Author Topic: Motorola canopy антена  (Read 1777 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #15 on 21.01.2012, Saturday, 00:23:06 »
епа да едниот го даваат на поклон, ама кога го земаш ти потпишуваш договор на одредено време, ако сакаш да раскинеш во тоа време тогаш ти им го враќаш, ако си останиш до крај на договорот мислам дека нема да ти го земат

јас секогаш кога продолжувам договор им земам по нешто (поточно татко ми) дали тоа ќе биде модем, рутер, ресивер, телефон или што и да имаат :)
зошто ако нештото го даваат за џабе и после останува за мене да не го земам
ако за ништо за делови ќе се најде :)
или ќе го продадеш или замениш за нешто :P

околу антената, не може оваа да се употреби за насочена врска ?
или за насочена антена за интернет, нека го извади тоа од напред што е приемникот и нека стави стикче со тоа би требало да може да се користи :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #16 on 21.01.2012, Saturday, 00:30:54 (Edited 21.01.2012, Saturday, 00:36:58) »
еве и помош ако сака некој да ја отклучи canopy антената, се прави специјален кабел со RJ-11 конектор (ист како за телефон само сто има место за 6 жици) од едната страна а на другата страна кусо ке ги споите 6ти и 4ти пин зелена и портокалова .
Pin 1 → white / orange ← Pin 1
Pin 2 → white / green ← Pin 2
Pin 3 → white / blue ← Pin 3
Pin 4 → green ← Pin 6
Pin 5 → blue ← Pin 5
Pin 6 → orange← Pin 4




се става кабелот во антената се прави рестарт на антената и после се пристапува преку пц од 169.254.1.1 нема пасворд, и може да се пристапува само додека е ставен специјално направениот кабел на default plug

инаку антената е лиена за да се отвори треба да се искрши

Споено мислење: 21.01.2012, Saturday, 00:36:58
јас користам веќе четири години од т- хоме  и ништо ми немаат дадено дури и  адсл модемот пред 2-3год го платив, сега ми истекува договорот па се двоумам дали воопшто да го продолжам овие од близоо( каблетел) имаат далеку подобри понуди

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #17 on 21.01.2012, Saturday, 02:08:59 »
Ова е одлично нешто.. Доколку начекам ваква антена ЧД ке пробам...
Иначе и јас сум долгогодишен корисник на max adsl од t-home и можам да кажам дека знаат да дупат работа малце околу интернетот, да се намали брзината, па да се зголеми.. Но тоа е, татко ми се закопа 4 години по 1000 денари да плаќа рати за лап топ што го купи, и сега 4 години нема мрдање од кај нив,  Таков е договорот за 4 години користење, Иначе немам зборови за другото имаат многу стабилен интернет (не паѓа конекција) телевизијата е со одлична слика а телефонот јас лично не го користам многу па нема да коментирам за него :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #18 on 21.01.2012, Saturday, 02:12:05 »
оваа технологија canopy не ми се допаѓа бидејки не е компактибилна со други уреди од други производители, само Моторола ги прави овие антени и тоа е се. По домет не се којзнае што.
Wimax е подобар каде каде, ама 4G ке биде врв над се до сега.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.