Author Topic: Што е ова ? Како функционира ?  (Read 6981 times)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Што е ова ? Како функционира ?
« Opened on 16.03.2010, Tuesday, 23:24:56 (Edited 08.09.2019, Sunday, 18:08:00) »
Пред неколку денови си добив интересно апаратче. Се работи за дигитален уред кој што има 6 седум-сегменти дисплеи, 6 тастери и 4 влезо/излези.

Машинчето е посеизгледа од руско производство од некоја си фирма ПИК и е всушност

„Програмируем Измервателен Контролер“ модел ПИК-200МД-6

Срцето на ова се состои од еден Intel 80C31 и UV EPROM мемориичка.

Мислам дека е бројач на импулси т.е. врзани на некој сензор во некој процес.

Отпозади каде што би требало да се уклчуваат сензорите има конекции за U+, S1, S2, U- редоследно и напојување за 220 Волти (Внатре има транформатор и стабилизатор, опасно ѕверче е).

Се програмира во така наречен Прог. мод со помош на 3 тастери се даваат Стотинки, Десетки и Единици.

Има тастер и за нулирање т.е. Нула.

Друг тастер има што немам поима што е и пишува Сума кој кога еднаш ќе се притисни, светнува зелена ЛЕД и се испишува „C“ на дисплејот, а уште еднаш ако се притисни останува да свети само ЛЕД диодата.

На излезите (влезови ?!?!) се гледа дека имало жици на U+, S1 и U-. U+ и U- даваат 12V стабилен напон.


Сега, фората ми е што неможам да го оправам да „Брои“ (доколку воопшто го прави тоа). Имам врзано жица на U+ и пробувам со допирање на S1/S2 но ништо не се случува. Истотака и со допирање на U- со S1/S2 ништо не се случува.

Можеби некако на друг начин се поврзува или пак некој влезен модул е изгорен (иако нема никакви индикации за тоа).

Има некој идеа што би можел да испробам ?

Во прилог следуваат слики од истото чудовишто што е „Слеано в СССР“.













I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Мене ми изгледа на уред кој се користеше во самоделските машини за виткање на ролни тоалетна хартија, се подесуваше број на кругови на ролната, се вклучуваше струјата и уредчето исклучуваше само. Сензорот мислам дека беше магнетен (индустриски) со вградени предзасилувачи (затоа изгледа има излез 12V) меѓутоа како и што беше се поврзано неможев да видам бидејќи машината ја гледав во работа. Можеби ова се користело во нешто друго но мислам дека логиката е таа. Е, сега зошто не ти брои:

1. Можеби е расипан влезниот степен (залепен на +12V).
2. Можеби воопшто уредот не прикажува дека брои туку дава нула на другиот излез доколку се прекорачи бројот на импулси на влез (руска работа :) ).

Единствено можеш да ја видиш убаво плочата и да откриеш дали S1 и S2 се влезови или излези. Ако се излези мора да има некој транзистор пред нив а ако се влезови би требало да имаат некаква заштита (отпорници, диоди и слично).

Па кажи што ќе направиш.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Одг: Што е ова ? Како функционира ?
« Reply #2 on 17.03.2010, Wednesday, 17:40:23 (Edited 17.03.2010, Wednesday, 22:19:54) »
Мене ми изгледа на уред кој се користеше во самоделските машини за виткање на ролни тоалетна хартија, се подесуваше број на кругови на ролната, се вклучуваше струјата и уредчето исклучуваше само. Сензорот мислам дека беше магнетен (индустриски) со вградени предзасилувачи (затоа изгледа има излез 12V) меѓутоа како и што беше се поврзано неможев да видам бидејќи машината ја гледав во работа. Можеби ова се користело во нешто друго но мислам дека логиката е таа. Е, сега зошто не ти брои:

1. Можеби е расипан влезниот степен (залепен на +12V).
2. Можеби воопшто уредот не прикажува дека брои туку дава нула на другиот излез доколку се прекорачи бројот на импулси на влез (руска работа :) ).

Единствено можеш да ја видиш убаво плочата и да откриеш дали S1 и S2 се влезови или излези. Ако се излези мора да има некој транзистор пред нив а ако се влезови би требало да имаат некаква заштита (отпорници, диоди и слично).

Па кажи што ќе направиш.

Јас имав таква машина и јас помислив дека е за тоа. Сега ќе се впуштам во работа и треба и едни плочи да кршам па ќе видам што и како. Мислам дека се сензори С1 и С2 затоа што на секој има 2к отпорници врзани и мислам дека влегуваат во еден мал интегралец. Ќе видиме кога ќе го расклопам.

пои пои

Споено мислење: 17.03.2010, Wednesday, 20:09:09
Апдејт ! ! !


С1 и С2 се врзани преку оптокаплер во нормално отворена врска со интеловиот чип. У+ и У- се врзани преку грец на напојување од трафото.

Меѓу С1/2 до оптокаплерот (на диодата) има отпорници од 430 оми (Слеани в СССР)

Емитерите на двата фото транзистори им се врзани заедно а колекторите на фото транзисторите одат кон ЦПУ-то.

Оптокаплерот е со ознака MCT6

Ideas ?

Споено мислење: 17.03.2010, Wednesday, 22:19:54
Оптокаплерот работи и сигнали успешно стасуваат до MCUто. Сепак несака да брои :(
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Хммм... 430оми на оптикаплер би значело дека на влез е доволно да дојде 12V што во суштина некои од индустриските сензори и го даваат. Тоа што несака да брои не е добро и на крајот: зошто нема работен излез? треба само да брои? :) Нешто е чудно ако е така.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Хммм... 430оми на оптикаплер би значело дека на влез е доволно да дојде 12V што во суштина некои од индустриските сензори и го даваат. Тоа што несака да брои не е добро и на крајот: зошто нема работен излез? треба само да брои? :) Нешто е чудно ако е така.

И јас се чудам за тоа зошто нема излез. Како што реков оптокаплерот работи супер.

Него, кога си играв си жици да проверувам дели ќе го натерам да си игра со мене, некако (и јас незнам како) префрли на 0,1 но неможев да го реплицирам резултатот. Да напоменам дека кога ќе излезам од модот за програмирање на дисплејот се покажува 0,0, значи нешто со децимали е поврзано.
I reject your reality and substitute my own.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
prevod glasi programerski  meracki kontroler
Z33MK