Author Topic: Ми треба помош околу испитување транзистор  (Read 1287 times)

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Ми треба помош околу испитување транзистор
« Opened on 28.05.2011, Saturday, 15:35:11 (Edited 29.05.2011, Sunday, 23:27:50) »
Имам две напојувања.На едното сега пред некој ден ми изгоре осигурувачот. Зедов го сменав осигурувачот и сега кога го приклучив фрли искри од кај транзисторот 13003. Кондензатори нема подуени некои други видливи последици како изгореници нема освен кај овај транзисторот. Кога го испитувам на плочка транзисторот на база-емитер ми дава краток спој а на база-колектор мал отпор без разлика на сондите. На ова другото напојување и него му е пукнат осигурувачот :) Тоа пак се гасеше од време на време...Напојувањата се целосно исти. Кај ова напојување истиот транзистор дава спој база-емитер, база-колектор. И во двата случаеви испитував транзисторот залемен на плочка. Дали мора да го одлемам за да ги испитам или не е важно? За советите благодарам однапред :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Испитување транзистор
« Reply #1 on 28.05.2011, Saturday, 15:38:17 »
Дали мора да го одлемам за да ги испитам или не е важно?

Пожелно е, но не е задолжително, понекогаш може да се добијат контрадикторни резултати ако се мери onboard, затоа ;). Како и да е, штом „фрлал искри“ транзисторот, најверојатно е зезнат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Испитување транзистор
« Reply #2 on 28.05.2011, Saturday, 15:41:48 »
Одлеми ги транзисторите најдобро.Провери ги и оние два електролити по 200 V на влезот можеби некој пробива.Ако најдеш стави 13007 транзистори.

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Одг: Испитување транзистор
« Reply #3 on 28.05.2011, Saturday, 16:50:42 »
Ако во колото има кондензатор за да се испита транзисторот треба да се одлеми. Барем јас така мислам