Author Topic: Motorola canopy антена  (Read 1779 times)

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Motorola canopy антена
« Opened on 20.01.2012, Friday, 12:57:21 »
Здраво! Имам Motorola canopy антена што ги даваа од оннет за wimax интернет, ме интересира дали може да се искористи да фаќа wifi сигнали со оглед на тоа што работи на 5GHz или пак за нешто друго ?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #1 on 20.01.2012, Friday, 16:23:46 »
Здраво! Имам Motorola canopy антена што ги даваа од оннет за wimax интернет, ме интересира дали може да се искористи да фаќа wifi сигнали со оглед на тоа што работи на 5GHz или пак за нешто друго ?
да не ја имаш здиплено од некаде? :D  Како што знам таква антена не се продава.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #2 on 20.01.2012, Friday, 17:05:11 »
дечките од оннет не се дојдени да си ја земат веќе  две години

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #3 on 20.01.2012, Friday, 17:07:39 »
хахахаха за тоа дали ја има здиплено или не тоа е друго али сака да ФАЌА WLAN на комшијата 100% :D

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #4 on 20.01.2012, Friday, 17:11:07 »
Со волкава антена и од моите комшии ке фаќа  ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #5 on 20.01.2012, Friday, 17:14:08 »
boko најдобро да им ја однесеш во Оннет, бидејки истата ја должиш и кога тогаш ке ја побараат.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #6 on 20.01.2012, Friday, 17:35:03 »
договорот со оннет е раскинат, кога го раскинав ми рекоа дека ке пратат екипа да ја земат антената бидејќи беше монтирана на кров, од тогаш поминаа две години и вчера ми текна да ја извадам. Ме интересираше дали ја има некој чепкано дали може да фати WLAN, за да знам дали да се замарам да праам кабелче за отклучување да можам да и пристапам софтверски

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #7 on 20.01.2012, Friday, 17:41:42 »
Антената можеш да си ја чуваш за спомен или да ја растуриш. На wifi нема шанса да уклучиш со неа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #8 on 20.01.2012, Friday, 17:45:48 »
ок! Фала! ке пробам да се врзам со друга canopy антена да видам барем за тоа ако можам да ја искористам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #9 on 20.01.2012, Friday, 20:10:30 »
мислам дека негде читав во тоа кривичните законци за вакви слични работи
е сега не сум сигурен колку време беше тоа, ама беше поголем временски период ако за тој временски период не дојде да си ја земе и покрај тоа што договорот е раскинат останува твоја

затоа т-хом опремата си ја продава, па и да раскинеш договор се останува за тебе па што знаеш ти прави му после :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #10 on 20.01.2012, Friday, 20:28:13 »
мислам дека негде читав во тоа кривичните законци за вакви слични работи
е сега не сум сигурен колку време беше тоа, ама беше поголем временски период ако за тој временски период не дојде да си ја земе и покрај тоа што договорот е раскинат останува твоја

затоа т-хом опремата си ја продава, па и да раскинеш договор се останува за тебе па што знаеш ти прави му после :)
да не е 10 години ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #11 on 20.01.2012, Friday, 20:37:48 »
и јас така мислам или 5 или 10 да не беа
ама мислам тоа дека беше за плац место, ама не сум сигурен, за вакви работи незнам точно колку е тоа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #12 on 21.01.2012, Saturday, 00:09:02 »
Безразлика колку време да е, во  договорот мислам дека пишуваше дека опремата е дадена на користење и дека истата треба со раскинување на договорот стручно лице од оннет да ја земе, е сега поминаа две години јас немам никаков документ дека антената е кај мене и да дојдат да си ја земат ке им кажам дека е веќе ја имаат земено, тоа е нивна грешка т-хоме пример додека не ја вратиш опремата што ја немаш купено неможеш да го раскинеш договорот. инаку успеав да се врзам со друга canopy антена, има ли шанси да се направи да работи да фаќа 2,4ghz

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #13 on 21.01.2012, Saturday, 00:12:26 »
не не, т-хом кога ја земаш опремата плаќаш нешто во готово и после зависно од договорот си плаќаш нешто минимално дали на 1 година или на 2 години ти е договорот, ако го прекинеш договорот после ова време за кое си потпишал, се останува за тебе, а инаку за времетраење на договорот ти не можеш да го раскинеш тој договор :)
тоа е така направено, или ќе го раскинеш но мислам дека треба нешто таму да се плаќа, а сите знаеме колку сме заинтересирани да платиме за нешто ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Motorola canopy антена
« Reply #14 on 21.01.2012, Saturday, 00:17:31 »
еве користам 3мах од т-хоме кога потпишав догвор не платив ништо за опремата освен 1200 за вториот ресивер и само тој останува за мене ( така пишува во договорите ) тоа беше пред скоро две години а сега мислам дека се плаќа нешто за опремата, а инаку во право си доколку сакаш да го раскинеш договорот пред да истече се плаќаат пенали, затоа 15 дена пред истекување на договорот одиш во салон и го раскинуваш