Author Topic: Продавам ефтино 10 тиристори и диоди од 25 до 100А и напони до 800V  (Read 2405 times)

Offline AMPER

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Продавам ефтино 10 тиристори и диоди од 25 до 100А и напони до 800V
« Opened on 22.12.2012, Saturday, 01:41:00 (Edited 12.10.2013, Saturday, 19:44:37) »
Продавам  ефтино  20 тиристори и диоди од 25 до 100А и напони до 800V , јаки брендови  AEG, ISKRA ,INTERNATIONAL ELECTRIFAER , THOMSON, средна цена  од 250 ден до 300 ден. парче без ладилник, имам и ладилници за истите  

ТИРИСТОРИТЕ СЕ УПОТРЕБУВАНИ НО ВО ОДЛИЧНА СОСТОЈБА    !!!!!!!!!!!

   

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
можеш ли и ладилниците да ги сликаш и да наведеш цени?
Hams do it! With Frequency

Offline AMPER

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
имам слики само да видам каде ке ги поставам , инаку за цените има флексибилност ,

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ги продаде или ти остана некоја диода?

Offline AMPER

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Здраво, остана нешто малку , искри, и слично треба да видам, што ти треба конкретно ако имам ке ти помогнам , или ке направиме некоја замена , или некоја друга комбинација да го решиме проблемот

Позз, 

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Сакам да направам исправувач за заварување на базични електроди, потребни се 160А(толку е трафото) и напон околу 5-60 волти, па сакав да ставам 8 диоди од по 100А или ако имаш некои 150-200 А диоди...

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Сакам да направам исправувач за заварување на базични електроди, потребни се 160А(толку е трафото) и напон околу 5-60 волти, па сакав да ставам 8 диоди од по 100А или ако имаш некои 150-200 А диоди...
И да имаш диоди од 200 Амп нема да можеш да заваруваш со базична електрода затоа што освен диодите (4 во мост) треба да имаш и DC пригушница која би тежела околу 1/3 од трафото. Без таа пригушница лакот се гаси и електродата лепи. Друго, трафото најверојатно не ти е 5-60V туку ти е 40V до 42V како кај секој апарат за заварување кој работи со нормални (рутилни). електроди. Ако имаш напон на празен од 65V не ти треба исправувач. Тој трансформатор заварува базична електрода без исправување. и Трето и да имаш апарат кој работи со базична електрода. За да заваруваш со базична електрода и со најдобриот апарат треба да си PRO. Таа тешко се пали а треба да ја "тераш" со многу краток лак. Тешка е за работа. Заварувањето не е лемење.
Но како и да е ако имаш вишок пари имам јас мост (Грец) со 4 диоди на месинген ладилник ако си заинтересиран пиши ПП. А правам и заварувачки услуги со базична електрода но само ако парчето може хоризонтално да се постави за да се завари. За другото ти треба про.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
на факултет имавме предмет заварување и имавме и практично нешто да се работи (заварување со електроди) и го прашав демонстраторот што ни беше дали ке може со базична електрода да заварувам и човекон вика „почнав со заварување на 22 години (тогаш може имаше накај 50 и нешто) и јас едвај заварувам со такви електроди“...така да подобро земи со тиг заварувај одколку со тоа :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline AMPER

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
нај јако што имам ми се две искри од по 100 А 380 В , инаку имам нешто 40А ,PBY 307 слично тоа е од диоди сто ми остана

Споено мислење: 08.09.2013, Sunday, 22:57:33
IN GENERAL се сложувам со муро со анлизата што ја направи во глобала е така

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Е процедура било значи за базични. Сакав само да го надоградам апаратот со диоди и електролити, ама ете изгледа не се исплати работава.... Онака за проба ама чим било тешко доволно ми е цо2 и ова обичново со ац струја... Сепак фала за инфото.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Да не имаш диода 1N3493 ?

Ми треба,од диодна плоча е за Шкода фелиција?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline AMPER

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
каков облик има како копче или е класична , и дали знаеш кои карактеристики ги има

Позз,