Author Topic: Прашање за репетитор  (Read 2896 times)

Offline DarkLord

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Прашање за репетитор
« Opened on 08.03.2012, Thursday, 16:57:37 (Edited 05.02.2013, Tuesday, 19:20:19) »
Се регистрирав на форумов за да прашам за еден репетитор што неодамна го поставија кај мене.
Сакам да знам каков репетитор е?Дали смее во населено место да има ваков репетитор?И треба ли да викнам инспекција?

Offline Gele_PP

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Одг: Прашање за репетитор
« Reply #1 on 08.03.2012, Thursday, 17:02:30 »
Според антените високофреквентен ...
Државата дава дозволи за нивна монтажа и тоа не можеш да го спречиш.... а мое мислење е дека електромагнетните бранови се штетни (дури и оние на ниска фреквенција, а поголема снага, пример од трафостаници). Но тука не се може ништо , етерот е солидно исполнет со нив. И патем на високофреквентните зрачењето им е толку продорно што и не ти менува многу дали си блиску до него или условно земено “далеку“ :-\
Размислувај зелено !!!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Прашање за репетитор
« Reply #2 on 08.03.2012, Thursday, 17:06:31 »
Ова се антени за 900/1800Mhz и емитуваат 2х20 или 2х40W. Подобро е да не си во ударот на снопот бидејки така најмногу ке те зрачат. На операторот кој ги поставил не им е грижа дали на некој му смета зрачењето од антената, а газдата на куќата кој одобрил да му се постави антени зема месечна кирија од 200-300 евра!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DarkLord

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Одг: Прашање за репетитор
« Reply #3 on 08.03.2012, Thursday, 17:09:06 »
Благодарам на брзите одговори.Сепак мислам дека не е издадена куќата треба да се распрашам.Иначе како што гледате јас сум тука веднаш на удар.Најдобро би било да им викнам инспекција.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Прашање за репетитор
« Reply #4 on 08.03.2012, Thursday, 17:15:47 »
не знам како ја ставиле антената насочена кај тебе??? па прво за нив е загуба, го губат голем дел од сигналот во куќата твоја. Тоа се случува кога се вработуваат монтери кои не се специјализирани за оваа област. Или поточно изнајмуваат фирми кои имаат свои монтери што монтираат се и сешто па ајде дојдете и антени да ни монтирате.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање за репетитор
« Reply #5 on 08.03.2012, Thursday, 17:17:05 »
Благодарам на брзите одговори.Сепак мислам дека не е издадена куќата треба да се распрашам.Иначе како што гледате јас сум тука веднаш на удар.Најдобро би било да им викнам инспекција.

Џабе, ќе ти речат дека не влијаат тие бранови врз тебе, или ќе ти речат дека си далеку, бла бла ::). Ако не влијаат, што не дојдат они да живеат таму ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Прашање за репетитор
« Reply #6 on 08.03.2012, Thursday, 17:22:08 »
Тужба само!
Секако тешко иде докажувањето на суд за вакви работи, а посебно кога кај нас знаеме кој ОДСЕКОГАШ се е замешан во полицијата и судските одлуки. Со среќа во секој случај, треба да пробаш.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DarkLord

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Одг: Прашање за репетитор
« Reply #7 on 08.03.2012, Thursday, 17:26:45 »
Само што ги прашав што е тоа...ми викаат дека ова е антена т.е базна станица за појачување сигнал за мобилни телефони на t-mobile.Ај ако може да ми одговорите што значи ова,колку е штетно итн.

Offline Gele_PP

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Одг: Прашање за репетитор
« Reply #8 on 08.03.2012, Thursday, 17:31:37 »
Колку е штетно е дискутабилно  :-\ , и како што стојат работите имаш само 2 опции
1 - ИГНОРИРАЈ
2 - Космонаутски скафандер

на такво зрачење си постојано изложен насекаде каде има радиобранови
Размислувај зелено !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање за репетитор
« Reply #9 on 08.03.2012, Thursday, 17:34:50 »
Само што ги прашав што е тоа...ми викаат дека ова е антена т.е базна станица за појачување сигнал за мобилни телефони на t-mobile.Ај ако може да ми одговорите што значи ова,колку е штетно итн.

Како што рече DX-er, зрачи на 900 или на 1800MHz. Тоа се UHF фреквенции (и повисоки се од тоа, но според класификација, спаѓаат во Ultra High Frequency). Можеш да поднесеш жалба до АЕК и да дојдат да измерат колкаво е нивото на зрачење од базната станица (или предвателот на базната станица, што и да е), но според закон (барем јас колку што знам), дозволеното нивото на зрачење од базна станица е прилично високо и иако го дефинираат како „сигурното ниво е до толку и толку dBm“, сепак, според мене и тоа ниво е високо :S. Плус, тие предаватели работат во импулсен режим, а тоа никогаш не се зема во предвид при мерењата, секогаш се зема средната вредност, а не максималната, која може да биде и многу пати повисока (10, 20, 30 пати повисока).

Во прицип, може да се пожалиш на АЕК, но не значи дека ќе ти ја „одобрат жалбата“, односно дека ќе го преместат предавателот за базната станица.

на такво зрачење си постојано изложен насекаде каде има радиобранови

А тоа е веќе секаде, само што проблемот е нивото на зрачењето, дали имам предвател во дворот или не, нели, тоа е главнот проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Прашање за репетитор
« Reply #10 on 08.03.2012, Thursday, 17:35:15 »
пред да постават антена било каде ако во близина на антената има куќи мора да се прашаат граѓаните одоколу дали се согласуваат, ако не се согласуваат треба да се премести на место каде што нема да им смета, е сега вие можете да соберите што е можно повеќе потписи и да се пожалите дека антената ви пречи со што треба или да ве обесштетат или да ја преместат.

базна станица е вид на репетитор кој прима и препраќа податоци, нема нешто многу големо околу тоа, со неа се остваруваа таа мрежа од „ќелии“ преку кј работи мобилната телефонија
колку повеќе ги има толку повеќе се растеретува мрежата, и може многу полесно и по прецизно да се лоцира некој мобилен каде се наоѓа:)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Прашање за репетитор
« Reply #11 on 08.03.2012, Thursday, 17:36:16 »
Ај ако може да ми одговорите што значи ова,колку е штетно итн.
Eпа тоа е што ти одговориле и тоа што го пишав во приот пост. Колку е штетно? Досега има само шпекулации за штетноста а официјално никој нема потврдено, дали не смејат да признаат дека се штетни бидејки би требало цел GSM систем да се преиначи на други фрекфенции а тоа е огромен дел пари од сите пари што ги заработува операторот од нас... но во секој случај е штетно и треба да превземеш нешто.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Прашање за репетитор
« Reply #12 on 08.03.2012, Thursday, 18:15:44 »
дали сте сигурни дека тоа е репетитор на ГСМ оператор? Не верувам дека тие би ја поставиле на една куќа. ГСМ операторите за тоа користат столбови, а имаат пари за тоа, зошто би користеле кров на една обична куќа? Во секој случај тоа е непријатно за околината, земајќи го во предвод зрачењето. Зрачењето не е јонизирачно што значи дека според истражувањата не може да доведе до сериозни заболувања, така ќе каже инспекцијата, единствено ако си многу блиску може само да ти се покачи температурата на телото. Меѓутоа јас мислам дека дека тој репетитор треба да се премести и да се постави на столб на некое високо и одалечено место, така што нема да им смета на луѓето
Hams do it! With Frequency

Offline DarkLord

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Одг: Прашање за репетитор
« Reply #13 on 09.03.2012, Friday, 10:07:50 »
дали сте сигурни дека тоа е репетитор на ГСМ оператор? Не верувам дека тие би ја поставиле на една куќа. ГСМ операторите за тоа користат столбови, а имаат пари за тоа, зошто би користеле кров на една обична куќа? Во секој случај тоа е непријатно за околината, земајќи го во предвод зрачењето. Зрачењето не е јонизирачно што значи дека според истражувањата не може да доведе до сериозни заболувања, така ќе каже инспекцијата, единствено ако си многу блиску може само да ти се покачи температурата на телото. Меѓутоа јас мислам дека дека тој репетитор треба да се премести и да се постави на столб на некое високо и одалечено место, така што нема да им смета на луѓето
И јас мислам дека лажат на t-mobile бил.Во право си,никогаш ГСМ оператор не става репетитор на куќа.Како и да е,ќе им викнам инспекција.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Прашање за репетитор
« Reply #14 on 09.03.2012, Friday, 10:54:46 »
За џабе ке ги викаш јас знам тука кај мене Ресен исто ставија до две згради во висна на кукја наспроти зградит околку 3 спрат на зградата во правец се бунеја од двете згради и сеушто стоии ништо не направија. за џабе ке се мачиш ке тикжуваат дека не зрачи немагјле бла бла..