Author Topic: Проект од Maki: 10cm Simsonik SW410 бас-среднотонец и Biema BMH-1301 високотонец  (Read 7376 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #15 on 07.09.2012, Friday, 17:38:43 »
Абе Маки,си имаш ти мнооогу проблеми од друга природа! :D Абе Билобил е спасот,ако почна да забораваш што си напишал порано.Се слагам со сите слабости на Симсоник,ама ако те чујат оне  манги од  JBL како ги споредуваш со нивниве модели,ке забранат нивна продажба во МК!Кај си нашол таква споредба,жити мајка! Мој совет сега да се префрлиш на ЕИ Ниш (Сврљиг),веројатно до таму си стигнат.
Цитирам:
*Можда не подразбираме исто под „крчење од изобличење“.Ај да биде појасно: Biema BMH-1301 не крчи него ептен многу изобличуе на 1500Hz или 2000Hz.
Ако не си чул,онда имаш проблеми со слухот,секој високотонец почиње да изобличуе ако се спушташ со фрекфенција превише ниско.Твитерчеto Biema BMH-1301 има voice coil со само 13мм дијаметар,такво нешто нема шанси да свири добро на 1500Hz или 2000Hz.
Овој мој проект е стварно добар - со овие компоненти не може подобро!*

Ми кажаа дека си ги посетувал моиве пријатели од Биема во СК,дури си се интересирал и за мене.Ме чуди како не си научил нешто од нив за овие високотонци од 300 ден. Ептен ги подценуваш или има друг проблем.Милошевиќ беше,така ли?? За тоа колку е стварно добар твојов проект,веројатно само твоите домашни можат да кажат,ние не сме ги слушнале:А твојов пријател би можел барем да ги исфарба ,ако се толку добри.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #16 on 07.09.2012, Friday, 18:06:59 »
Абе Маки,си имаш ти мнооогу проблеми од друга природа! :D Абе Билобил е спасот,ако почна да забораваш што си напишал порано.Се слагам со сите слабости на Симсоник,ама ако те чујат оне  манги од  JBL како ги споредуваш со нивниве модели,ке забранат нивна продажба во МК!Кај си нашол таква споредба,жити мајка! Мој совет сега да се префрлиш на ЕИ Ниш (Сврљиг),веројатно до таму си стигнат.

Не се споредувам со JBL,него ти докажувам дека озбилни фирми прават кутии со 10cm басче.Да те потсетам што си напишал:

басот од 10 см никогаш и никогаш не дава басови под 80-100 Хз,туку вади средни  тонови ( велиш си мерел до 9 Кхз!) .Не ми е јасна логиката кога се работи практично за звучник кој целата снага ја троши за средни тонови,да го форсираш во бас рефлекс кутија.

Кога за JBL има логика,онда стварно има логика,иако за тебе нема логика.

Ми кажаа дека си ги посетувал моиве пријатели од Биема во СК,дури си се интересирал и за мене.Ме чуди како не си научил нешто од нив за овие високотонци од 300 ден. Ептен ги подценуваш или има друг проблем.Милошевиќ беше,така ли?? За тоа колку е стварно добар твојов проект,веројатно само твоите домашни можат да кажат,ние не сме ги слушнале:А твојов пријател би можел барем да ги исфарба ,ако се толку добри.

 ???  ???  Пак ти кажувам си ме помешал со некого,нити знам кои ти се пријатели нити ги посетувам нити сум се интересирал за тебе - ти уопште не си ми интересен.Појма немам кој е тој Милошевиќ,иди прашај го него,немој мене.
Твитерчето Biema си е супер за парите,само треба да знаеш што да правиш со него.
Ти реков другарми сакаше да пројде што поефтино,супер му се вака нефарбани.

Offline ZEC ELECTRONICS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
  • Секој новитет денес...утре е историја !!!
    • zec.mk
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #17 on 07.09.2012, Friday, 18:39:10 »
Во врска со ЈБЛ....тие звучничиња се наменети за користење исклучиво со субвуферот за ептем мали апликации.....басчто им е да 100 мм со 4 редна намотка ...но на повеќето кутии гори под разно а малце го запнеш...а бас вади до негде 70 хз ....( ако може бас да се нарече) мегутоа мора да го набилдаш добро во плус бас дугмето...и лауднес..и се - и малце ако го попуштиш..ама ептем малце...бидеиќи е малечко почнува да изобличува веднаш - т.е. прди.....исто така високиот е 13мм самоносечки калем...т.е.нема тело на која е ставена жицата...туку е напревена на тело...извадена и стегната со лепак...поради малиот магнет сакале да добијат поголема ефикасност....но болка е што не се сервисира....дт 5310 од симсоник е добра замена за нормално коритење со 2,2 микФ ...али и тој гори на рокање....имам ставено и јб систем драјверче...без инката...мегутоа мака е да се фиксира....само телна пластика за тоа врши работа....и пак овие звучници коштаа во германија 5000 денари за пар...и не се воопшто скапи за мали апликации....но за нешто посериозно не треба да се размислуваат воопшто.....за било што повеќќе од бутик.... ;D

поздрав

ЗЕЦ
Сите се добредојдени .....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #18 on 08.09.2012, Saturday, 00:28:06 »
Цитирано- Ти реков другарми сакаше да пројде што поефтино,супер му се вака нефарбани.
Па поевтино ке пројдел да не ги направил воопшто или само кутии да си направел без звучници!
Зец ти ја кажа логиката на повекето производители-заработка! И во позадина додаде- овие кутии одат со вуфер! Така-да прифаќам!
Кажи му на пријателот дека треба да си купи-направи -вуфер.Ама ако ти му го проектираш нема бас во живот да слушне,освен ако си купи некои готови кутии!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #19 on 08.09.2012, Saturday, 10:09:10 »
Повторно кажувам, по втор пат, прекинете со препирањата, за тоа се приватните пораки.


It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #20 on 08.09.2012, Saturday, 14:41:22 (Edited 08.09.2012, Saturday, 14:57:32) »
Во врска со ЈБЛ....тие звучничиња се наменети за користење исклучиво со субвуферот за ептем мали апликации.....
a бас вади до негде 70 хз ....( ако може бас да се нарече) мегутоа мора да го набилдаш добро во плус бас дугмето...и лауднес..и се - и малце ако го попуштиш..ама ептем малце...бидеиќи е малечко почнува да изобличува веднаш - т.е. прди..
и не се воопшто скапи за мали апликации....но за нешто посериозно не треба да се размислуваат воопшто.....за било што повеќќе од бутик.... ;D

Е сеа види,ти го разматраш JBL Control One од аспект на озвучавање бутик или кафич,али овде збориме за озвучавање дома.
У грешка си ако мислиш дека обавезно му треба субвуфер на JBL Control One,не се луди у JBL да го препорачувааат за по дома и без субвуфер,ево прочитај:
Code: [Select]
http://eu.jbl.com/tl_files/catalog//jbl/home/Specsheets/Control/Control%20One/Specification%20Sheet%20-%20Control%20One%20(English).pdf
Цитат:  Use them in traditional stereo setups, for home theaters or for whole-house-music and background-music systems

Ко што гледаш,може и без субвуфер.Али тоа не значи дека мора без него,најзад и на кутија со 20cm бас добро ќе и дојде субвуфер.
Билдање бас со тонска контрола,па уште со лауднес е претеризам и скроз погрешно,на аудиофилите им се превртуе у стомак чим чујат збор лауднес. Сум ги слушал JBL Control One кај едни пријатели,сместени се у мала работна соба на зид, супер си свират и без субвуфер и без лауднес,доволно е гласно и не „прди“,пошто нема лауднес.За тие пари си се супер.

Споено мислење: [time]08 Септември 2012, 13:49:42[/time]
Зец ти ја кажа логиката на повекето производители-заработка! И во позадина додаде- овие кутии одат со вуфер!

Ваљда JBL знае више од вас двајца како да се заработи повеќе и дали JBL Control One обавезно оди со вуфер.
Ако JBL сакал по секоја цена да заработи,онда би напишал „мора со вуфер“.Али не е така,читај:   Use them in traditional stereo setups, for home theaters or for whole-house-music and background-music systems


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #21 on 08.09.2012, Saturday, 15:25:20 »
Абе Маки,Зец мислам дека многу добро кажа дека намената на овие мали бас-среднотонци ( повеке средни,одколку басови) се наменети за сателитчиња во комбинација со вуфер.Е,па сега ако сакаш стави ги на уво и како слушалки,твој проблем.Сепак ,нивната намена е да ствараат амбиентален звук во бутик,кафана,помал кафиќ ,каде над секоја маса буквално иде по еден таков звучник,а вуферот ја дополнува атмосферата во цела просторија. За тоа се прават таквите модели.Тоа не е за озбилно слушање на хај фај звук во домашни услови.Мислам дека Зац на тоа алудираше.И прескапи се ,за тие пари,а не се  којзнае колку подобри од просечен 2.1 сараунд од пример Џениус (Имам еден модел 2.1 во дуќан за сума од околу 2400 ден ,со 78 мм средни/и 1 инч високи ,како и сабвуфер со 120 мм.)  Вреди за сите пари! За дома ,на ѕид ,во работна соба 2 на 2 метри. И повторно совет : не верувај се што ке прочиташ во флаерите на производителите на звучници и зв.кутии.Рекламата и глупоста си го прават своето.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #22 on 08.09.2012, Saturday, 19:03:02 »
Абе Маки,Зец мислам дека многу добро кажа дека намената на овие мали бас-среднотонци ( повеке средни,одколку басови) се наменети за сателитчиња во комбинација со вуфер.Е,па сега ако сакаш стави ги на уво и како слушалки,твој проблем.Сепак ,нивната намена е да ствараат амбиентален звук во бутик,кафана,помал кафиќ ,каде над секоја маса буквално иде по еден таков звучник,а вуферот ја дополнува атмосферата во цела просторија. За тоа се прават таквите модели.

Абе batka,ти да не покушаваш да докажеш дека JBL појма нема па погрешил што за своите звучници не препорачува обавезно да идат у комбинација со субвуфер?  :D   :D
Не се само за амбиентален звук,прочитај што кажува JBL:
Use them in traditional stereo setups, for home theaters or for whole-house-music and background-music systems
За тоа се користат,не се само за амбиентален звук,background е наведено тек на крај.

Тоа не е за озбилно слушање на хај фај звук во домашни услови.Мислам дека Зац на тоа алудираше.И прескапи се ,за тие пари,а не се  којзнае колку подобри од просечен 2.1 сараунд од пример Џениус (Имам еден модел 2.1 во дуќан за сума од околу 2400 ден ,со 78 мм средни/и 1 инч високи ,како и сабвуфер со 120 мм.)  Вреди за сите пари! За дома ,на ѕид ,во работна соба 2 на 2 метри. И повторно совет : не верувај се што ке прочиташ во флаерите на производителите на звучници и зв.кутии.Рекламата и глупоста си го прават своето.

JBL Control One за парите се супер,пријателиве ги купиле за 85 EUR,а ако некој сака да пројде поефтино,онда копијата Behringer 1C дава скоро исти таков звук за мање пари.
За Џениус се слагам,супер си е за парите,али JBL Control One е класа изнад него.
Сите што ги слушале JBL Control One или Behringer 1C се слагаат дека тоа се прави хај фај звучници за секого кој сака ептен мали кутии а може да се помири со мањак бас,нема везе тоа со флаери и реклами на производителите на звучници,тоа го кажуваат луѓето што ги слушале.Ти што мислиш друкчие од сите нив,твој проблем.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #23 on 08.09.2012, Saturday, 19:35:31 »
Аман бе луѓе, до кога треба да напоменувам дека темава не е за JBL Control One или било кој друг звучник. Темава е за звучните кутии на CupeX. Придржувајте се до темата! Се друго се решава преку приватни пораки.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #24 on 08.09.2012, Saturday, 19:43:23 (Edited 08.09.2012, Saturday, 19:56:17) »
Аман бе луѓе, до кога треба да напоменувам дека темава не е за JBL Control One или било кој друг звучник. Темава е за звучните кутии на CupeX. Придржувајте се до темата! Се друго се решава преку приватни пораки.

Да,малце забегавме,темава за која се тепаме сега е дали 10цм басче е доволно за хај фај звучник,уствари за компјутерски звучник.Можда не е лошо да отвориш нова тема под тој наслов,да ги извадиш сите постови што ги напишавме на оваа тема и да ги прекопираш таму,мислам ќе биде интересно за сите.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #25 on 08.09.2012, Saturday, 20:03:57 »
Абе Гига човеков гледаш дека од пост во пост забегува на страна и не води на погрешна патека.Како да му се докаже дека не само JBL,ами и сите фирми мораат да лажат за да ја продаваат лагата.И како да му се докаже дека она што тој го има направено и звучниците што некој негов другар ги купил за 85 ЕУ се голема лага и промашај.Сите фирми највеке заработуваат на бофл ,ама рекламирана роба.И дека 10 см басови освен амбиентално не може да ги користиш да озвучиш или слушаш во повеке од 10 метри квадратни.Да не мислиш да озвучуваш диско со нив?? Маки,читај си ги постовите откога ке ги напишеш,колега , и не туку ми цитирај глупости од проспектите. Тие твои звучници да ги слушаш на 30W излез ке ги прегориш за половина час,толку се добри.И на крај,зборувавме за звучници од 10 инчи и кутии кој колегава што ја почна темава веке ги прави и бара совети на пп,оти не може веке да чита и слуша фалби и пофалби! Немам ништо против ЈБЛ,ама побарај и прочитај по некој форуми што велат за таквиот тренд на правење микро кутии.Ги фати и нив ова светска криза Маки и затоа мораат така да си го рушат реномето и да бараат жртви со помпа и реклама.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #26 on 08.09.2012, Saturday, 20:37:22 »
Баш затоа побарав од GigaWatt да отвори нова тема,да ги прекопира сите постови за таа тема таму и да го очисти овој простор да биде само за темата од CupeX.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #27 on 08.09.2012, Saturday, 20:40:08 »
Не треба да отвара нова тема (зошто Гига,ти што не си отвориш?????),немам намера веке да спорам со тебе.Темава е како * лет во место*,толку.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Темата е поделена, post-овите и насловите се средени.

Инаку, за оние кои се интересираат, дискусјата е почната во оваа тема:

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9261.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Абе Гига човеков гледаш дека од пост во пост забегува на страна и не води на погрешна патека.Како да му се докаже дека не само JBL,ами и сите фирми мораат да лажат за да ја продаваат лагата.И како да му се докаже дека она што тој го има направено и звучниците што некој негов другар ги купил за 85 ЕУ се голема лага и промашај.Сите фирми највеке заработуваат на бофл ,ама рекламирана роба.И дека 10 см басови освен амбиентално не може да ги користиш да озвучиш или слушаш во повеке од 10 метри квадратни.Да не мислиш да озвучуваш диско со нив?? Маки,читај си ги постовите откога ке ги напишеш,колега , и не туку ми цитирај глупости од проспектите. Тие твои звучници да ги слушаш на 30W излез ке ги прегориш за половина час,толку се добри.И на крај,зборувавме за звучници од 10 инчи и кутии кој колегава што ја почна темава веке ги прави и бара совети на пп,оти не може веке да чита и слуша фалби и пофалби! Немам ништо против ЈБЛ,ама побарај и прочитај по некој форуми што велат за таквиот тренд на правење микро кутии.Ги фати и нив ова светска криза Маки и затоа мораат така да си го рушат реномето и да бараат жртви со помпа и реклама.

JBL лаже?  ???
JBL Control One е промашај?  ???
JBL го фатила оваа светска криза,па си бараат жртви за  Control One со лаги и реклами?  ???

Колку што знам JBL Control One е направен уште пред јас да се родам,а тогаш ја немало оваа светска криза.
Можда фабриките лажат,али дали и часописите за хи-фи лажат?
Дали лаже германскиот часопис Stereoplay кога у Август 2000 година тестирал 10 звучника и JBL Control One го оценил со SEHR GUT?
Ево прочитај:
Code: [Select]
http://www.testberichte.de/preisvergleich/level4_stereoplay_4425.html
Ево најнов тест на активен JBL Control One у Stereoplay:

Code: [Select]
http://www.stereoplay.de/testbericht/kompakt-lautsprecher-jbl-control-one-aktiv-und-drahtlos-318829.htmlОценет е со UBERRAGEND!!

Stereoplay лаже,сите лажат,а само ти си у право?  ::)  ::)

Диско не се озвучува со басчиња од 10цм,али другарми ги слуша дома 5 години со ресиверче од 30W без прегорување и без проблеми.
Зашто е лага и промашај тоа што сум извлекол максимум од звучниците што ги купил другарми?  ???