Author Topic: Како да проверам каков слот за рам имам на лап топот?  (Read 1185 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прашање е дали 512 и 256 ката ке сакаат*да соработуваат* .Сепак се работи за SD РАМ ! треба да се проба прво! Не знам за ваков модел на АМЦ ,веројатно е 6-7 години најмалку стар. Не се труди и со рамот нема спектакуларни резултаи да добиеш,бидејки 64 битна е графиката.

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Како да проверам каков слот за рам имам на лап топот?
« Reply #16 on 02.11.2011, Wednesday, 23:34:25 (Edited 03.11.2011, Thursday, 09:06:47) »
Епа дечко чим е 64 битна графиката ти си го обрал бостанот ненасаден ;D

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Јас врска немам колку битна е графичката ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Провери, во Aida и тоа го пишува ;). А инаку RAM-от е DDR, не е SD. Но сепак, не би препорачал да ставаш две различни мемории во него (пример 512MB и 256MB). Уште една 256-ка мислам дека сосема солидна работа ќе врши на таа машина, сепак, не е ганц нова. Не е лоша конфигурацијата, за сурфање врши работа, ама за нешто повеќе во моментов, не :S. Плус, мислам дека во повеќето BIOS-и за лаптопи (за desktop-и сум сигурен) може да се подеси колку да одзема графичката од RAM меморијата, така да, види во BIOS-от дали има таква опција и доколку има, намали ја меморијата која ја одзема. 16MB се повеќе од доволно за сурфање и по некое XviD филмче ;) (без некои претерувања со подесувањата за DirectShow на Media Player-от).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Само и за тоа ми треба, за сурфање, ништо повеќе. Само не знам што е финтата ни во биос не можам да влезам  >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пробај со F2, не со Del, на лаптопите е најчесто користен F2 за влегување во BIOS ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."