Author Topic: 400mW FM предавател  (Read 11203 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #30 on 20.01.2013, Sunday, 16:10:21 »
Овие тримери * не се тримери* односно подобро е да си најдеш керамичкитримерчиња.Второ.стави монтажна шема,да  видиме дали има некоја грешка.Тоа можеме по видување да го кажеме,а за подетално рековме - измери ги прво транзисторите,бидејки од прво пуштање може да изгори излезниот транзистор ,ако нема можност за израчување на ВФ  енергијата.Друго,мораш да ставиш соодветна антена на излез и да го прилагодиш осцилаторот на некоја фреквенција во радио-дифузното подрачје.Направи си калем од неколку намотки и паралелно врзи сијаличка 3,5V (оние за фенерчиња),а потоа доближи го до калемите и прати како се однесува појачувањето на светлината на сијаличката.

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #31 on 20.01.2013, Sunday, 17:39:57 »
Прво почетник сум  :) (затоа и прашувам). Второ тримерите ги купив од продавница, само такви имаат,имам некој ќерамички ама незнам и неможам да ги ги измерам можно е и овие што ги купив да ги смешав на плочката, ќе купам нови. Трето мислам дека шемата е во ред и транзисторите се исто така во ред бидејќи добив сигнал до 10м со гибање на намотките. Четврто не знаев дека со менување на антената треба пак да се прилагодува . Петто фала многу. :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #32 on 20.01.2013, Sunday, 20:17:05 »
Не мислам дека ќе помогне сликата ,но еве.
каде ја најде монтажната плочка? На pira.cz е подолгнавеста плочката.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #33 on 20.01.2013, Sunday, 20:52:06 »
Прво почетник сум  :) (затоа и прашувам). Второ тримерите ги купив од продавница, само такви имаат,имам некој ќерамички ама незнам и неможам да ги ги измерам можно е и овие што ги купив да ги смешав на плочката, ќе купам нови. Трето мислам дека шемата е во ред и транзисторите се исто така во ред бидејќи добив сигнал до 10м со гибање на намотките. Четврто не знаев дека со менување на антената треба пак да се прилагодува . Петто фала многу. :)

Плочката  веројатно сам ја правел,како ми изгледа.Штом си добил сигнал( прво тоа не го кажа така!) веројатно се работи за неприлагодување на излезниот степен со антената.Процедурата е таа.Нагоди  ја фреквенцијата со намотките ( ми изгледаат преголеми и со потенка жица мотани!) ,а со тримерите и мерачот кој ти го предложив пробај да добиеш максимум на сијаличката.Трето- најди си SWR /WAT метар и мери го сигналот кој оди на антена.Ако користиш напојување од мрежа 220В ,тоа треба да биде ДОБРО филтрирано и стабилизирано!

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #34 on 21.01.2013, Monday, 00:03:36 (Edited 21.01.2013, Monday, 00:05:15) »
Монтажната шема е иста само малку ја изменив и смалив (преместив некој вод).Второ сигналот го добив од ко прашав не пред тоа.Трето го напојувам со напојување од компјутер. Четврто антената не ми е наместена, имам коаксијален кабел триестина метри. Тој треба да го фиксирам и потоа да нагодам се што треба на предавателот??? Дали има врска тоа што мислам да оди низ куќатапа да излегува надовор на покривот и дали би добил повеќе ако го приклучам на стара антена?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #35 on 21.01.2013, Monday, 14:29:52 »
Кај предавателите не се препорачува промена на плочката (модификации) бидејки може да имаш многу најразлични проблеми. Затоа те прашав дали си ја нашол некаде или сам си ја преправал. Мора да ставиш антена за да добиеш во домет а само со кабел ке имаш мал домет и може да ти прегори BFR96.
Tримерите треба да ти се наштимани со помош на инструмент.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #36 on 21.01.2013, Monday, 16:19:31 »
Импедансата на антената заедно со кабелот треба да е 50оми???? И како можи да се измери?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #37 on 21.01.2013, Monday, 18:57:58 »
Колега,очигледно треба да си најдете малку повеке литература од ова област.Ти препорачувам да ја најдеш на .нет книгата на др.Божо Метзгер * Прирачник за радио-аматери и техничари * .Таму има добри објаснувања за овие твои прашања.Прво само со коаксијален кабел без антена лесно се гори излезниот степен ,а домет без антена е = 10 м ( зрачи од кабелот).Најди шема на дипол антена за ФМ опсегот и направи си антена,па потоа ке зборуваме за подесување и домет.Ке ти треба и SWR метар и малку знаење околу подесувањето.И друго: подобро направи си соодветно напојување,ПС напојувањето не е соодветно за ова намена!

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #38 on 07.11.2013, Thursday, 13:01:48 »
Уште да стави и стерео кодер на предвател со компјутерско напојување има да биде од предавател пиштало.Компјутерското напојување работи на 15 килохерци фреквенција а стерео кодерот на 19 пилот фреквенцијата и кога сето тоа ке се избуричка има да пишти како свирче.Моно ке работи нема да има проблем ама стерео тешка работа.