Author Topic: 400mW FM предавател  (Read 11065 times)

Offline Dija Metar

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
  • Gender: Female
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #15 on 17.08.2010, Tuesday, 14:10:25 »
Предавателов ми направи кејф бидејки се работи за доста едноставна плочка која лесно може да се направи дури и со цртање со фломастер а деловите се релативно евтини и нема скапи излезни транзистори.

Се напојува со струја од 12-14V
Троши 0,1А
Фрекфенции: 87,5-108 MHz


Predavatelov e najdobriot koga i da e izmislen definitivno, ednostaven, evtin, izdrzliv i otvoren za dogradba...Nema greski na semata, i najcesto i jas go koristam koga pravam poslabi i poneprofesionalni predavateli.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #16 on 16.10.2010, Saturday, 23:43:13 »
Излезниот транзистор БФР96 што ми беше сомнителен го сменив со нов. ставив нов тример 2-30пФ и предавателот се дигна и проработе. Сега според мое гледање не дава 400mW ама не е лош.
Има ненормално добар звук бидејки се работи за фазна модулација и е како кај антена5 и канал 77...
Иначе направив и некои други тестови, наместо варикап диода ставив LED и работеше само што даде по тап звук, после ставив 2N4001 и немаше звук и на крај ја вратив орогиналната диода  ;)
Кој сака може да го направи и ке се изненади од супер динамичниот звук.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #17 on 17.10.2010, Sunday, 15:11:24 »
poveketo polusprovodnici mozat da se koristat kako varikap diodi samo sto kapacitetot e poveke ili pomalku a zavisi i od voltazata a i faktor na dobrota na koloto, led diodite se isto diodi i imaat kapacitet zavisno od naponot, znaci tuka se koristi dioda za promena na kapacitetot.
Z33MK

Offline Dija Metar

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
  • Gender: Female
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #18 on 18.10.2010, Monday, 00:41:49 »
Излезниот транзистор БФР96 што ми беше сомнителен го сменив со нов. ставив нов тример 2-30пФ и предавателот се дигна и проработе. Сега според мое гледање не дава 400mW ама не е лош.
Има ненормално добар звук бидејки се работи за фазна модулација и е како кај антена5 и канал 77...
Иначе направив и некои други тестови, наместо варикап диода ставив LED и работеше само што даде по тап звук, после ставив 2N4001 и немаше звук и на крај ја вратив орогиналната диода  ;)
Кој сака може да го направи и ке се изненади од супер динамичниот звук.
Нема потреба од експерименти со несоодветни компоненти. Единствено може да пробуваш со различни излезни транзистори, на пример со 2n 4427 или 2n3553, со различни променливи кондензатори или со различни VD. А инаку за овој ист предавател многу прашина се крена на еден друг форум пред некое време. Некои форумџии тогаш тврдеа дека овој предавател не работи и дека е без врска. Мило ми е што сега се докажува дека предавателов е супер.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #19 on 18.10.2010, Monday, 01:01:29 »
Мислам дека има по интернет многу поеднставни и подобри(постабилни) предаватели.Побарај и пробај.Сепак најдобри резултати даваат поскапите верзии со ПЛЛ или кристал.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #20 on 18.10.2010, Monday, 01:06:54 »
па овој ме заинтересира бидејки е релативно евтин, околу 160 денари ме фатија деловите а плочката е башка. Иначе да PLL си е PLL, тука збор нема
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #21 on 18.10.2010, Monday, 09:02:32 (Edited 18.10.2010, Monday, 15:19:06) »
Кога сме кај ефтиното-еве еден многу ефтин баг.Нешто е појак од овој само не знам како е цо цена 3563,ама со кварцот(32Мхз имав ставено) не би требало повеке од 200 ден да кошта се (особено ако извадите делови од некој стар уред) ;).Јачината ке се движи меѓу 1-1,5 вати :)Еве и еден степен дополнително засилување.


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #22 on 18.10.2010, Monday, 15:10:08 »
Деловите заедно со 2SC3628 да се 200 денари? Во тој случај 200 би бил околу 100 ден. а тој е 6W
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #23 on 18.10.2010, Monday, 22:11:56 »
2SC3628 го дадов како пример за линеарно појачало за овој предавател.Основната верзија е со 3563 и дава 1,5 вати(отприлика).Напонот е снижен на 6 В,но може да се доправи стабилизација на 6В за НФ делот и осцилаторот,а да се форсира 12В за излезниот транзистор.Тука може и 3866 да се стави,само треба да му се ограничи струјата со отпорник во емитерот.Еве ке дадам една табела која покажува каква улога има тој емитерски отпорник на излезната сила на предавтелот!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #24 on 22.10.2010, Friday, 01:17:20 »
Ако се намали вредноста на емитерскиот отпорник тогаш  сигналот ке биде појак ама понеквалитетен  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #25 on 22.10.2010, Friday, 19:07:58 »
Квалитетот не зависи од овој отпорник. :DОд него зависи дали (или колку време) ке биде *жив* излезниот транзистор :D :D :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #26 on 22.10.2010, Friday, 22:12:57 »
Ако се намали вредноста на емитерскиот отпорник тогаш  сигналот ке биде појак ама понеквалитетен  ;)
Како мислиш понеквалитетен  ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #27 on 19.01.2013, Saturday, 21:54:45 »
Ако може некој да ми помогне ?
Го изработив предавателот но нема никаков сигнал, оваа шема ја има и на линков
Code: [Select]
http://pira.cz/entx1.htmи пишува дека треба да приклучиш ламба на излезот кај антената за да ја прилагодиш моќноста, но кај мене на излезот кај антената нема напон поради тримерот (јас мислам така).. проблемот каде е незнам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #28 on 19.01.2013, Saturday, 23:33:43 »
Не знаеме вака и ние.Дај некоја слика,монтажна шема,плочка...Провери ли дали се транзисторите во ред,дали осцилаторот работи.Ова шема има надоградба со уште еден транзистор и ледица,побарај ја како надополнување.За подесување треба знаење,инструменти,како мерач на поле ,SWR метар.Провери си ги транзисторите,посебно излезниот бидејки ако не е тримерот добар прво страда транзисторот.Аје да видиме како изгледа кај тебе,со слика.

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: 400mW FM предавател
« Reply #29 on 20.01.2013, Sunday, 01:30:41 »
Не мислам дека ќе помогне сликата ,но еве.