Author Topic: Блокатор на ФМ радио  (Read 1639 times)

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Блокатор на ФМ радио
« Opened on 05.10.2011, Wednesday, 22:43:29 »
Како одговор на блокаторот на ТВ   ;D ;D се јави потреба да се направи блокатор на ФМ радија.Принципот е прост
,уредот едноставно се прави ,а ефектот е некој 2-3 метри од ФМ приемникот,под услов добро да се наштелува фреквенцијата.Доброто подесување се * слуша* како писок и не е пријатно за слушање(како микрофонија!).Иако сум против вакви гаџети,сепак добро е да се знае и да не се претерува многу. 8)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Блокатор на ФМ радио
« Reply #1 on 05.10.2011, Wednesday, 22:50:38 »
добра направа, ова како на времето што имало блокатори на SW радиата, најчесто комунистичките држави ги блокираа сигналите на VOA/ слободна европа/ DW/ BBC  :) Но ова направа ми се свиѓа и сакам да ја направам за проба. Иначе се блокира цел ФМ опсег или само една фрекфенција ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Одг: Блокатор на ФМ радио
« Reply #2 on 05.10.2011, Wednesday, 22:57:42 »
Доста е широкопојасен  ;D ;D Пример ако ја подесиш на 100 Мхз оди од 98 до 102-3 Мхз,ама на 2-3 метри.Како се оддалечуваш опсегот се стеснува !!

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Блокатор на ФМ радио
« Reply #3 on 05.10.2011, Wednesday, 23:06:06 »
баш сакам да го направам за да го исчистам етерот од некои радија бар кај мене во близина да не се слушаат  ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Nikol4e

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 75
Одг: Блокатор на ФМ радио
« Reply #4 on 11.05.2016, Wednesday, 20:32:07 »
Во темава се нема пишувано повеќе од 5 години но тогаш се наоѓал 2н3563,се утепав од барање но сега го нема.Кој транзистор да го земам,некоја поевтина верзија?
И калемот жицата која дебелина е?

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Одг: Блокатор на ФМ радио
« Reply #5 on 11.05.2016, Wednesday, 20:41:44 »
Транзисторот  не е критичен и само гледај  граничната фреквенција да не биде под 150Мхз. За калемот земи 0.8 до 1 мм бакарна лак жица намотана на тело 6-8 мм.Со феритното јадро се подесува опсегот.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3118
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Блокатор на ФМ радио
« Reply #6 on 11.05.2016, Wednesday, 20:42:25 »
Не е ништо критично, пробај со обичен BC547, на времето имам правено сметачи и со BD139 па си работеа супер... ;)

Споено мислење: 11.05.2016, Wednesday, 20:43:11
Ме превари Батка... :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Одг: Блокатор на ФМ радио
« Reply #7 on 11.05.2016, Wednesday, 20:46:00 »
Ту,да знаев..... :D :D оти сакаш да пишуваш !! ;)