Author Topic: Помош околу gain на антена  (Read 768 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Помош околу gain на антена
« Opened on 15.11.2011, Tuesday, 21:23:32 »
Значи ме интересира што е gain на антена, односно како антената го засилува сигналот и ако знае некој што е тоа изотопна, диполна итн антена... значи ен ми требаат формули за пресметки, него само суштински....
Фала

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош околу gain на антена
« Reply #1 on 15.11.2011, Tuesday, 21:58:18 »
Доколку антената има фокус (најчесто се во форма на чинија овие антени), значи дека има и gain (засилување). Иако мислам дека терминот gain и не е баш најдобро искористен во овој случај (бидејќи антената сама по себе нема засилувач во неа туку е само пасивен приемник), сепак, мислам дека и во светски рамки нема друг термин. Во принцип, сите сигнали кои ги прима чинијата, се одбиваат од неа и се фокусираат во една точка (фокусот на антената), па примениот сигнал е многу појак одколку само еден проводник да биде приемник, па се вика дека „антената има засилување толку и толку dB“ и мислам дека репер точка во однос на која се мери засилувањето во dB е обичен долг проводник со опеределена должина (не ме земајте за збор за ова, не сум сигурен, можно е да беше и дипол антена).

Јас вака знам, ако грешам, корегирајте ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."