Author Topic: ASUS монитор помош  (Read 1478 times)

Offline adejvidmnbvc

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
ASUS монитор помош
« Opened on 06.12.2011, Tuesday, 10:17:53 »
Вака нов сум на форумов,здраво на сите, имам едно прашање до вас ми треба интегрално коло l4978 никаде неможам да го најдам ако мозе некој да ме посочи некаде??? Однапред ви благодарам.позз

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ASUS монитор помош
« Reply #1 on 06.12.2011, Tuesday, 10:46:38 »
adejvidmnbvc ти ја преместив темата на соодветното место, друг пат гледај кајде објавуваш и прочитај ги правилата
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ASUS монитор помош
« Reply #2 on 06.12.2011, Tuesday, 15:19:09 »
Да беше темата за помош за сервисирање на ASUS монитор, да, ќе одеше таму каде што ја стави, но ти бараш помош за лоцирање на коло од тој монитор, така да, темата оди во Побарувања ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: ASUS монитор помош
« Reply #3 on 06.12.2011, Tuesday, 17:02:59 »
сликај го колото како изгледа (доколку го имаш)
дали ова му е правилното име ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline adejvidmnbvc

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: ASUS монитор помош
« Reply #4 on 07.12.2011, Wednesday, 18:24:25 »
да тоа е правилно име,иначе не сум во можност да го сликам

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ASUS монитор помош
« Reply #5 on 07.12.2011, Wednesday, 18:27:00 »
да тоа е правилно име,иначе не сум во можност да го сликам

Во право е Devil, слика би помогнала. Ако е тоа главниот процесор за сликата, дури и да го најдеш колото, не знам дали воопшто ќе го има софтверот во него за генерирање на сликата (овие кола се програмираат за различни типови на модели на монитори). Ако е некое коло од напојувачката или високонапонската секција за неонките, најверојатно ќе може да се најде кај нас ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ASUS монитор помош
« Reply #6 on 07.12.2011, Wednesday, 18:30:25 »
Ова да не е колото
Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/5686.pdf
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ASUS монитор помош
« Reply #7 on 07.12.2011, Wednesday, 18:31:50 »
Ако е тоа, најверојатно ќе може да се најде по продавницве за електроника, најголеми шанси има да се најде во Loging ;), они знаат да носат такви нови и ретки компоненти ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: ASUS монитор помош
« Reply #8 on 07.12.2011, Wednesday, 18:38:10 »
колото е DC-DC регулатор, не е ништо друго некој глуп SMPS паѓач на напонот
незнам кај нас дали би го нашол, освем да го порачаш преку некоја продавница да ти го донесат кога добиваат роба ама така скапо е, или да го купиш од интернет од негде
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ASUS монитор помош
« Reply #9 on 07.12.2011, Wednesday, 18:41:47 »
A не може да се замени колово со некој 3,3V регулатор и некој транзистор?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ASUS монитор помош
« Reply #10 on 07.12.2011, Wednesday, 18:53:00 »
Па, најверојатно може да се направи некое еквивалентно коло, ама ако ептен се нема избор, ако може да го најде колото, најдобро е да се стави оригиналното ;). Можеби ќе треба и некое ладилниче да се монтира на него ако грее бидејќи можно е причината поради која изгорело да е преголема температура ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline adejvidmnbvc

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: ASUS монитор помош
« Reply #11 on 08.12.2011, Thursday, 21:17:28 »
Го нема никаде колото,го барав секаде нис Скопје и да го порачам во Гац ми рекоа за една недела ке го донесе и дека било само 100 ден. ама работата излезе дека неможе да го најде и затоа барам помош од вас иако неможам да го сликам барем да ја објаснам плочата:тоа е плоча кај што влегува DC напон од 12v и сите компоненти земаат струја од плочката,а делов кој што е прегорен дава струја 3,3v на компонентите за приказ на слика.позз

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ASUS монитор помош
« Reply #12 on 08.12.2011, Thursday, 21:19:06 »
Ако имаш шема од мониторот, дај ја, можеби ќе најдеме решение со некоја еквивалентна шема со поевтини компоненти кои ги има тука да се купат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: ASUS монитор помош
« Reply #13 on 08.12.2011, Thursday, 22:55:51 »
Го нема никаде колото,го барав секаде нис Скопје и да го порачам во Гац ми рекоа за една недела ке го донесе и дека било само 100 ден. ама работата излезе дека неможе да го најде и затоа барам помош од вас иако неможам да го сликам барем да ја објаснам плочата:тоа е плоча кај што влегува DC напон од 12v и сите компоненти земаат струја од плочката,а делов кој што е прегорен дава струја 3,3v на компонентите за приказ на слика.позз
прашај на друго место не е само гац јави се во алфа јави се во логин види во мтв итн...
d.t

Offline adejvidmnbvc

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: ASUS монитор помош
« Reply #14 on 13.12.2011, Tuesday, 10:25:27 »
кај се наога алфа и мтв??