Author Topic: Пренамена на старо ФМ предавателче  (Read 1092 times)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
има напојување 12 волти маса и аудио влез и видео влез, крајните се напојување

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ке зирнам па ке пишам дали сум го направил или сум го "направил" хехе

Дали имаш пробано со RF модулатор од видео старо, каде излезот е на 36 Канал по дифолт, снагата е иста но дометот би требало на повисоки фрекфенции да е подалеку, па монтирај и добра антена.
Е тоа ме интересира за дометот, ако може пиши повеке ? Јас како што имам читано би било обратно бидејки земјата (со влагата во неа) претставува проводник кој ги впива фрекфенциите со кратки бранови должини а помалце фрекфенциите со долеми бранови должини + на ниските фрекфенции има дифракција па така полесно заобилокуваат препреки. Ако сакаш пиши за дометот кај повисоките фрекфенции, може јас погрешно сум сватил и треба да направам update  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
 ламбда = 2 х Пи х Фрекфенција или клку брановата должина е пократка, фрекфенцијата расте, и на повисоките фрекфенции радиобрановите имаат карактеристика на распростирање како светлина.
Затоа и мобилните со мала снага имаат голем домет, за сите влијае и јоносверата, па и нивното распростирање на земјата. Интересно е за долгите бранови имаат голема ламбда, нините антени се долги и до 30-40 км. најповеќе се користат во руски подморници, и нивни бази на Сибир, сигналот може да се слушне само на одреден радиус, ако си подалеку или поблиску од предавателот го нема сигналот,како домет со камен.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Не кажав претходно во врска со промена на кондензаторот, има шанса да се промени и фрекфенцијата со намалување на кондензаторот така да ако на прв поглед не работи после промената на кондензаторот провери да не се изместила фрекфенцијата над или под ФМ опсегот.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Пренамена на старо ФМ предавателче
« Reply #19 on 21.03.2010, Sunday, 01:38:11 (Edited 21.03.2010, Sunday, 01:41:54) »
Го сменив кондензаторот и не приметив некоја разлика во звукот, кога ставив ТВ сигнал видов некое подобрување на сликата што е добро, но пак не можам да постигнам толку бистра слика со таков контраст и живост, не знам дали да продолжам со тестирањето

како домет со камен.
Хехе :)
Иначе во право си, еве сателитите со 80-120W дофрлуваат од 38 000km далечина и покриваат цел континент и пренесуваат еден куп ТВ и радиа ама затоа па се на 10-12GHz ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Го сменив кондензаторот и не приметив некоја разлика во звукот, кога ставив ТВ сигнал видов некое подобрување на сликата што е добро, но пак не можам да постигнам толку бистра слика со таков контраст и живост, не знам дали да продолжам со тестирањето

како домет со камен.
Хехе :)
Иначе во право си, еве сателитите со 80-120W дофрлуваат од 38 000km далечина и покриваат цел континент и пренесуваат еден куп ТВ и радиа ама затоа па се на 10-12GHz ;)

uplink (од предавател до сателит) 14GHz downlink (од сателит до приемник) 12GHz 8) а за моќност..е тоа незнам
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)