Author Topic: FM предавател со интегрално коло  (Read 582 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
FM предавател со интегрално коло
« Opened on 17.03.2010, Wednesday, 13:18:57 »
Едноставно ФМ предавателче
само не очекувам голем домет :) али за почетници е таман
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Јас не очекувам ни да проработи :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
^^^ хахаха...каков искрен одговор...а бе ни ја не се разбирам многу ама па...со 555 ли стигна предаватели да се прават ли бе...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па да, еве ја загледав подобро шемата и гедам нема ни фрекфенција каде да се бира а нема ни калем. Да уде темава во канта или?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Остај ја може некој ќе ја проба сепак, не се знае може има типови на 555ки кои можат да осцилираат над 2-3MHz :) Сепак, нема „тајминг“ кондензатор. Или дизајнерот се надевал на внатрешниот капацитет на колото за осцилации (што во суштина ќе варира премногу од производител до производител) или се работи за FM (фрекфентна модулација) но која работи на ниска фрекфенција (за тестирање или за учење во училиштата).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Па значи 555ки може да се користат за MW предавател  :) само треба да се осмисли каква да биде намотката.... но којзнае колку силен и колку чист сигнал ке има  :-\
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.