Author Topic: Барам помош околу шема за ЕСР метар  (Read 1468 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Барам помош околу шема за ЕСР метар
« Opened on 05.01.2012, Thursday, 16:15:22 (Edited 05.01.2012, Thursday, 16:21:59) »
Имам четири варијации на една шема со TL084 и некои други елементи.Дали некој ја има изработено било која од овие 4 верзии и какви се резултатите,односно вреди ли да се почнува?

stefanjanevski

  • Guest
Јас го изработувам според таа од Емитер, а и многу други членови на форумов го имаат изработено според таа шема, види има посебна тема за тоа :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Знам тоа,ама ме интересира даки некој стриктно ја има изработено ова верзија со 084 ?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Иако немам изработено според овие шеми batka, шемите ми изгледаат добро, посебно таа третата :).

Јас го имам изработено ESR метарот од линкот кој го поставив, едноставен е, со делови кои лесно се наоѓаат и да ти кажам доста е солиден во мерењето, така да ти препорачувам да го изработиш ;).

Еве линк од ESR метарот, а долу во атачмент ти ги прикачив шемата, монтажната, плочката и сите останати работи кои ги има да се симнат на страната, за да не се мачиш да ги симнуваш еден по еден ;).

Code: [Select]
http://members.shaw.ca/swstuff/esrmeter.html

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Фала ,Шедоу ! Ги имам сите можни шеми  ;D ,само сакав да знам дали некој ја има направено оваа варијанта и како се покажала.Веројатно јас прв ке ја направам,па ке ви кажам каква е 8)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Нема проблем batka ;), ајде чекаме да го изработиш, да ставиш некоја слика и да кажеш како си задоволен од него 8).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Таа шемата што ја има upload-ирано ShAdOw е наједноставна шема што ја имам видено, така да, ја би препорачал таа да ја изработиш ;). Ја имаше уште некој од форумов изработено и мислам дека ја имаше пофалено дека одлично работела ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е проблемот за тоа,само сакав да ја пробам ова со TL084, бидејки го имам целиот материјал на лагер

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Батка не ја имам изработено шемата со тл08/2/3/4 но ја имам испробано го има еден колега инструментот со тл082 но не е многу задоволен така да ако сакаш да имаш квалитетен инструмент изработи со 74hc14

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
По  таа шема Гига Ват го изработи неговиот ЕСР,сакав со 084 да ја пробам верзијата!