Author Topic: инфраред- мерење на температура  (Read 7313 times)

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
додека читав за ласерите сакав да прашам како е принципот на мерење температура со
инфраред па затоа отворив нова тема па ве молам ако некој знае да ми појасни?
однапред фала  :)

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
додека читав за ласерите сакав да прашам како е принципот на мерење температура со
инфраред па затоа отворив нова тема па ве молам ако некој знае да ми појасни?
однапред фала  :)

Еве линк од фирмата Флуке да видиш некои камери

http://us.fluke.com/fluke/usen/products/CategoryTI?trck=thermography

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
знам како изгледа имаме наработа само што не е термална обична е само ме интресира на кој принцип работи ако некој знае подетално да објасни

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Еве линк од фирмата Флуке да видиш некои камери

Кодирај го линкот...

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Мерењето на температура преку инфрацрвеното зрачење на предметите е всушност мерење на интензитетот на одреден спектар (deep (far) infrared) кој го зрачат сите загреани предмети. Во таквиот термометар има PIR сензор (слично како сензорите што се за аларм) и леќа која може да фокусира инфрацрвено зрачење во далечина од 10цм па со 1 метар и повеќе. Значи PIR сензорот линеарно дава напон во зависност од зрачењето (топлината) на предметот и микроконтролер или стрелка го дава тоа на дисплеј. Се надевам дека е јасно. Ова со инфрацрвените камери е малку посложено бидејќи се работи за модифициран CCD сензор а не за PIR сензор меѓутоа ова со PIR сензорот се употребува за поевтини инфрацрвени термометри (од 50 до 150 евра).

Типичен PIR (passive infrared) сензор:

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: инфраред- мерење на температура
« Reply #5 on 07.04.2010, Wednesday, 04:04:20 (Edited 08.04.2010, Thursday, 14:45:07) »
Пир сензорот има прозоце од пластика , германиум или други материжа сто пропуста инфра црвено светло
има и пйровидикони,ццд на црнобелите камери оди негде до ъъ00нм , бидежки леката не пропуста повеке .
Во старо време навигацижата се врсела со иц филм бидежки маглата не преци на иц.
Топлотните камери се развиени од ага Сведска денес купена од американците и се вика ФЛИР повеке за вожна употреба  навигацижа медицина позарникари откриванже грески во електроника меренже на изолацижа на куките за далеководи каде има грески ,една многу корисна направа кожа досла да остане за стално.Порано тие беа со тецен азот.
Денес на база на разни соединенижа  и во вид на ццд.Перфектни се за нокно возенже ама американците не дозволуваат да се просират се пласат од терористи и имаат апсолутен монопол во цел свет.
Z33MK

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
незнам дали на електроничарите би им вршела работа една таква термо камера ама мене како електричар-енергетичар тоа како би ми завршила особено кога поврзувам кабли со дебелина над 35мм да проверам дали и колку загрева на местата за контакт .

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: инфраред- мерење на температура
« Reply #7 on 07.04.2010, Wednesday, 17:13:17 (Edited 08.04.2010, Thursday, 14:46:11) »
жас имам една стара црно бела со цопер произведена од PYE англија  со пировидицон
отвор на бленда на обжективот е 0.7 ,само денеска топлотните се како малецка бормасина со мало екранце
и во божа цената е во пад околу 3000 евра само се додека американците блокираат теско да паднат цените
кинезите прават ама не сум видел да продават на запад
Z33MK

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: инфраред- мерење на температура
« Reply #8 on 07.04.2010, Wednesday, 22:25:31 (Edited 08.04.2010, Thursday, 22:28:17) »
мене ме интересира дали со овој PIR сензоров и некој микроконтролер може да се исконбинира нешто и да може да се мери температура преку инфраред се разбира  ::)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Може сигурно ама еден пир сензор е 1000+ денари :(
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
може поефтино
ќе си купите од тоа сијаиците што се со пир сензори негде 250 денари е најмалата ;D
хехе ќе ја растурите и терајте
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: инфраред- мерење на температура
« Reply #11 on 08.04.2010, Thursday, 13:57:44 (Edited 08.04.2010, Thursday, 14:47:00) »
имам една сема од америка треба да жа наждам и ке жа ставам ама пред пирот треба да се стави цхопер за да мери
тоа бесе долго проблем за топлотни камери и можата стар со пировидикон има цхопер  со цхоперот се губи 50%
кога врти сега имаат направено без цхопер и се користи сигналот 100%
Z33MK

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
јас имам извадено од аларм таков пир сензор , ама немав престава дека е толку скап

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
значи вака јас од досега прочитаново разбрав дека зрачењето од загеаното тело го препознава овој пир сензор { или можеби треба нешто што ке емитува инфраред зраци} и тоа е се значи кога би се врзал на аналогната порта од некој микроконтролер тој би мерел некоја си температура или сум грешка да не треба уште нешто  ::)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Баш така да. Само уште треба да се види дали PIR сензорите од аларми имаа диференцијален излез или обичен. Ако имаат обичен тогаш се работи за напон кој се менува во зависност од инфрацрвеното зрачење а ако имаат диференцијален тогаш неможе да се употреби за мерење на температура бидејќи ќе дава напон на излез само додека има промена пред сензорот. Да бидам искрен немам извадено сам сензор досега, да мерам и да знам во алармите од кој тип се сензорите.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.