Author Topic: каква е таа антена канопи и дали има некој ефект со неа  (Read 1094 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
каква е таа антена канопи и дали има некој ефект со неа
« Opened on 10.11.2011, Thursday, 22:18:53 (Edited 10.11.2011, Thursday, 22:29:39) »
знам дека а користат за интернет за оне, ама мое прашање е дали може да лови вифи мрежи и како се дали се добри или штооо?
d.t

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
знам дека а користат за интернет за оне, ама мое прашање е дали може да лови вифи мрежи и како се дали се добри или штооо?


Неможе да се *лови* вифи со неа (претпоставувам мислеш на 2.4 ГХз вифи спектарот) За другото *прашање* прочитај упатство нејзино.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
donis92 ако мислиш да ја купиш таа антена заборави бидејки е многу скапа а неможеш да ја користиш сам бидејки за неа треба лиценца, а таква лиценца мислам дека има само Оне.
Иначе тие антени се на 5GHz и се до 1W, со такво нешто и плус параболичен рефлектор може да се дофрли на 32km но доколку и на другата страна антената има параболичен рефлектор.
Ма да Wimax е каде каде подобар, тамо имаш поголем домет кој е 50km а користи само некој си 100-200mW
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
абе по објаснувањето на тато ми отиде умот на таква, некој колега на работа имал таква фаќал многу мрежи зимал интернет од школото и бла бла па ме интересираше шо и како е со антената јас ќе отидам и ќе ја видам  :) :)
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Па ако се уклучиш на интернет преку оне, највероватно ке ти донесат дома една таква антена која се разбира ке е нивна и ти не смееш да ја чачкаш, така да нема експерименти.
Да имаш таква антена е луксуз бидејки е прилично скапа. Ги има во Login системи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Па ако се уклучиш на интернет преку оне, највероватно ке ти донесат дома една таква антена која се разбира ке е нивна и ти не смееш да ја чачкаш, така да нема експерименти.
Да имаш таква антена е луксуз бидејки е прилично скапа. Ги има во Login системи.
ќе а проверам и ќе ви кажам каква е
d.t