Author Topic: Едноставна антена за 2,4 Ghz  (Read 2484 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Donis имам нешто уште од двослојниов витропласт,можеби за 1-2 антени,ама немам време ни можност сега да правам плочка.Не ти треба никаква посебна техника,само одбележи каде треба да бидат водовите на плочката ( со индиго) и на тоа место залепи селотејп или пластична налепница,па развивај во раствор - солна + пероксид. Проблем ми е транспортот ,најдобро да дојде некој и да земе директно.

батка да пратам човек да земе пиши у пп колку пари да направам една ми треба мене да имам добра покриеност сакам да правам мрежа за податоци не интернет за интернет имам убава покриеност у куќата
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Донис,ова антена е прилично усмерена и за друга намена.Значи ,направи ја  ако имаш потреба од трансфер на поголема далечина праволиниски (оптичка видливост) .Ако сакаш кружна поларизација (околу куќата!) ова антена нема да те задоволи,па барај некоја вертикална ( неусмерена) антена.Иначе ,од среда ке бидам (конечно) на работа и ке се чуеме како да ја земеш плочката ( ако ти треба!?)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
batka a какви уреди имавте на двете страни, ако може моделите пиши ги, и колку mbps постигнавте?
пиши и за ова ;D

donis92 имаш двострани плочи во продавниците за електроника и не се скапи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
batka a какви уреди имавте на двете страни, ако може моделите пиши ги, и колку mbps постигнавте?
пиши и за ова ;D

donis92 имаш двострани плочи во продавниците за електроника и не се скапи.
ама дхер пробелем е во неготино што нема продавници за електроника, па така да морам да одам некаде во близина или пак ск а не сум во план сега баш така да ќе си а платам јас колку кошта
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дх -ер ти кажав немам мерки и податоци: два Линксиса 54Г се поставени на 300 м.растојание  и комуникацијата е одржлива со 3 црти по мерачот ( 5 вкупно). Мрежата е стартувана ( пробана ) со 50 тина мб/сек.Повеке не можам со сигурност да ти кажам,треба да се измери.Пробана е на неколку пати и работи,ама подробно,кога ке почнеме да ја користиме комплетно.Засега ,моментално,мируваме бидејки секој си имаше некои свои обрвски.Преку овој рутер што е поставен кај нас треба да се контролираат два други рутера кои се во слободната интернет зона во Младинскиот парк.Ке експериментираме малку кога ке има време.Ако ти треба Донис ке ти пресечам едно парче 126х49 мм па прави! Само,велам,после среда ке бидам послободен и ке се чуеме!!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
значи сте имале од двете страни уреди со снага 18dBm (евентуално повеке ако се флешувани) и на конекцијата ви се напишало 54Mbps што значи дека реалниот трансвер не е толку со гаранција, мора да е до максимум 24mbps ма да не верувам бидејки тоа го имам постигнато само со два уреди еден до друг при 100% сигнал. Така да претпоставувам дека сте добиле до кај 2mbps што не е лошо.
Иначе 54mbps е само на хартија, во реланост е max 24.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нешто си грешка! Ние не трошиме Интернет - ние правиме наша мрежа,што е сосема друга работа . Системот е само пробан,ама не сме направиле детални проверки и тестови.Затоа,откога ке биде се готово ке кажам како антената се понаша

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
.Ако ти треба Донис ке ти пресечам едно парче 126х49 мм па прави! Само,велам,после среда ке бидам послободен и ке се чуеме!!
важи батка јас имам расипани хдд па ќе направам една
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Нешто си грешка! Ние не трошиме Интернет - ние правиме наша мрежа,што е сосема друга работа . Системот е само пробан,ама не сме направиле детални проверки и тестови.Затоа,откога ке биде се готово ке кажам како антената се понаша
ако ако, се едно е што ке пуштип во мрежата дали интернет или не. работата е што тоа што го гледаш на компјутер дека се конектирало со 54mbps е лага на произведителите или само во теорија (стварно не знам) и нема шанса да проведе 54mbps во реалност, имам тестирано повеке пати.
Во најдобри услови имам извадено 24mbps (не-интернет туку праќање на поголем фајл во мрежа)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
Yagi антена за 2,4ГХз имам доста направено.
Доколку прецизно се изработи дава многу добри резултати околу 20-25 ДБ.
Сегментите ги правев од бакар 10мм2 пресек 3,3мм
основата е плексиглас 10мм или 2х5мм
Имам усте плексиглас ако сака некој

поздрав

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Едноставна антена за 2,4 Ghz
« Reply #25 on 19.12.2011, Monday, 12:47:33 (Edited 19.12.2011, Monday, 13:37:14) »
дали ќе можеш да ја сликаш готова како изгледа ?
и објасни малку ако сакаш, како од што се прави

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јагицата  е веке скапа работа .Овоа антенче ми работи добро .Постигнува 24mbps без проблем. И не би чепкал повеке,затоа што работи во рамките на 300 метри како што треба и јас сум задоволен!