Author Topic: Ми треба шема за трепкач  (Read 1093 times)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Ми треба шема за трепкач
« Opened on 19.05.2011, Thursday, 21:15:42 »
Трепкачот сакам да се активира на следниов начин: Со еден тастер ќе се сетира флип флоп (бистабилен мултивибратор) кој ќе активира некој астабилен мултивибратор (пример трепкач со 555) кој ќе може да се исклучи на истиот тастер (или евентуално на друг), а со друг тастер да се вклучи другиот трепкач кој ќе се исклучи на истиот начин. Мислам дека е изводливо, ама дајте ми конкретна шема, ако ви се наоѓа. Ако не да си го направам со наизменичен прекинувач и да не му ја мислам по многу  :D
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба шема за трепкач
« Reply #1 on 20.05.2011, Friday, 00:45:27 »
Имам еден предлог: еве ти еден сензорски прекинувач со 555 и релеј,кој може наизменично да напојува два мигавци .

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Ми треба шема за трепкач
« Reply #2 on 20.05.2011, Friday, 00:50:17 »
Фала ти батка, само можам и да го изоставам релето, и да го искористам само транзисторот за вклучување на трепкачот.
Ако има некој друго решение, добредојдено е  :)
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба шема за трепкач
« Reply #3 on 20.05.2011, Friday, 00:56:41 »
Стави еден ПНП и еден НПН на 3 пин и ке добиеш она што го сакаш со транзисторска склопка!

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Ми треба шема за трепкач
« Reply #4 on 22.05.2011, Sunday, 18:38:13 »
Ај види батка дали вака треба?

„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за трепкач
« Reply #5 on 22.05.2011, Sunday, 18:46:54 »
транзисторот 2,односно тој од ПНП тип поврзи го на 3 пин од НЕ555,другото е исто.Значи од пинот 3 да иде кон базите и на двата транзистора преку отпорници.
На пинот 3 кога ќе се појави логичка "0" ќе се активира транзисторот од ПНП тип,додека пак кога ќе се појави логичка "1" ќе се активира транзисторот од НПН тип и ќе се активира релето со него.

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Ми треба шема за трепкач
« Reply #6 on 22.05.2011, Sunday, 19:02:01 »
Вака нема да трепкаат наизменично левиот и десниот трепкач?
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за трепкач
« Reply #7 on 22.05.2011, Sunday, 19:07:44 »
со таа твојата шема кога ќе има 12 волти (логичка единица) на пин 3 тогаш ќе се активира транзисторот од НПН тип(транзистор 1) па тој транзистор ќе го активира вториот транзистор,со помош на минус на базата од транзисторот 2 и така ќе се пушти диодата.ти значи си искористил многу делови само за палење на диодата(релето) кога само си можел како по на шемата на Батка да идеш(со еден транзистор- НПН) ;)
со тоа јас што ти кажав така ќе трепкаат :D

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Ми треба шема за трепкач
« Reply #8 on 22.05.2011, Sunday, 19:35:37 »
Мене ми треба кога ќе го притиснам тастерот да трепка само една ЛЕД и кога ќе го притиснам повторно да се исклучи. А другиот тастер служи за вклучување и исклучување на друга ЛЕД. Сакам да си направам трепкачи за точакот, како што имаат моторните возила, за покажување на насоката на вртење, не сакам да изигравам полицаец   :D
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ми треба шема за трепкач
« Reply #9 on 22.05.2011, Sunday, 19:45:57 »
и јас сакам такво нешто да си направам....а ти зашто не земеш онакви што се прекинувачи кога ке го стиснеш се уклучува, и пак ако го стиснеш да се исклучи..како што ги има по старите телевизори...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за трепкач
« Reply #10 on 22.05.2011, Sunday, 19:51:21 »
зашто тоа не го изведеш со микроконтролер?Ова за аналогна електроника ептен е комплицирано со коло како што е НЕ555.Еден микроконтролер,два тастери(прекинувачи) и два транзистора ќе бидат потребни.Ова на Батка не е такво,значи кога ќе се изгаси едното реле во истиот момент ќе се вклучи и другото.Затоа ова неможе да биде трепкач.Да најдеш со дупло НЕ555(НЕ556-16 пинскиот)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Ми треба шема за трепкач
« Reply #11 on 22.05.2011, Sunday, 20:00:43 »
Во ред, ќе се снајдам некако, ќе побарам од тие прекинувачите што ги спомена Бојан, ако не, ќе го направам со наизменичен прекинувач.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ми треба шема за трепкач
« Reply #12 on 22.05.2011, Sunday, 20:13:29 »
правиш осцилатор со 555 ставаш еден преклопник со 3 позиции
1 позиција ти е за лево средна позиција ти е ништо, односно празно и 3та позиција ти е за десно
во зависно на која позиција ќе е преклопен таа диода ќе свети :)

или направи со бистабил, еднаш прицкаш високо ниво, уште еднаш прицкаш ниско ниво :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба шема за трепкач
« Reply #13 on 23.05.2011, Monday, 01:03:38 »
Ама искомплициравте! ;D ;D ;D Абе наједноставното е најдобро решение.Еве како изгледа примерот со 2 тр,-НПН и ПНП.А еве и едноставен со 2 транзистора два тастера и ЛЕД.Прекинувачот е уредот да не работи