Останато > Електронски компоненти

ESR табела на вредности на кондензатори

(1/3) > >>

roliver:
Дали некој има податоци за ESR табела на вредности на електролитски и блок-керамички кондензатори. На интернет има повеќе табели, но со различни вредности и најчесто за елетролити (податоците во табелите се разликуваат меѓусебе).

Еве во прилог две за електролитски кондензатори:



MilerovEfekt:
Сметај дека керамичките имаат ESR=0

roliver:
Практично измерени нови керамички кондензатори:

470 nF / 400V  = 1.8 - 1.9 omi
680 nF / 400V  = 1.0 omi
1uF / 250V  = 0.81 omi
1uF / 450V  = 0.78 - 0.85 omi (6 par)
1.2uF / 400V  = 0.49 - 0.53 omi (10 par)
1.3uF / 400V  = 0.49 omi
1.5uF / 400V  = 0.41-0.43 omi

Се надевам дека и декој друг кој има ЕСР метар ќе даде некој податок околу електролитските кондензатори за да ги провериме табелите за електролити.

 (при мерењето е користен е LCR-T3 mega328p meter)

LordZi:
Електролитските кондензатори имаат различна вредност на ESR на различни фреквенции, затоа постојат и повеќе табели, во даташитот на секој електролит ги пишува тие вредости.

GigaWatt:
Јас имам стигнато до една емпириска табела земајќи средни вредности од неколку други табели и некои мерења кои ги имам правено на исправни, делумно исправни и неисправни (според вредност на ESR) електролитски кондензатори. До сега ми се има покажано како солиден репер ;). Еве линк:


--- Code: ---http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1655.msg18933#msg18933
--- End code ---

Овие вредности одговараат за фреквенција на тестирање од 100KHz, како што е во проектот од Емитер 6/2004. Најверојатно ќе одговараат и за други проекти со блиска фреквенција на тестирање ;).

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version