Author Topic: Лепак на база на Polyurethane, каде може да се набави? (да се шири кога се суши)  (Read 7284 times)

Offline van

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Покасно додадено: Краток заклучок (мое мислење), за оние што им се брза и не сакаат да проаѓаат низ 3-те страни од темава.

По детално (и долго) барање не успеав да најдам во Скопје лепак база на Polyurethane што е погоден за конструирање запечетни звучни кутии. (сите лепаци на база на Polyurethane не се погодни за оваа намена)

Алтернативно решение. Лесно достапен лепак во Македонија што ги исполнува условите:  цврст (а сепак релативно еластичен) и да се шири кога се суши (за да пополнува евентуални нерамнини/шуплини/празнини, за да ја запечати звучната кутија): Bison Montagekit Original, јас го најдов во Меркур и Хубо ама претпоставувам дека го има во други поснабдени продавници. Се надевам дека ова ќе му помогне и ќе му заштеди време (и пари) на некој друг во слична ситуација како мојата.
                                                                           




Оригиналната прва порака/прашање во темата:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ми треба лепак на база на Polyurethane. Не знам кој бренд е достапен кај нас. Во USA најпопуларен е Loctite® PL® Premium® Polyurethane Construction Adhesive.


Лепаков ми треба за конструкција на звучни кутии и го препорачуваат на нетот. Инаку како што се суши, лепаков наместо да се собира (како обичните лепаци) се шири во нерамните на дрвото и прави многу цврст спој кој не дозволува останување на шуплини (битно за звучници). Особено е добар за лепење на раб од дрво на поширока површина (на пример две даски под агол од 90 степени), нешто што традиционалните лепаци не го прават најдобро...

Инаку бев денес во Хубо (ставив неколку слики од лепаци доле) и продавачите што ги прашав не знаеа да одговорат. Ми препорачаа неколку стандардни лепаци ама од Polyurethane не видов ни Р. За волја на вистината на производите ретко имаше состав наведено.

Како и да е ако знаете некој лепак што е достапен тука и е на база на Polyurethane, ве молам напишете го тука.


Eдитирано: извадени фотографиите заради заштеда на простор на форумот
- DIY проекти досега: 41Hz Audio AMP9 појачало

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ceresit  е лошо лепило, сум имам неколку искуства со него и не се покажа нај нај..
bison ги фалат како добри лепаци

а оти не пробаш со некое двокомпонентно лепило ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
van, среди си ги сликите, вакви слики што се од привремен карактер и што не содржат нешто битно закачи ги на некој хост сајт за слики (imageshack, photobucket...) и стави линк до нив, не ги ставај директно на форум пошто местото е ограничено.

Околу лепаците, за полиуретански не знам конкретно дали има кај нас и какви се, ама може да ти го препорачам Bison како бренд, доста ги користам нивните епоксиди и одлични се, најмногу го користам универзалниот двокомпонентен епоксид (24 часовниот) за лепење дрво и тоа доста оптеретено (лакови, самострели...), досега не се десило да ми попушти спој, едина маана му е цената од скоро 5 евра пакување. На времето за проба имав залепено две дасчиња, неколку сантима преклопени, ги удирав со чекан, се искрши едната од нив околу лепакот, спојот не попушти. Иначе сите епоксиди се gap filling, значи ги пополнуваат сите празнини и неправилности помеѓу деловите што се лепат.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline van

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Лепак на база на Polyurethane, каде може да се набави?
« Reply #3 on 11.09.2011, Sunday, 23:45:05 (Edited 13.09.2011, Tuesday, 12:42:11) »
Важи, ќе ги избришам сликите за ден-два највише. (инаку компресирани се на 100-150Kb по слика, иако е резолуцијата голема)

Фала за советите, ако не најдам нешто на база на Polyurethane наскоро тогаш ќе земам Bison. Kој модел од Bison поточно го препорачувате?

Во меѓувреме ако некој од форумџиите знае нешто за лепак на база на Polyurethane достапен кај нас, би бил уште поблагодарен. (доколку најдам, би сакал да употребам баш ваков лепак... лично дизајнерот на кутиите ми го препорача)

Споено мислење: 13.09.2011, Tuesday, 12:42:10
...ако не најдам нешто на база на Polyurethane наскоро тогаш ќе земам Bison. Kој модел од Bison поточно го препорачувате?
Не видов дека ова всушност и е одговорено и пред да прашам...

... најмногу го користам универзалниот двокомпонентен епоксид (24 часовниот) за лепење дрво и тоа доста оптеретено (лакови, самострели...), досега не се десило да ми попушти спој, едина маана му е цената од скоро 5 евра пакување.


Хммм, прашував во уште неколку продавници и никаде не слушнале за полиуретански лепаци а составот скоро никаде не е наведен...  :-\

Изгледа дека предлогот на LordZi (а и на Devil) за епоксидите е насоката што треба да ја следам.
Quote
Epoxy cures under a wider range of temperatures and moisture content than other glues, does not require pressure while curing, and has good gap-filling properties. Bonds to cured glue of most types (except PVA).Sensitive to ultraviolet light and salt water, can lose strength at temperatures above 101 °F (38 °C) (some types are much-more heat-resistant), can be more prone to fatigue than the wood it bonds (though is often much stronger than the wood), can trigger long-term sensitivity (allergies) from overexposure, and is often expensivе.
Малку ме плаши делот дека се скапи лепаци, проектов веќе надмина 200% од првобитниот буџет а за 4 големи звучници + метар на метар сабвуфер ќе ми треба прилично многу лепак.
Башка што спојовите сакам да ги појачувам со вакви дасчиња:


5 евра за пакување? Колкаво пакување? :)

- DIY проекти досега: 41Hz Audio AMP9 појачало

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Имаше пред 2 дена во Меркур 800 ден голема туба. не ми текнува колку беше голема а и од која фирма беше ама од напред пишуваше  Polyurethane.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
5 евра за пакување? Колкаво пакување? :)

24ml, по некоја моја слободна процена тоа би ти било доста за отприлика 50-60cm спој сосе појачувањата што ги планираш. Има и епоксиди од други фирми кои се доста поевтини, можеш да пробаш некој од нив, само гледај да е 24 часовен, тие што се сушат за 5 минути обично даваат послаб спој.
Иначе јас лично спојот би го правел како комбинација од лепење плус дрвени типли или штрафови, така ќе биде многу поцврст.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас би ти препорачал сепак да останеш на добриот стар Дрвофикс (или некој сличен лепак за дрво!) ,типли и клинци/штрафови.Дрвофиксот (ако можеш кај стариве мајстори и туткал ке најдеш!!Го има да се купи во Турција!!!) е сосема добар и има лепливи својства и не е штетен по здравје, а и евтин е.Проблемот при градбата не е лепакот,ами добриот прорачун,соодветниот алат и пред се -стрпливоста.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако ти е за дрво, ништо неможе дрвофикс да го замени, и е евтен а и ептен јако држи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline van

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51


Фала на сите.


Имаше пред 2 дена во Меркур 800 ден голема туба. не ми текнува колку беше голема а и од која фирма беше ама од напред пишуваше  Polyurethane.
Одлично, фала ти за информацијава, секако планирав да одам до Меркур по други работи. Таман. :)


Мои досегашни размислувања на темата лепаци: (односно следува дрвење и се молат оние што не поднесуваат дрвења да не се лутат :))

Како тотално неискусен во ова, благодарен сум на сите совети. Сигурен сум дека дрвофикс и сличните лепаци се пристоен избор и дека од искуство ги препорачувате.
Кулку што дознав по истражувањето на нетов, дрвофикс/карбофикс се состои од polyvinyl acetate (PVA). По она што го читав таквите лепаци се контрактираат (собираат) кога се сушат и се одлични за должинско лепење на дрво. Во ширинско лепење наводно и не се така добри. (под ширинска страна на дрвото подразбираме сечење по 90степени во однос на должината на дрвото).
Бидејќи не ми успева убаво да ги изразам мислите еве еден цитат од  Popular Woodworking Magazine:
 
Quote
"End grain is like a bunch of soda straws," Zimmerman says. "So they suck up yellow glues, which contract when they dry, and this makes a poor joint." That’s not the case with polyurethane glues, which expand as they cure, preventing the end-grain joint from becoming glue-starved and weaker.

Полиуретанскиов лепак делумно се шири кога се суши. Прочитав дека епоксидите се подобри и во цврстина и во ширење, ама и многу скапи. 5 евра за шишенце од 24мл во случај кога се лепат кутии од метар и шеесет (плус сабвуфер кутија од метар на метар) е еднакво на многу шишенца од 5 евра, што е еднакво на многу пари! :)
Се надевам дека ќе најдам во Меркур нешто на база на Polyurethane. Ако не, Дрвофикс не ми гине изгледа, плус бутање силикон по внатрешните рабови за се елиминираат воздушни шуплини.


Иначе јас лично спојот би го правел како комбинација од лепење плус дрвени типли или штрафови, така ќе биде многу поцврст.

Ваков спој преферирам најмногу заради намалување на можност за воздушни шуплини по рабовите на споевите. Штрафови во секој случај мислам да ставам. Кексарица иначе не ми се купува само за правење на звучнициве, буџетот е триплиран одамна.  ;D


Јас би ти препорачал сепак да останеш на добриот стар Дрвофикс (или некој сличен лепак за дрво!) ,типли и клинци/штрафови.Дрвофиксот (ако можеш кај стариве мајстори и туткал ке најдеш!!Го има да се купи во Турција!!!) е сосема добар и има лепливи својства и не е штетен по здравје, а и евтин е.Проблемот при градбата не е лепакот,ами добриот прорачун,соодветниот алат и пред се -стрпливоста.
Со дрвофикс никогаш не си имал проблеми со останување на  воздушни шуплини по рабовите на спојот? Ако да, како го решаваш ова?
- DIY проекти досега: 41Hz Audio AMP9 појачало

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
На твое место јас би идел на лепак како дрвофикс, ама не баш брендот дрвофикс, туку некој сличен white carpenters glue, стариот дрвофикс беше одличен, ама овој новиот го расипаа. Такви лепаци имаш избор во хубо, имаше и поголеми туби и мислам не беа прескапи за количината. Што се однесува до спојот, лепак+типли/штрафови/шајки+летвички за појачување=неуништив спој. Шуплини не верувам дека ќе останат, ама можеш кога ќе се исуши лепакот да ја измачкаш целата кутија одвнатре со кобит или сл. да се затнат евентуалните шуплини, а со тоа плус и ќе ја умртвиш акустички целата кутија.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
значи кога ке ставаш дрвофикс ако страните ти се добро исечени (убаво да си налегнуваат) ке ставиш малце повеќе лепак за да почне да излегува од страните (само па не претерувај па премногу да ставиш) и после со прст собери го лепакот што излегол и со мокра крпа избриши го спојот за да го собереш тој лепак што останал...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Како тотално неискусен во ова, благодарен сум на сите совети. Сигурен сум дека дрвофикс и сличните лепаци се пристоен избор и дека од искуство ги препорачувате.
Кулку што дознав по истражувањето на нетов, дрвофикс/карбофикс се состои од polyvinyl acetate (PVA). По она што го читав таквите лепаци се контрактираат (собираат) кога се сушат и се одлични за должинско лепење на дрво. Во ширинско лепење наводно и не се така добри. (под ширинска страна на дрвото подразбираме сечење по 90степени во однос на должината на дрвото).
Бидејќи не ми успева убаво да ги изразам мислите еве еден цитат од  Popular Woodworking Magazine:
"End grain is like a bunch of soda straws," Zimmerman says. "So they suck up yellow glues, which contract when they dry, and this makes a poor joint." That’s not the case with polyurethane glues, which expand as they cure, preventing the end-grain joint from becoming glue-starved and weaker."

Полиуретанскиов лепак делумно се шири кога се суши. Прочитав дека епоксидите се подобри и во цврстина и во ширење, ама и многу скапи. 5 евра за шишенце од 24мл во случај кога се лепат кутии од метар и шеесет (плус сабвуфер кутија од метар на метар) е еднакво на многу шишенца од 5 евра, што е еднакво на многу пари! :)
Се надевам дека ќе најдам во Меркур нешто на база на Polyurethane. Ако не, Дрвофикс не ми гине изгледа, плус бутање силикон по внатрешните рабови за се елиминираат воздушни шуплини.
Ова све е тачно и јас пред 4 години барав и не најдов полиуретански лепак па правев кутии со дрвофикс али нема проблеми еве веќе 4 години ниеден спој не попуштил а ги утепавме кутиите од гласно пуштање,досега осум пара разни кутии сум направил. Дрвофиксот е доволно добар,направи како ти напиша Bojan и откога ќе се исуши лепакот стави на рабовите однатре силиконски кит и пројди со прстот да легне добро.
А што кутии се тие од метроипол и субвуфер од метар кубен? Тука поголем проблем ти е да ја укрутиш кутијата него лепакот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Лепак на база на Polyurethane, каде може да се набави?
« Reply #12 on 16.09.2011, Friday, 17:10:04 (Edited 16.09.2011, Friday, 17:20:58) »
*откога ќе се исуши лепакот стави на рабовите однатре силиконски кит и пројди со прстот да легне добро* Не се става силиконски кит во внатрешноста на кутијата ,никако ! Воопшто избегавај силиконски кит во било која комбинација.

*Шуплини не верувам дека ќе останат, ама можеш кога ќе се исуши лепакот да ја измачкаш целата кутија одвнатре со кобит или сл. да се затнат евентуалните шуплини, а со тоа плус и ќе ја умртвиш акустички целата кутија.*
Е,ова е вистинското -кобит,евентуално растопи писа(катран).Кобитот е потечен.Ако ставиш прегради во кутите обавезно премачкај ги со премаз.Има и друга формула: бензин + стиропор иситнет + кобит (1/3) .Стиропорот се топи во бензин и се додава кобит.Резултат = одличен премаз и за внатре,ама и надворешно на иверица или медијапан.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
*откога ќе се исуши лепакот стави на рабовите однатре силиконски кит и пројди со прстот да легне добро* Не се става силиконски кит во внатрешноста на кутијата ,никако ! Воопшто избегавај силиконски кит во било која комбинација.
Зашто да не се става силиконски кит у кутија?  ??? ??? ???
Ништо не му пречи,само прво мора добро да стегне силиконот па тек после ден-два да се монтираат звучниците у кутијата.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Лепак на база на Polyurethane, каде може да се набави?
« Reply #14 on 16.09.2011, Friday, 21:28:54 (Edited 16.09.2011, Friday, 22:06:03) »
Силиконот има лоша навика да апсорбира влага од воздухот,плус содржи и киселина која знае да разјадува калај.Ако веке сакаш нешто да пополнуваш стави пур-пена.Како рече Лордзи ,најдобро е премаз со кобит .