Author Topic: На кој фреквенција работат радиостаниците на таксистите ??  (Read 1263 times)

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Како што кажува самиот наслов, дали некој знае приближно на која фреквенција работат радиостаниците од таксистите.
Доколку од администрација сметаат дека местото на темата не е соодветно, нека ја преместат.
 :) :)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Да си ја ставел во општо, него ја мислам околу 180 Мхз или грешам

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Постарите радиостаници работеа на околу 150 - 160 Мхз, поновите работат на UHF подрачјето, на околу 450 Мхз. Може има и на други фреквенциии, не знам сигурно.

Овие на 150 Мхз ги имам слушано со приемник со суперреакција.  ;D

Понекогаш можат да се слушнат на телевизор на S бандот, еве во мојот град имам само уште едно такси кое користи радиостаници на 150 Мхз, и баш работат на фреквенцијата од кабловската телевизија на која е Телма, и прават пречки, понекогаш и гласот се слуша.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
имам прочитано некаде дека некои радиостаници за такси компании работат на 60-70MHz
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
имам прочитано некаде дека некои радиостаници за такси компании работат на 60-70MHz

Не знам за ова, тоа е дел од VHF I спектарот и се користи за телевизија кај нас. Единствена слободна фреквенција во тој дел е 70 - 72 Мхз, и се користи за управувавање на модели на авиони  и сл.

Али кај нас се е можно, можда од странство се донесени радиостаници каде употребата на овие фреквенции е дозволена.  ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Изгледа бидејки VHF1 скоро и да не се користи за телевизија, полека полека се гасат ТВ предавателите на тој банд, не знам зошто ама тоа е тоа. Кај нас има само 1 таков предавател, не знам како е во соседството, можеби имаат по 1-2 највеке

Во Крива Паланка имам видено таксисти на кои имаше закачено околу 1m долги антени, дури и се изненадив на која ли фрекфенција работат. Може се на 70 а може и на 50МХз. Пред некоја година еден ми кажа дека наводно во Скопје имало таксисти кои користеле ЦБ. Скенирав пред некој ден и немаше ништо на ЦБ.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline igor_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
Најголемот дел од таксистите користат UHF  440 - 470 MHz FM (Фреквентна Модулација), Но зависи од компаниите некој корисат и од 146-174 MHz FM.

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Јас имам фатено некои такси компании со обична радиостанина (PMR 446 MHz).
Сега ќе скенирам од 146 - 174 MHz, баш да видам .....

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Јас имам фатено некои такси компании со обична радиостанина (PMR 446 MHz).
Сега ќе скенирам од 146 - 174 MHz, баш да видам .....
не сум знаел дека и PMR користат
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: На кој фреквенција работат радиостаниците на таксистите ??
« Reply #9 on 13.07.2011, Wednesday, 20:43:14 (Edited 13.07.2011, Wednesday, 20:48:33) »
Quote
не сум знаел дека и PMR користат

Во оваа држава се можно, можда на почеток имало некој со 3,5 Мхз станица.  :D :D :D

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Во Охрид има неколку компании што користат 146.xx фрекфенции, во Скопје скоро сите се на 440,  во св.н се на 440, во Штип има 2-3 на 146.xx другите на 440.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Резиме,
кој како ќе се снајде, законска регулатива, нема или не функционира, дел од министерство за екологијата е да не заштити од прекумерно електромагнетно зрачење, така што ќе наложи тенички решенија за нови корисници, и старите да им даде рок да се префрлат на нови решенија, согласно законот, и добро би било да се тоа функционира како што треба.   :)

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Резиме,
кој како ќе се снајде, законска регулатива, нема или не функционира, дел од министерство за екологијата е да не заштити од прекумерно електромагнетно зрачење, така што ќе наложи тенички решенија за нови корисници, и старите да им даде рок да се префрлат на нови решенија, согласно законот, и добро би било да се тоа функционира како што треба.   :)

Не би се сложил, регулатива има и таа функционира, незначи дека ако сите таксисти не се во одреден фрекфенциски блок дека регулативата е тиња.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Пред повеќе години, знам таксистиве користеа ЦБ (околу 27 Мхз) најверојатно зошто е бесплатно, е сега незнам, најверојатно плаќаат за тие фреквенции што ги напишавте - 440 и 176 Мхз...
Life is too short to remove USB safely ..