Author Topic: ФМ буба со најмалце делови  (Read 2083 times)

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: ФМ буба со најмалце делови
« Reply #15 on 26.04.2010, Monday, 15:32:56 (Edited 26.04.2010, Monday, 15:38:17) »
не бе голема  е многу

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ФМ буба со најмалце делови
« Reply #16 on 23.02.2011, Wednesday, 22:04:31 »
Ako moze nekoj da mi kaze dali moze da se stave kakov bilo mikrofon, bidejki jas imam eden mikrofon od rasipani slusalki za kompjuter ama mikrofonot raboti?
Odnapred vi blagodaram!
тешко тоа, најдобро е да купиш кондензаторски микрофон.

Иначе пиши на кирилица бидејки така кажуваат правилата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Може да употребиш микрофон од слушалки за компјутер,од мобилен .Внимавај на поларитет - минус полот е поврзан со телото на мик.

Offline krekibt

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
дали можи да ми кажите каков треба да биди калемот не сфатив...и како оди то со навојот...оти колку шо знам треба мн прецизно да биде направен...има некоја техника или?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тоа за намотката го пише во првиот пост L1 6 navoja zice 0,8mm na telu 5mm
насоката на мотање не е битна
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
дали можи да ми кажите каков треба да биди калемот не сфатив...и како оди то со навојот...оти колку шо знам треба мн прецизно да биде направен...има некоја техника или?

L1 6 navoja zice 0,8mm na telu 5mm

...просто е како сајла, земаш жица дебела 0,8мм, тело некое од 5мм (бургија можеш да користиш ако имаш) и моташ 6 намотки и тадаааа, си добил калем :D и не треба којзнае колку прецизно да е правен, само мотај ги намотките една до друга, а не како ке ти стигне, тоа е се што ти треба...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ќе може ли некој да ми објасне како да направам плочка?
има објаснување на форумот, побарај, ако не најдеш ние ке најдеме :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline krekibt

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
најдов за калеми, прочитав и сфатив..само сега уште да ми кажите за овај предавател каква жица е потребна за калемот и дали е битно колкави ке бидат намотките...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
најдов за калеми, прочитав и сфатив..само сега уште да ми кажите за овај предавател каква жица е потребна за калемот и дали е битно колкави ке бидат намотките...
за секоја шема, е посебно ама затоа секаде пише какви намотки треба да се направат:)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Aко може да се вратиме на темата, за други дискусии отворете нови теми
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Ја направив оваа буба ама несто не работи сто мози да биде? ??? ??? ???


Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
како што ти ја гледам плочката од долната страна, големи се шансите да има краток спој или ладен лем...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Оваа буба мора да работи, единствено може да емитува вон ФМ опсегот. Со ширење и стеснување на калемот треба да ја погодиш фрекфенцијата на радиото.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
нз што е раб. кладов и тример паралелно со намотката и така нејки

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
go4o  како што ти кажа и бојан провери добро да не имаш некаде краток спој  или ладен лем  ;)