Author Topic: Давам на поклон (sound blaster 16)  (Read 1568 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Давам на поклон (sound blaster 16)
« Opened on 13.10.2011, Thursday, 00:21:52 »

ѕвер од звучна карта

Soundblaster 16 CT2230
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Давам на поклон (sound blaster 16)
« Reply #1 on 13.10.2011, Thursday, 00:39:12 »
супер е, само што кај мене нема да ја фати на слотовите :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Давам на поклон (sound blaster 16)
« Reply #2 on 13.10.2011, Thursday, 00:42:54 »
некој што има постар компј, иса слот е
d.t

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Одг: Давам на поклон (sound blaster 16)
« Reply #3 on 13.10.2011, Thursday, 01:58:15 »
супер звучна карта ..каков е овај слот?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Давам на поклон (sound blaster 16)
« Reply #4 on 13.10.2011, Thursday, 02:13:18 »
супер звучна карта ..каков е овај слот?

ISA/EISA (ISA = Industry Standard Architecture, EISA = Enhanced Industry Standard Architecture), овие се пред PCI слотовите ;). Инаку, имам иста ваква картица ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Давам на поклон (sound blaster 16)
« Reply #5 on 13.10.2011, Thursday, 15:19:58 »
супер звучна карта ..каков е овај слот?

Која супер?! Некои програми не можат да ја смислат,дури на Скајп ти вика * немаш звучна..* ;D ;D

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Давам на поклон (sound blaster 16)
« Reply #6 on 13.10.2011, Thursday, 15:38:23 »
па нормално ако немаш драјвер, т.е пошто драјверите се за вин 95 и вин98 најмногу а за 2000/хп немаш така да тоа е тоа
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Давам на поклон (sound blaster 16)
« Reply #7 on 13.10.2011, Thursday, 15:49:25 »
И да имаш драјвер проблемот што овој * новиов* звук ;D не може да го  обработи.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Давам на поклон (sound blaster 16)
« Reply #8 on 13.10.2011, Thursday, 18:31:54 »
може не ти се инаетам, имаш повеќе искуство од мене ама саунд бластерот е поим за звучни карти ма каки реалтек каки ац97
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Давам на поклон (sound blaster 16)
« Reply #9 on 13.10.2011, Thursday, 18:43:11 »
Звукот што го дава картицата е одличен. Проблемот е што интерфејсот за аудио картицата е стар и нема поддршка за многу работи. Инаку, ако ја користите само за слушање музика, оваа картица има одлични излези и побудата е феноменална, многу денешни екстерни катрици немаат таква излезна побуда. Уште еден недостаток и е малиот однос сигнал/шум (мислам дека беше околу 70dB), така да, се осеќа дека шуми ако се пушти малку погласно засилувачот :S. Освен овие недостатоци, други нема ;).

Ако сакате да инсталирате драјвер за неа, ќе морате рачно да го инсталирате. Инаку, има за неа драјвери под XP. Ќе го барате драјверот во самиот оперативен систем под име "Sound Blaster 16 ISA". Ако го нема во драјверите на оперативниот систем, побарајте го драјверот за Win2000 online, сигурно го има ;), веќе ја имам користено оваа картица на XP ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,постарите компјутери со ХР ке ја свират,ама поновиве плочи прво немаат ISA слотови,а и ако некоја случајно најдете( Asrock,Abit...) и ако on-bord чипот е со HD звук,верувајте нема да работи и да најдетенекој драјвер за неа,Едноставно HD системот не ја сака! Друго,Скајпот при подесувањето може да ти рече - no sound device.... и крај.Ова ке оди кај постариве компјутери.Во секој случај подобра е од некоја ESS18xx,ако ви треба за замена...

Offline TeslaPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Одг: Давам на поклон (sound blaster 16)
« Reply #11 on 31.10.2011, Monday, 00:54:15 (Edited 31.10.2011, Monday, 00:56:21) »
Јас имам Yamaha XD1 на PCI  слот и за почист звук досега не сум ни нашол. Осетливоста на микрофонот е запрепастувачна со незабележителен шум. Штета што нема драјвери за понови верзии на виндоус и работи само на ХР.

Code: [Select]
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSxKVR6iyjE3vas-yOrS1jOESLUCKK65v2z2Yvko6DB7bD0j4qS0A

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
TeslaPP, во иднина читај правила и кодирај линкови.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас имам Yamaha XD1 на PCI  слот и за почист звук досега не сум ни нашол. Осетливоста на микрофонот е запрепастувачна со незабележителен шум. Штета што нема драјвери за понови верзии на виндоус и работи само на ХР.

Code: [Select]
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSxKVR6iyjE3vas-yOrS1jOESLUCKK65v2z2Yvko6DB7bD0j4qS0A

Е,па тоа е проблемот со стариот хардвер,веке нема да се наоѓаат драјвери за поновите верзии на Win.Ги гази времето.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е,па тоа е проблемот со стариот хардвер,веке нема да се наоѓаат драјвери за поновите верзии на Win.Ги гази времето.

Ако толку имате ќеиф за картицата, ќе си имате една dedicated машина и ќе си работите со постари оперативни системи и готово ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."