Author Topic: 8W FM PLL предавател со LCD дисплеј  (Read 4604 times)

Offline donis92

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 512
 • Gender: Male
8W FM PLL предавател со LCD дисплеј
« Opened on 21.09.2011, Wednesday, 20:43:04 (Edited 13.06.2013, Thursday, 00:54:36) »
Висококвалитетен FM предавателот.

Цитат:. "Многу стабилен FM предавател врз основа на ИЦ TSA5511 спој на фреквенција е стабилизиран со ССМ контролер [PIC16F84] и фреквенција се појавува како 16x1 формат.
- Поставување на ладник за 2SC1971 заради затоплување!

- Користете стабилизирани и филтрирани напојување "!d.t

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
го знам овој, имаме и ваква тема подоле... тие што го правеле се фалат дека е најдобар предавател.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Само една работа да спомнам за идните градители : изработката и пуштањето во работа на вакви предаватели за комерцијална употреба ( друга намена не гледам !) е регулирана со Закон за радиодифузна дејност.Законски е потребна дозвола за работа која ја издава АЕК .Затоа,внимавајте, казните за овој вид прекршок се до 5000 ЕУ па нагоре.
Друго,ако сепак некој сака да изработи вакво нешто најдобро е да побара и купи уред во КИТ- форма ( значи се комплет,заедно со плочка итд.).Не само што поевтино ке ви испадне,ами нема да се мачи да бара поединечно ИК ,филтри и слично,кои некогаш тешко или никако не се наоѓаат * на парче*.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тоа точно, никако не смее да се пушти ова нешто во редовна работа! Ни во сон не помислувајте дека ке се скриете од софистицираната опрема на АЕК. Но ако се работи за голем кејф сметам дека можете да го пуштите на кратко па макар било 1 минута. Пазете само да не има и хармоници кои може да го попречат радио приемот во авиосообраќајот и сл. служби.

Батка, колку за информација, од каде може да се купи кит комплетот за овој предавател ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 512
 • Gender: Male
кејф си е кејф да имам 5000е ќе си купам фрекфенција нема да бидам пират, а за пробување ќе го пробуваш еднаш месечно на по 5мин хахахах
d.t

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Значи ако сакате да тестирате има опција да побарате од АЕК за тоа и да платите 1500 денари на сметката на АЕК и тоа е сосем легално. За тестирање без известување на АЕК е ризик но и да го правите тоа гледајте да е ретко и кратко и не претерувајте. Луѓето од АЕК не се мршојадци, и тие се луѓе со осет и знаат што е тоа мерак и толерираат во границите на нормалата и затоа викам не претерувајте. На пример ако пуштиш 200W предавател во некое гратче и емитуваш со саати е безобразлук и тука нема дискусија за казна.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Конкретно за овој модел не знам,ама еве еден линк ,има многу други предаватели и опрема па и Вероника  :D

Code: [Select]
http://www.aareff.com/

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2783
 • Gender: Male
ај хекс фајл за микроконтролерот,ќе може да добијам?

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
еве го...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 257
 • Gender: Male
Одг: 8W Fm PLL предавател со лцд дисплеј
« Reply #9 on 07.05.2013, Tuesday, 16:08:39 (Edited 07.05.2013, Tuesday, 18:45:21) »
Јас го направив 8W ПЛЛ со дисплеј но има 3 намерни грешки и пазете на монтажа на транзисторите лицето на транзисторите треба да гледа кон плочката,значи со напишаниот дел надолу, друго фали отпорник од 100ома на ТСА 5511 R5=100омскиот, на влезот на аудио на плочата пишале за R2=15килома а треба 12 килома  и фали блок кондензатор на  T1=BC547 транзисторот  тој од долната страна се монтира оти е 10пф smd.И со отпорникот 15к ке ви работи но нема доволно осетливост и така да можно е некој кодер да не ви пали стерео да нема доволно стереото јачина на излез.Овој плл бара стерео кодер кој ке има јак аудио излез бидејки е тромав на влезот но звукот е како на профи радио предавателите јас бев зачуден колку чисто ги вади високите тонови.Не ми е целосно склопен значи ја имам склопено плл контролата,осцилаторот BF964-замена за BF981 ,BFR91 , BFR96 и 2 тримери 10до 60пф и на антена дава околу 80миливати.проверен е работи само искористетеја плочата од плл 1,5вати со дисплеј таму се е ок (зашто на ваа ке има многу преправки ке ги наречам летечки објекти)само на местото на 2N4427  ке се стави 2сц1971

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 257
 • Gender: Male
Одг: 8W Fm PLL предавател со лцд дисплеј
« Reply #10 on 09.06.2013, Sunday, 23:04:20 (Edited 10.06.2013, Monday, 01:28:37) »
Здраво дечки да ви се пофалам хаха го направив тој плл 1,5 вати денеска го завршив имам сликано слики и денес ке ги ставам да го видите пллто се е ок тука шемата фала богу е ок а и хекс фајлот е проверен работи супер.


 
ми фали уште еден дисплеј  и да го комплетирам инаку со ова сега како што го пишува дека дава 1,5 вати у ствари вади само 0,5 вати чисти со напон 13в и излезен транзистор 2н3866 можеби со 2н4427 ке извади повеќе но во моментот имав 2н3866 и со тој работи.

ова е тој Грчкиот Стерео Кодер кој има околу 3 грешки инаку јас ги исправив и сега е ок  ова планирам да го комплетирам со пллто да купам дисплеј за пллто и еден квалитетен излез да му направам со моторола 12вати.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Одг: 8W Fm PLL предавател со лцд дисплеј
« Reply #11 on 09.06.2013, Sunday, 23:12:13 (Edited 09.06.2013, Sunday, 23:14:12) »
Браво бе Диме,ке има ли сега Радио-Којник? Или??? ;D ;)Шала на страна,ако сакаш помини кај мене ке ти ги дадам деловите па направи си линеарче од 12W. ;)

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 668
 • Gender: Male
Прво лиценца  ;D ;D ;D


Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
За Којник не му треба лиценца  ;) ;D ,значи од четврток натаму дојди на поручек,па ке ти ги дадам комплет деловите,ако мислиш да го правиш линеарецот.

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 257
 • Gender: Male
Одг: 8W Fm PLL предавател со лцд дисплеј
« Reply #14 on 09.06.2013, Sunday, 23:39:44 (Edited 09.06.2013, Sunday, 23:47:55) »
обавезно ке ги земам само понатаму ке го правам и излезот со нив малку да се по ослободам со работата многу ми се насобира по дома работа.деновиве ке ги  закачам и шемите за пллто и стереото.Кој сака да може да си направи.Стерео кодерот е малку мачен за правење осцилаторот додека се нагоди ама кога ке тргне супер работи сепарацијата му е околу 95 посто има јаки чисти високи тонови.