Author Topic: ФМ предавател без калеми (Coilless FM transmitter)  (Read 989 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не знам од каде ја начекав шемава, во некои збутани дуректориуми, нешто што уште од времето сум симнал или сум го нашол некаде online, па еве, за оние кои се интересираат RF техника, една шема за FM предавател без намотки ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ФМ предавател без калеми (Coilless FM transmitter)
« Reply #1 on 21.08.2012, Tuesday, 02:15:18 (Edited 21.08.2012, Tuesday, 02:33:13) »
Да ти кажам сум ја пробал ,ама не ме воодушевила  :D.Не е стабилна колку изгледа и нема голем домет ( посебно за цената!!) Од искуство- избегнувајте ВФ уреди без калем,освен ако не се работи за хибриди.Како основа 4069 би била добра само до N3,а 4-5-6 јас би ги заменил со транзисторски степен .Ако некој сака да изработи нешто ,а се плаши од калеми,нека побара нешто со печатен  калем.

Споено мислење: 21.08.2012, Tuesday, 02:33:13
Еве едно мало ,ама добро шемиче со два фет-а (може и со BF256b или сличен).Дадена е и плочката,а место микрофон слободно приклучете сигнал од звучната на РС и  12V од некој molex на компјутерското напојување.Со пристојна антена дометот е сигурно бар 200-250 м.Плочката ако га ставате надвор од РС-то (веројатно) добро умасете ја (поврзете ги масите на предавателот и куќиштето со дебела лицнаста жица, а антената нека има 70 см должина.Добра се покажа вертикалната антена од ТВ собните антени-конкретно од ТВ САН  :D :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве уште една шема на тема -ФМ предаватели без калеми.Ми ја донесоа направена во ваздух.Со обични тримери подесувањето е тешко,требаат повеќеобртни.Поради додатните паразитни капацитативности,многу е битен распоредот на деловите,должината на водовите и секако антената.Како антена  ставив 70 см лак жица 0,8 мм во серија со 30 пф тример кондензатор.Подесувате грубо,па потоа фино во одреден појас каде нема други станици.Напојување преку УСБ кабел со 5 волти.Домет - од соба во соба,од лап топ или РС на систем со ФМ радио.