Author Topic: Проблем со матична плоча GIGABYTE 8VM533M-RZ  (Read 1763 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
тоа е чипот со ладилник???да го извадам ли ладилникот за да го проверам дали грее или ???

Не, само пипни го ладилникот, ако може да се држи со прст без проблем (да е топол), најверојатно има надеж за плочата ;). Ако премногу грее, најверојатно проблемоте е таму, наеднаш почнува да грее, па се кочи не може да координира ништо, ни CPU, ни RAM ни ништо :S. Ако воопшто не грее, ладен е на допир, ладен колку човечко тело, можно е да е отидена плочата :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Таму вопшто не грее :( ладен е  :( :( :( а тој другито чип што не е со ладилник тој премногу грее
Исто така грее и процесорот бидејки го извадив ладилникот и ја пуштив плочата и тој почна да грее значи процесорот работи,исто така и чипот на графичката грее ја пипнаф позади и грееше и таа но нормално.Ја извадив батереијата ја оставив така некое време пак ја вратив и пробав пак ама несака :( :( ве послушав пробав ја пуштив бес рам но не свирии :( :(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Смени ли напојување? Ај, уште тоа да го елиминираме како можен проблем.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мислам дека ти е *отидена*матичната.И процесор без ладилник и кулер не пуштајте во работа никако!!

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Quote
И процесор без ладилник и кулер не пуштајте во работа никако!!

Зошто да не на 5-6 секунди ?

Колку да видиш дали ќе загрее, а и за тие 5-6 секунди тој максимално може да отиде до 80 степени што и не е опасно.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Quote
И процесор без ладилник и кулер не пуштајте во работа никако!!

Зошто да не на 5-6 секунди ?

Колку да видиш дали ќе загрее, а и за тие 5-6 секунди тој максимално може да отиде до 80 степени што и не е опасно.

Има побезболни начини да видиш дали работи процесорот.Еднаш прегреан процесор може многу лесно да биде причина за други кварови.На некои форуми дури предлагаат да се извади горната обвивка на таков процесор,да се стругне калајот од јадрото ,да се наполни со термална паста и директно да се стави ладилникот на јадрото.Така го стабилизираат термички процесорот.Сум пробал два пати и има ефект.

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Се поправа матичната плоча на гигабајт чест проблем е биосот ..... Сабајле напишав голем пост но снема струја и не можев да го постирам ... Земи со Виљел програматор програмири го биосот избришани се бут блоковите од чипот ... затоа не може да тргне плочата. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Филипче,тој тоа не може сигурно да го направи ;D Тоа е едно,а второ треба да се извади биосот ,не верувам да може да оди * он борд *,можеби не доаѓа и напојување до него... има многу но..! ;D ;D Да не испадне она српската * више дара - него масти!!* 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се поправа матичната плоча на гигабајт чест проблем е биосот ..... Сабајле напишав голем пост но снема струја и не можев да го постирам ... Земи со Виљел програматор програмири го биосот избришани се бут блоковите од чипот ... затоа не може да тргне плочата. ;)

Ехееееееее, подобро нова плоча да земе :S. Јас не знам некој да го прави ова по сервисиве, а и да го прави, можно е само за лаптопи да прават. Не дека не може, ама прашање е дали ќе се исплати маката и трудот вложен :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."