Author Topic: ФМ буба со вграден засилувач (1KM)  (Read 15149 times)

Offline go4o

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 196
 • Gender: Male
  • неам
пошто јас сум на повисоко цело село слуша музика фаќа негде околку 900 метри и повеќе

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
пошто јас сум на повисоко цело село слуша музика фаќа негде околку 900 метри и повеќе
супер, мене прво не ми се веруваше дека BC550 ке го засили сигналот до тоа ниво да се фаќа на 900m ама се покажа дека вистина засилува.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ФМ буба со вграден засилувач (1KM)
« Reply #32 on 03.05.2010, Monday, 14:56:32 (Edited 03.05.2010, Monday, 14:58:03) »
go4o на бубата направи и едно мало појачало со BFR96 и ке се слуша 3-4 пати подалеку а во селото ке има многу подобар сигнал :)

Oдприлика вака ке изгледа (ама не баш вака оти се работи за различни транзистори PNP и NPN)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1826
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Може вака нешто ама општо ВФ техниката е сложена за почетници и не препорачувам:

Code: [Select]
http://rf-transmitter.blogspot.com/2008/10/10-500-mhz-wideband-rf-amplifier.html
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline go4o

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 196
 • Gender: Male
  • неам
Одг: ФМ буба со вграден засилувач (1KM)
« Reply #34 on 06.05.2010, Thursday, 14:23:22 (Edited 06.05.2010, Thursday, 14:34:52) »
незнам како да и направам а инаку би и направил :-*

Споено мислење: 06.05.2010, Thursday, 14:34:52

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ФМ буба со вграден засилувач (1KM)
« Reply #35 on 06.05.2010, Thursday, 15:27:29 (Edited 06.05.2010, Thursday, 15:31:12) »
незнам како да и направам а инаку би и направил :-*
Ke ставам слика од појачало кое го користам и кое е доста лесно за правење и нема да те фати ни 50 денари за делови а плочката со фломастер за 5 мин ке ја направиш.
Од тоа појачало сум задоволен и во комбинација со твојот предавател ке го засили радио сигналот неколку пати.


Гледам си ставил тример за промена на фрекфенцијата, па дали имаш тестирано од која фрекфенција до која фрекфенција иде ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline go4o

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 196
 • Gender: Male
  • неам
од 90 до 107MHz со овај тример а со поголем воопшто не го најдов

Offline ace-bitola

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 58
Одг: ФМ буба со вграден засилувач (1KM)
« Reply #37 on 02.06.2010, Wednesday, 16:10:27 (Edited 02.06.2010, Wednesday, 20:44:34) »
дали можи да се користи ваково појачало за да се слуша подалеку
Code: [Select]
http://www.simplecircuitdiagram.com/2010/03/19/wideband-rf-amplifiers/
Quote from: Devil
Кодирај линкови

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
не знам тоа коло како се однесува во пракса оти немам правено такви појачала, Мој совет е да направиш некое појачало со 1 транзистор
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5316
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Незнам само како ќе изведеш, инаку ттеоретски би можело, ова коло е операционен засилувач и со него нема да постигнеш ништо, односно може и да ти направи проблеми
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline themartin

 • Нов член
 • *
 • Posts: 29
ке можи некој да ми објасни како то ако се стави појачало дека ке се зголеми и дометот и сигналот во селото и што појачало би било то шема некоја

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Moже само треба да видиш низ форумот за шема.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline themartin

 • Нов член
 • *
 • Posts: 29
Вака почнав да ја прам бубата само сакам да прашам пошто borce рече дека со 12pF за околу 107MHz е сега да се направат две вакви дали двете ке можи да се слушат на иста фреквенција на пр. првото на 107MHz и второто на 107MHz и од двете да се збора и од двете да се слуша

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2783
 • Gender: Male
да,може само што ќе се мешаат звуците!!

Offline themartin

 • Нов член
 • *
 • Posts: 29
ај ако можи малце помош зедов променлив кондензатор од 5 до 40пф за тој 12пф замена посто немаше  ама незнам како да го поставам пошто како тример е