Author Topic: Програмирање на ATMEL микроконтролери  (Read 6216 times)

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
кој софтвер го користиш за програматорот ?
имам ист таков ми стое по дома не го имам пробано, имам неколку атмела од ebay не можам да ги испрограмирам
Еве ти директен линк да превземеш софтвер
Code: [Select]
http://www.yourportablelab.com/downloads/ProgISP%20V1.7.2.rarА тоа што не можеш да ги програмираш,можно е да се блокирани чипојте од погрешно наместени фусе битови,за да ги одблокираш има посебен хардвер и софтвер.
поззз

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Напиши нешто повеќе или направи некое видео како оди постапката на програмирањето, и јас имам таков програматор и неколку атмели ама не сум пробал да ги програмирам, а сакам да научам како без да заклучам некој од нив... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Пошто немам на лагер атмега8,го искористив на дувалката,сними видео од тоа како ти го програмираш
чипот да видам шо се дешава?

Trolko

  • Guest
Програмирање на AVR чипови е лесно како песна. Една од подобрите алатки (онаа што најчесто ја користам) е avrdude. Алатката е мултиплатформска (работи на повеќе оперативни системи).

Како влезни параметри треба да ѝ се специфицираат тип на процесор/чип, тип на програмер (кој доколку го нема во предефинираните може да се додади едноставно), порт на програмер (доколку е потребно) и операција за програмирање/читање/fuse-ови програмирање итн.

Повеќе информации :

Code: [Select]
http://www.nongnu.org/avrdude/

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Програмирање на ATMEL микроконтролери
« Reply #4 on 18.12.2012, Tuesday, 21:56:38 (Edited 22.12.2012, Saturday, 23:05:23) »
Пошто немам на лагер атмега8,го искористив на дувалката,сними видео од тоа како ти го програмираш
чипот да видам шо се дешава?

Го имам купено USBISP програматорот од ибеј ама до денес немав воопшто пробано да програмирам некој атмел од страв да не го заклучам,  затоа мислев да направиш едно видео слично како тоа што ти беше за пиккитот да видиме како од целата постапка.
Иначе денес првпат го пробав USBISP-то со некое програмче eXtreme Burner - AVR, испрограмирав една ATMEGA8 без проблем, ама има многу ограничен избор чипови кои се поддржани.

Програмирање на AVR чипови е лесно како песна. Една од подобрите алатки (онаа што најчесто ја користам) е avrdude. Алатката е мултиплатформска (работи на повеќе оперативни системи).

Како влезни параметри треба да ѝ се специфицираат тип на процесор/чип, тип на програмер (кој доколку го нема во предефинираните може да се додади едноставно), порт на програмер (доколку е потребно) и операција за програмирање/читање/fuse-ови програмирање итн.

Повеќе информации :

Code: [Select]
http://www.nongnu.org/avrdude/

Може да работи ова со USBISP или не?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Trolko

  • Guest
Пошто немам на лагер атмега8,го искористив на дувалката,сними видео од тоа како ти го програмираш
чипот да видам шо се дешава?

Го имам купено USBISP програматорот од ибеј ама до денес немав воопшто пробано да програмирам некој атмел од страв да не го заклучам,  затоа мислев да направиш едно видео слично како тоа што ти беше за пиккитот да видиме како од целата постапка.
Иначе денес првпат го пробав USBISP-то со некое програмче eXtreme Burner - AVR, испрограмирав една ATMEGA8 без проблем, ама проблем е што има многу ограничен избор чипови кои се поддржани.

Програмирање на AVR чипови е лесно како песна. Една од подобрите алатки (онаа што најчесто ја користам) е avrdude. Алатката е мултиплатформска (работи на повеќе оперативни системи).

Како влезни параметри треба да ѝ се специфицираат тип на процесор/чип, тип на програмер (кој доколку го нема во предефинираните може да се додади едноставно), порт на програмер (доколку е потребно) и операција за програмирање/читање/fuse-ови програмирање итн.

Повеќе информации :

Code: [Select]
http://www.nongnu.org/avrdude/

Може да работи ова со USBISP или не?

Ко што гледам USBISP користи STK500 протокол, подржан нативно од avrdude, така да - да :)

Сетирањето на само два fuse-ови треба да се внимаваат, овозможувањето на ICSP програмирање fuse-от и конфигурирање на RESET пинот како IO порта. За почетници топло го препорачувам :

Code: [Select]
http://www.engbedded.com/fusecalc

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Го користел ли некој овој адаптер со USBISP?

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Trolko

  • Guest
Воопшто не е битен *адаптерот* со програмерот :)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Знаеме дека не е битен, него прашува дали некој го има користено и дали добро функционира па да може да го изработи за свои лични потреби.
Инаку macobt кај тебе кога бев мислам дека видов и адаптер кој сам си го имаше изработено да речам "home made",  дали имаш нацрт (шема) како ти се изврзани пиновите ?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мислам дека сепак ќе ја користам ProgISP, не ми се допаѓа ова со пишување комади кај avrdude.
@macobt, за тебе останува поканата да направиш едно видео како оди целата постапка на програмирање...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Trolko

  • Guest
Мислам дека сепак ќе ја користам ProgISP, не ми се допаѓа ова со пишување комади кај avrdude.
@macobt, за тебе останува поканата да направиш едно видео како оди целата постапка на програмирање...

Доколку сте од Скопје, би можеле да направиме една работилница/презентација за работа со avrdude во хаклабот кика :-) па да се види колку е едноставно и лесно.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Може, јас сум за, пошто сум апсолутен почетник што се однесува до атмел-ите, ќе го земам и ова усб програматорчето да видиме и со него како-што оди, нека пише кој е се заинтересиран па да се договориме кога... :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Trolko

  • Guest
Може, јас сум за, пошто сум апсолутен почетник што се однесува до атмел-ите, ќе го земам и ова усб програматорчето да видиме и со него како-што оди, нека пише кој е се заинтересиран па да се договориме кога... :)

Супер ! :) Може да отвориш и специфично тема поврзано со работилницата во хаклаб, па да може да се пријават луѓе.

Мене ми е потребна само информација за кој ден ќе биде (стандардните термини се: понеделник од 19:00 часот, четврток од 19:00 и сабота од 14:00, но може и во друг термин)

Поздрав

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Може и овде да пишат заинтересираните, после ако треба ќе ја средиме темата... ;)
Јас планирам да дојдам во сабота, најмногу ми одговара тогаш.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Терминот е преместен за недела во 15:00, кој сака да дојде нека повели...;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio