Author Topic: Дефект со предавателот или радиото?  (Read 672 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Имам предавателче што е за во кола CAR MP3 и се е исто местиш на која френквенција да работи го ставаш радиото од колата на таа френквенција и си работи нај нормално... Земав да му измерам колкав домет има и да видам дали можам некако дометот да го зголемам имаше некаде 40-50 метри домет и викам нема потреба да се зголеми доволно е и ова и земав го поврзав телефонот на Предавателчето и пуштав музика од Телефонот се најнормално кога одеднаш само се исклучи радиото викам ај може е до акумулаторот.. Го упалив пак радиото пак се изгаси и земав му ја сменив френквенцијата на предавателот му наместив друга 92.4мнз , а френквенцијата на радиото беше 101.3мхз и стискам да се упали радиото се најнормално си работи радиото кога пробувам да го наместам и радиото на истата френквенција со предавателот 92.4мхз радиото се гаси... Неколку пати така пробав ама несакаше радиото се гасеше само..... Во што може да е проблемот??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Проба да го направиш истото при изгасен предавател?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Тогаш си работи нормално ама, кога ке ги ставам на иста френкавенција тогаш паѓа радиото ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е да му е прејак сигналот, па да има некоја заштита. Не знам како би можело тоа да се реши, не се разбирам многу во RF техника :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."