Author Topic: За секого по нешто  (Read 2645 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
За секого по нешто
« Opened on 16.04.2012, Monday, 23:47:57 (Edited 21.06.2016, Tuesday, 01:41:20) »
Добро е што некои членови работите што ги продаваат ги ставаат во една тема за да не отвараат постојано нови теми, тоа е добра идеја, па ете и јас да отворам тема за продажба на работи што не ми требаат или едноставно немам веме да ги користам. Најтешко од се ми беше да ја одредам цената на некоји работи бидејќи ги купив многу скапо кога беа топ модели и не сакам да правам заработка на нив, а и цените се далеку пониски од нови. Ве советувам прво да споредите цена со нов производ доколку го најдете во некоја продавница пред да се одлучите бидејќи ни сам не знам колку се движат сега, знам само колку беа кога беа нови.
Ве молам почитувајте ги следните правила на оваа тема.
Јас не сум трговец, работите што ги огласувам не е со цел да заработам.
Тоа што ми е вишок наместо да ми стои во некоја кутија на таван го огласувам со цел некој кој што има потреба од нешто да го добие по фер цена и да има добра забава со купеното.
Доколку некој сака да даде понуда по ПП го замолувам прво да спореди цени по огласници па потоа да даде понуда.
Цените гледам да бидат максимално фер, но не би било фер према мене некој да ми даде мизерна понуда по ПП која е далеку далеку пониска од таа по огласниците.
Не сакам да имам работа со препродавачи кој гледаат да дадат минимална понуда, па после тоа истото да го препродадат на друго место и да направат заработка. Ако беше за така јас тоа пред нив ќе го направев, но пак напоменувам не сум трговец.
Секако дека постои место за договор, но тоа зависи од повеќе фактори, а тие се веќе спомнати

Гајгеров бројач A - Spürgerät 73 Swiss military ПРОДАДЕН 5 минути по објавувањето



купен е за 80 швајцарски франци во 2005 година. Цена 2000 денари

OLYMPUS Digital voice recorder VN-6200PC



Дигитален снимач со капацитет од 70 часови купен од невада за 3800 денари. Со овој уред добив важен судски спор и си ја заврше работата. Има USB приклучок
Цена: 2500 денари

Logitech Harmony 525 универзално далечинско, купено од Австралија за 180 AUD vo 2007 година ПРОДАДЕНО




се програмира преку софтвер кој што е поврзан на интернет и може секогаш да се прави update
Цена 2500 денари

Logitech Quick Cam Pro 9000 for Notebooks ПРОДАДЕНА




Купена во Австралија, мислам дека беше околу 150 AUD во 2008 година кога беше најнов модел. Има Carl Zeiss оптика и резолуција од 2 мегапиксели. Не е користена скоро ич не знам ни зошто ја купив
Цена 2500 денари
Продадена

Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Z31GH Shop
« Reply #1 on 17.04.2012, Tuesday, 22:34:32 »
Одлично Z31GH за идеата, вака е најдобро, секој да си има своја тема и да си продава свои производи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Z31GH Shop
« Reply #2 on 13.08.2012, Monday, 00:14:13 »
Метални кутии од телефонска централа Искра. Југословенско производство. Цена 400 денари парче. Количина 6 парчиња.



Hams do it! With Frequency

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Z31GH Shop
« Reply #3 on 09.02.2014, Sunday, 22:48:21 (Edited 10.03.2017, Friday, 00:40:33) »
,


Hams do it! With Frequency

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Z31GH Shop
« Reply #4 on 17.02.2014, Monday, 23:41:29 (Edited 12.02.2016, Friday, 22:58:54) »
Еве уште една тура вишок работи...

Трансформатор 220 на 24 Волти 50 VA швајцарско производство, скоро нов





Трансформаторот има вградено осигурач

цена 1000 денари


Трансформатор 220в со излези 2V 4V 12V 18V 14V      2A




цена 600 денари

Голем моќен трансформатор од наменет полнач за акумулатори од 12V и 24V
Исправен е, во празен од троши околу 40 вати, се слуша звук на зуење, ама речено ми е дека тоа е нормално.




Трансформаторот има мала маана за која што некој ако е заинтересиран за истиот верувам дека ќе ја отклони



се работи за мала гребнатинка, сепак нема спој и верувам дека со некаков лак може да се покрие и изолира

втора работа е тоа што е скршена редната клема, може да се смени





инаку се е во ред со него. Тежок е околу 20 килограми. Поради овие мали недостатоци цената е 3500 денари

Исправувачки диоди на ладилници со 50A осигурачи




комплет, цена 1000 денари

Линиски Аудио излезен трансформатор со отпор на излез 0 оми, 4 оми, 8 оми и 16 оми





цена 1200 денари

Упарени транзистори 2N3055 на ладилници, не многу користени







200 денари за еден пар ( не сум сигурен колку одат во продавница вака да се упарат ама ако се поевтини таму кажете да ја корегирам цената ) Продадени

Ладилник за 2 транзистори





цена 250 денари Продаден

Преклопници 10 степени





цена 500 денари

за сите наведени работи гледам да имам фер цени иако не ги знам реалните.





Споено мислење: [time]18 Февруари 2014, 23:59:43[/time]
Еве уште една тура „воени вишоци“  ;)

Индустриски вентилатор, моќна турбина





1000 денари ПРОДАДЕН

Voltcraft CO 15

Мерач на потрошена нафта за парно греење.



упатство за него можете да спуштите тука....

Code: [Select]
http://www.conrad.de/ce/de/product/121090/VOLTCRAFT-CO-15-Oel-Verbrauchsanzeige-Anzeige-in-kg-oder-Liter-Einbaumasse-69-x-33-mm
Нов неупотребен. 1000 денари

Пумпа за нафта за парно греење TOBY PMD





Нови неупотребени, швајцарско производство.....
4000 денари

Бакарни цевки за клима


за цена ќе се договориме, не знам колку одат во продавниците, ама во секој случај 25% поевтино од продажната цена

склопка 24В


500 денари

Електромотор со редуктор, 100V


800 денари

Електромагнетен кумплунг 24V

Цена 500 денари

Hams do it! With Frequency

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Z31GH Shop
« Reply #5 on 01.02.2015, Sunday, 18:55:47 (Edited 08.07.2015, Wednesday, 12:22:33) »
SWR metar ALAN KW520  ПРОДАДЕН
Мери SWR, и моќност на радиостаници и предаватели на фреквенции од 1,8 до 525 мегахерци и моќност до 400 вати.





Овој инструмент го купив половен за 60 евра пред 5 години. Единствена маана на овој производител е што штампаните ознаки лесно се бришат со тек на време. Ваков беше и кога го купив. Инструментот е точен и спореден е со неколку SWR метри и точноста ја гарантирам и јас лично.
Го продавам заради тоа што набавив посовремен автоматски SWR метар кој мери моќност и до 2 киловати, така што овој стана вишок.
Цена : 2500 денари Не се продава веќе, резервиран е за ivica.s
Hams do it! With Frequency

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Z31GH Shop
« Reply #6 on 05.02.2015, Thursday, 14:19:50 (Edited 08.07.2015, Wednesday, 12:23:52) »
Решив да се ослободам од дел од столбот на музичкиот систем бидејќи ем немам место за се, ем немам касети, ниту плочи, ниту знам да работам еквилајзер. Решив да ги задржам само појачалото и декот за радиотунер.
Системот го купив дел по дел од Швајцарија и дадов едно цело богатство за него пред едно 8 години. Се е Made in Japan, со наштампани швајцарски сигурносни сертификати и А-тести.
Ова е квалитетна студијска опрема.
За цените треба да се консултирам и да споредам колку одат по огласи, но може и понуди по ПП

Дек за касети Technics model RSM-260 ПРОДАДЕН



Еквилајзер Technics SH-8045



Грамофон Technics SL-B303 ПРОДАДЕН



Се е исправно и изгледа како ново
Понуди по ПП е затоа што засега не знам какви цени да ставам и треба да се консултирам со некого кој купил или продал ваква или слична опрема со цел цената да е фер  


Индустриски оклоппно заштитени трофазни склопки

Капакот на едната склопка е изваден за сликањето, потоа е вратен




Склопките имаат и биметали. Понуди по ПП


Две трофазни склопки во оклопно заштитено куќиште



Склопките имаат и биметали

Временски релеј


понуди по ПП

Понудите по ПП се затоа што засега не знам колку одат овие работи и треба да се консултирам со електричар пред да ставам било каква цена со цел да бидат фер.
Hams do it! With Frequency