Author Topic: Проблем со телевизор Expert Ei 6660 FS помош!!!  (Read 1636 times)

Offline MIKIMM

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Pozdrav svima i ja imam problem sa tv Expert Ei 6660 FS nemam semu,dali ima neko semu za ovaj tv.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дај број на шасја (B-XX, ако воопшто спаѓа во таа класа на шасии од Ei Nis), без број на шасија ништо не правиме :S. Или евентуално слики од шасијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се плашам ова да не е од онаа време кога вградуваа ЕИ Ниш руски шасии.И мене не ми е познат овој модел,ама ми се чини тоа ке биде  ;D

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Одг: Проблем со телевизор Expert Ei 6660 FS помош!!!
« Reply #18 on 30.11.2011, Wednesday, 17:41:58 (Edited 30.11.2011, Wednesday, 17:52:34) »
Овој ТВ треба да има слична шасија со моделот B-30 ако нешто ти помогне еве ти ја шемата
Code: [Select]
http://fanzo.org/forum/download/file.php?id=191

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
каков е тој ладен лем а иначе го имам отварано 2-3 пати едншка му менев еден дел мислев дека е до тоа ама не е!

Ако не знаеш што е ладен лем, подобро не го чепкај. Не поради друго, телевизорот и да се дорасипе, штетата е мала, туку ти да не си имаш проблем со струен удар потоа. Во телевизорите има опасни високи напони од по 10-тици KV, пазете !!!

Абе лесно и едноставно отвори го капакот оклучи го телевизорот и фаќај по лемовите на телевизорот види кој е ладен  ;D

Offline MIKIMM

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Ovaj "Expert" jeste na bazi sashije B-30 ali je specifican u tome sto ima PLL komandnu jedinicu Motoroline koncepcije sa CPU ZC84220P/W2T i memorijom MCM2802P. U tuneru takodje ima ugradjen pre-scaler .

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Ја мојот го однесов на мајстор па нека му ја мисли сега тој пошто немам ESR метар а и сум почетник а за шасија има скоро иста со овие другите слични телевизори нишки!!

Offline MIKIMM

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
TV ima problem u tjuneru a sema nema nigde inace ostalo je ispravno,hvala na odgovoru svim clanovima.