Author Topic: Програмирање на биос за P4SAD  (Read 1060 times)

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Програмирање на биос за P4SAD
« Opened on 16.01.2012, Monday, 03:00:34 (Edited 16.01.2012, Monday, 04:55:15) »
Случајно дома наидов на оваа матична плоча
Code: [Select]
http://www.pchardware.ro/Articles/print.php?id=155На матичната сум залепил ливче дека е исправна но дека некој пробал да го флешува биосот па не му успеало, па го вадел интегралецот, ги испокршил пипците....
Биосот е на интегрално коло 39SF020A. Се што ми треба е некој да испрограмира ново интегрално коло... веќе имам W29C020-12 и мислам дека може да го искористам за оваа работа.
Се што ми треба е некој што знае да го испрограмира овој чип , цената за тоа колку ке кошта и најбитното нигде на интернет неможам да најдам да симнам биос за оваа плоча.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Nakolce, линкот треба да ти биде кодиран, а не цитиран!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Nakolce, линкот треба да ти биде кодиран, а не цитиран!
Code: [Select]
Се извинувам. Сум го погрешил копчето....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Случајно дома наидов на оваа матична плоча
Code: [Select]
http://www.pchardware.ro/Articles/print.php?id=155На матичната сум залепил ливче дека е исправна но дека некој пробал да го флешува биосот па не му успеало, па го вадел интегралецот, ги испокршил пипците....
Биосот е на интегрално коло 39SF020A. Се што ми треба е некој да испрограмира ново интегрално коло... веќе имам W29C020-12 и мислам дека може да го искористам за оваа работа.
Се што ми треба е некој што знае да го испрограмира овој чип , цената за тоа колку ке кошта и најбитното нигде на интернет неможам да најдам да симнам биос за оваа плоча.

Брат ,фрли ја во ѓубре.Биос се флешува на самата матична,не треба да го вадиш.Ако успееш да го ставиш ( така те разбрав!) новото коло на таа старата матична и ако тргне матичната( да запали,ама сум малку скептик!),да го појави биосот на стартот,барем оној прв екран со бели слова,понатаму вреди да се мачиш.Пробај со Хајренс ЦД да го активираш ,има некои опции.И кажав и порано биосот се флешува на интернет,а повеке имаш на некои постови на Форумов.Побарај,да не се повторуваме.

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Сега ке поставам некои слики.. како изгледа



Е сега имам и празен интегралец... на кој треба да се намести биосот

Кога ја уклучувам матичната плоча се појавуваат бели букви каде пишува дека нема биос....


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако разбрав добро,од друга ли плоча имаш биос? Како го извади,онака со рака??

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Од друга плоча немам биос.... Интегралецот ми го дадоа, ми рекоа дека е празен и дека има 2mb простор.
Иначе интегралецот од матичната го вадев со 2 рамни штрафцигера.. и пипците излегоа прави но имаше некои скршени.. се гледа на сликата.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Од друга плоча немам биос.... Интегралецот ми го дадоа, ми рекоа дека е празен и дека има 2mb простор.
Иначе интегралецот од матичната го вадев со 2 рамни штрафцигера.. и пипците излегоа прави но имаше некои скршени.. се гледа на сликата.

Колку слободен простор имал стариот BIOS? Да не имал повеќе или помалку? Ако имал повеќе, flash-увањето со овој CMOS чип сигурно нема да функционира, ако има повеќе, можно е да функционира, но исто така, можно е да прави проблеми, се зависи од тоа како ќе се читаат адресите за мемориските локации од BIOS-от.

Стави го празниот чип на плочата и види дали ќе се поајави некоја опција како load CMOS или flash empty CMOS, flash empty EEPROM или нешто слично. Можно е да има таква опција самиот chipset. Ако нема, не верувам дека ќе најдеш некој кој има екстерен flash-ер за CMOS мемории од BIOS-и. Порано правеа вакви услуги некои луѓе, најчесто оние кои повеќе се разбираа од електроника по фирмиве за компјутери, па го имаа направено или купено Willem програматорот, но колку што имам видено, се помалку и помалку се нафаќаат луѓе на вакви работи. Не ради друго, компјутериве веќе се навистина евтини, не се исплати. Моментално на старо можеш да купиш и Core2Duo за 100-тина евра, и тоа со сосема дослидни делови на неа. А за ваква услуга, реално гледано, треба да ти наплати 1000 или 2000 денари (заедно со тестирање и монтажа на матичната плоча).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: Програмирање на биос за P4SAD
« Reply #8 on 16.01.2012, Monday, 18:19:42 (Edited 17.01.2012, Tuesday, 01:15:26) »
Ке ја уклучам плочата денес/ утре и ке видам што ке ми покаже... доколку успеам супер, доколку не пак супер :D
Тогаш ке се фокусирам на барање 14 пинско напојување за Compaq EVO исто така куќиште со матична кои ми стојат дома и фаќаат простор.

Едит
Ја пробав матичната....
Почна кулерот на процесор да врти, сијаличката што е на неа светна но никаква слика не даде на монитор...
Најверојатно така прави затоа што нема биос. Бидејки порано кога ја уклучував кажуваше дека биосот не е добар... Доколку најдам негде што сум запишал ке напишам тука.

EDIT
На интегралецот со првичниот биос имало 2 ливчиња.
на првото пишувало
P4SAD
Ver 1.0
1029312
04-V1.1

а на второто
Phoenix Bios
DG86 BIOS
@Phoenix 1998
051258670

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако си го допирал чипот со раце веројатно е о тиден. Ајде не се замарај.Ако најдеш друга таква плоча извади го биосот,со сите мерки на предострожност за CMOS .Прво од матичната извади ја батеријата,а со тенка бакарна жица спој ги сите ножички и со пинцета извади го од лежиште.Потоа стави го на таа твојата плоча и извади ги жиците.Тек потоа ставај батерија!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Ако си го допирал чипот со раце веројатно е о тиден. Ајде не се замарај.Ако најдеш друга таква плоча извади го биосот,со сите мерки на предострожност за CMOS .Прво од матичната извади ја батеријата,а со тенка бакарна жица спој ги сите ножички и со пинцета извади го од лежиште.Потоа стави го на таа твојата плоча и извади ги жиците.Тек потоа ставај батерија!
Ако некој сака матична плоча со зае*ан биос (да му служи за вртење кулери) нека каже ке му ја дадам.
Бидејки за 500 денари можам да купам друга исто половна што ке работи

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа батка,мислам дека конечно свати ;D ;D