Author Topic: Искуства со токи воки  (Read 2822 times)

Offline Radioexpert

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Искуства со токи воки
« Opened on 01.11.2012, Thursday, 12:52:55 »
Ме интересира дали некој имал искуство со овие два модели на токи воки и ако имал би го замолил да го сподели бидејќи не можам да се одлучам за кој модел ?
BAOFENG UV-5R
COBRA MT975

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: Искуства со токи воки
« Reply #1 on 01.11.2012, Thursday, 13:39:48 (Edited 01.11.2012, Thursday, 13:48:44) »
Тоа се два сосема различни уреди, работат на различни подрачја и со различна снага. BAOFENG UV-5R е деклариран со максимално 4W, дуалбандер (2м и 70см) и за да го користиш ти треба или дозвола за радиоаматер или да си откупиш фрекфенција. COBRA MT975 можеш да го користиш без дозвола пошто работи само на 446MHz со 0,5W.

За што планираш да ги користиш станиците?

Offline Radioexpert

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Одг: Искуства со токи воки
« Reply #2 on 01.11.2012, Thursday, 14:47:25 »
Ми требаат конкретно за на лов, видов дека дометот на Cobra e 12 километри, а со Baofeng не сум запознат па така би сакал да слушнам искуства и по сигурно сметам дека ми е да ги земам радиостаниците од овде Кобра моделот одколку Баофенг кои одат преку интернет и без гаранција па затоа сакав да слушнам ваши предлози за дометот колку достигнува и други карактеристики.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Искуства со токи воки
« Reply #3 on 01.11.2012, Thursday, 15:05:06 »
Воки токи треба да работи на CB ( citizen band) бандот или 27 Мхз и треба само да се пријави,без потреба од дозволи,положени испити и лиценци.Овие два уреда кои ги споменуваш работат на бандови кои не се слободни за аматери,односно работат на т.н. канални опсези ,за кои е потребна дозвола и лиценца.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: Искуства со токи воки
« Reply #4 on 01.11.2012, Thursday, 15:56:49 »
...Овие два уреда кои ги споменуваш работат на бандови кои не се слободни за аматери,односно работат на т.н. канални опсези ,за кои е потребна дозвола и лиценца.
извини батка ама не е точно тоа дека  COBRA MT975 работи на фрекфенција за која треба дозвола. Опсегот 446,000-446,100 (PMR446) се користи без дозвола (licence free). Дозволена е максимална снага од 0,5W.

... видов дека дометот на Cobra e 12 километри...
Овој домет не дека неможеш да го достигнеш иако е доста тешко. Треба да си на отворено со оптичка видливост (line of sight) и да нема препреки за сигналот. Во природа зависи од релјефот можеби докај 1-1,5 км би се слушале. Во урбани средини со доста објекти тешко преку 300-400 метри. 

Offline Radioexpert

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Одг: Искуства со токи воки
« Reply #5 on 01.11.2012, Thursday, 16:02:11 »
На Baofeng да не знаете колкав домет има во градска средина одприлика бидејќи со ПМР токи воки имам искуство и знам дека наведениот домет е тешко да се постигни.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: Искуства со токи воки
« Reply #6 on 01.11.2012, Thursday, 16:19:45 »
Baofeng зрачи со максимум 4W и на два различни фрекфентни опсега (VHF и UHF).Како и да е дометот е поголем. Ти нагласувам дека треба дозвола за оваа станица. Со дозвола може да користиш и појаки станици со многу поголем домет.

Offline Radioexpert

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Одг: Искуства со токи воки
« Reply #7 on 01.11.2012, Thursday, 17:15:25 »
Да сваќам за дозволата но исто така ме интерсира за нарачувањето преку е-беј и колку е сигурно бидејќи сакам да порачам 2 парчиња Baofeng ако се одлучам за нив, а немам искуство со нарачување преку е-беј.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Искуства со токи воки
« Reply #8 on 01.11.2012, Thursday, 22:08:20 »
Да сваќам за дозволата но исто така ме интерсира за нарачувањето преку е-беј и колку е сигурно бидејќи сакам да порачам 2 парчиња Baofeng ако се одлучам за нив, а немам искуство со нарачување преку е-беј.

Radioexpert бидејки ти си од Прилеп, со таа радиостаница од 4W слободно ке се слушаш со другиот низ цел град без никаква мака.

Мислам дека со таа снага ке се слуша низ цело Скопје :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: Искуства со токи воки
« Reply #9 on 01.11.2012, Thursday, 22:20:52 »
...Мислам дека со таа снага ке се слуша низ цело Скопје :)
ако си на високо над зградите и куќите може и ќе те слуша цело Скопје. Од Водно дефинитивно ќе се слуша, ама од ниско од ново лисиче можеби до карпош1. Затоа постојат радиоаматерските репетитори да го предадат сигналот меѓу оние делови што неможат да се слушнат. Да речеме од Драчево да се слушнеш со Сарај ;)

Offline Radioexpert

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Одг: Искуства со токи воки
« Reply #10 on 02.11.2012, Friday, 14:17:38 »
Ви благодарам на одговорите исто така ме интересира како оди испораката перку е-беј и за колку време одприлика стигнуваат производите и дали за токи воки има некаква царинска регулатива па да морам да платам царина плус ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Искуства со токи воки
« Reply #11 on 02.11.2012, Friday, 14:25:40 »
тоа прашање можеше да го поставиш во темата за нарачки на делови и предмети од интернет
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Radioexpert

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Одг: Искуства со токи воки
« Reply #12 on 02.11.2012, Friday, 15:05:28 »
Мислев да не отворам нова тема па затоа во оваа.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Искуства со токи воки
« Reply #13 on 02.11.2012, Friday, 15:31:07 »
Постое веќе таква тема :D
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7350.0
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!