Author Topic: Добар АМ предавател  (Read 1319 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Добар АМ предавател
« Opened on 10.10.2009, Saturday, 03:38:48 (Edited 16.10.2014, Thursday, 23:51:57) »
Ова е шема на предавател кој има релативно добар квалитет на звукот и домет за својата големина и едноставност. Јас го имам направено и работи добро. За домет на тие фрекфенции сепак треба добра (голема) антена. Еве шема:

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Добар АМ предавател
« Reply #1 on 09.12.2009, Wednesday, 14:08:20 (Edited 09.12.2009, Wednesday, 14:10:18) »
Ова е шема на предавател кој има релативно добар квалитет на звукот и домет за својата големина и едноставност. Јас го имам направено и работи добро. За домет на тие фрекфенции сепак треба добра (голема) антена. Еве шема:



Борче ако го чуваш уште сликни го да го видиме како изгледа



Најдов нешто многу едноставно но само клип, шема нема
http://www.vbox7.com/play:21e797eb
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Добар АМ предавател
« Reply #2 on 09.12.2009, Wednesday, 15:01:44 (Edited 16.10.2014, Thursday, 23:52:57) »
Прво, такви осцилатори со NAND (НИЛИ) порти како што опишува бугаринот имаат еден куп хармоници без разлика на тоа што се едноставни. Ова на шемата има далеку почист носител. Иначе еве слика од предавателчето меѓутоа го залив со пластика за да видам дали ќе има ефект пластиката на 1MHz и нема, работи исто како да нема пластика. Иначе НИКАКО да не заливате предавател над 10MHz со пластика бидејќи ќе се пореметат сите намотки (намотка во воздух и во пластика има различен индуктивитет!).

Предавателот е минијатурен, направен со мали исравено поставени отпорници, транзисторите се блиску, кристал од далечинско (802MHz) (зелен на сликата) и излезниот калем не е присутен (треба да биде екстерен) ама работи релативно добро и вака (без калем) само е далеку послаб, т.е. послабо зрачи.

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Добар АМ предавател
« Reply #3 on 09.12.2009, Wednesday, 15:15:52 »
А модулацијата како е изведена, дали накнадно се приклучува трафо или како?
Го имаш мерено колку домет има?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Добар АМ предавател
« Reply #4 on 09.12.2009, Wednesday, 15:49:05 »
Па види ја најгорната шема, има модулационен транзистор наместо трансформатор. Дометот не ми е тестиран пошто не го имам направено калемот. Без калем со антена-жива се фаќа низ зградата колку што можев да шетам.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.