Author Topic: 5W FM испробан предавател  (Read 897 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
5W FM испробан предавател
« Opened on 02.03.2010, Tuesday, 21:41:21 »
Шемата ми ја даде пријател кој ја има пробано.



Само кој ке ми каже кај да го купам тој MRF транзистор го частам :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 5W FM испробан предавател
« Reply #1 on 02.03.2010, Tuesday, 23:05:20 »
ако си од скопје....побара у логин???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 5W FM испробан предавател
« Reply #2 on 02.03.2010, Tuesday, 23:13:02 »
немаат и тие
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 5W FM испробан предавател
« Reply #3 on 02.03.2010, Tuesday, 23:15:55 »
у секоја продавница во скопје бараше??? ако си барал сегде...барај во Алфа електроник во битола...таму ако нема не верувам дека негде другде ке најдеш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 5W FM испробан предавател
« Reply #4 on 02.03.2010, Tuesday, 23:19:42 »
не, нема никаде, ама баш секаде видов во СК и БТ
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: 5W FM испробан предавател
« Reply #5 on 02.03.2010, Tuesday, 23:41:14 »
Тоа се стари Моторолини транзистори кои веќе не се произведуваат. Исто е состојбата и со шемите во кои има транзистори од серијата BLY. Овие транзистори можат да се најдат кај радио аматери и кај продавници како „старо-нова стока“ меѓутоа денес тешко. Имаа доста добро засилување (на пример MRF237 може да засили од 100mW на 5W директно во добра шема) така да и да ставите како замена некој 2SCхххх во истава шема ќе има ~ 2W.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 5W FM испробан предавател
« Reply #6 on 03.03.2010, Wednesday, 20:16:55 (Edited 03.03.2010, Wednesday, 20:18:32) »
Баш е така, еве со побуда не 100 туку од 170-200mW на 2SC1971 добивам 2.4W а тек со 100mW  како што викаш ке извади 2W.
Него мене ме интересира каде оди технологијава кога тие добри делови не се произведуваат ???
Еве има многу шеми со германиумски диоди, а тие не се произведуваат, зошто ??? секој продавач ке ми каже нема веке такви диоди и не се прават а јас ке прашам а замена има ли? кратко ке ми кажат Не нема замена а тоа значи дека нема ни да ја направам шемата што сум сакал да ја направам :(
Еве сега со РФ транзисторите, тие што вистински вредат ги нема, што понатака ??? зошто не ги произведуваат ??? што ке вградуваат во новите ФМ/ТВ предаватели ???

Нели за денешното време се вика дека сме многу напред со технологијата, како напред кога толку многу вредни компоненти не ги произведува никој ???

Што мислите вие за ова ?


П.С. Ова ми е 800ти пост :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: 5W FM испробан предавател
« Reply #7 on 03.03.2010, Wednesday, 20:24:46 »
Баш е така, еве со побуда не 100 туку од 170-200mW на 2SC1971 добивам 2.4W а тек со 100mW  како што викаш ке извади 2W.
Него мене ме интересира каде оди технологијава кога тие добри делови не се произведуваат ???
Еве има многу шеми со германиумски диоди, а тие не се произведуваат, зошто ??? секој продавач ке ми каже нема веке такви диоди и не се прават а јас ке прашам а замена има ли? кратко ке ми кажат Не нема замена а тоа значи дека нема ни да ја направам шемата што сум сакал да ја направам :(
Еве сега со РФ транзисторите, тие што вистински вредат ги нема, што понатака ??? зошто не ги произведуваат ??? што ке вградуваат во новите ФМ/ТВ предаватели ???

Нели за денешното време се вика дека сме многу напред со технологијата, како напред кога толку многу вредни компоненти не ги произведува никој ???

Што мислите вие за ова ?


П.С. Ова ми е 800ти пост :)

Има добри транзистори но ги нема тука во мачедонија :)

Имаш можност со ламба да напраиш предавателче :) Мислам дека ти спомнав, сега кај и да е да се ослободам малце од обврски ќе склепам едно со ECC85 5W :). Може и да додадам една PL504 и да добијам околу 25-30W излез ... а ако најдам PL519 50-60W :D
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 5W FM испробан предавател
« Reply #8 on 03.03.2010, Wednesday, 22:09:20 »
да но лампи избегнувам оти многу тешко се наоѓаат + уште потешко ако затреба да се смени
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: 5W FM испробан предавател
« Reply #9 on 17.03.2010, Wednesday, 16:27:13 (Edited 05.12.2013, Thursday, 20:46:34) »
v

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 5W FM испробан предавател
« Reply #10 on 17.03.2010, Wednesday, 16:36:21 »
пиши на кирилица
и се што имате да дискутирате би ве замолил тука, сита да знаат а не да сте така „Скржави“
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: 5W FM испробан предавател
« Reply #11 on 21.03.2010, Sunday, 08:45:00 »
нп ке пичувам на кирилица