Author Topic: Барам малечок ФМ предавател(~100м)  (Read 1851 times)

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Здраво дечки, ми треба една шема за малечок ФМ предавател кој што би се сместил во кацига, за да можат да комунираат двајца или тројца додека возат мотор. Поголем домет од 100 метри не верувам дека ќе ми треба но и нема да биде лошо. За напојување очигледно мора со батерија(по можност 9v заради начинот на кој што се монтира те со „капаче“). Единствено нешто што би ми требало е да ми кажете што да сменам на некоја шема за да се смени фрекфенцијата на која ќе зрачи, за да можам да си го подесам предавателот на некоја слободна фрекфенција.
Благодарам однапред.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тоа е неизводливо, бар од моја гледана точка.
Работата е во тоа што ако направиш прост предавател ке ти "шета" фрекфенцијата и не имаш нервози и се ке заврши под чекан. Вистинско решение е посериозен предавател од типот вероника или предавател со ПЛЛ. Но за таков, рачунај дека ке ти треба стабилно напојување
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ех DX-er не зафркавај, кај ке ја собере цела вероника во кацига??? ке треба цела плоча на глава да носи...за таква работа најубаво е да си купиш друже готови уреди за таква работа...дека и RF техниката е па ептен зафркната работа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Па затоа му викам дека тоа е неизводливо, или ке има мал предавател на кој ке му "лудува" фрекфенцијата или ке мора да направи некој што постабилен но и посложен или со ПЛЛ.
Иначе ако ме прашаш мене најдобро е да си купат токи воки на 446MHz, за нив не треба никаква дозвола а имаат релативно голем домет.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па затоа му викам дека тоа е неизводливо, или ке има мал предавател на кој ке му "лудува" фрекфенцијата или ке мора да направи некој што постабилен но и посложен или со ПЛЛ.

А нема предавателчено со кварцниот кристал што е во FM опсег да им врши работа? Има кристал за осцилатор, така да, би требало да има прилично стабилна фреквенција. Грешка сум или?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
е така може. само мислам дека треба да најде кристал од пр. 100MHz за да емитува на 100MHz
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
е така може. само мислам дека треба да најде кристал од пр. 100MHz за да емитува на 100MHz

Не, не мора, мислам дека има множител на фреквенција, користи кристал од 30MHz, или така нешто беше, треба да се види во проектот ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1627.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
е така може. само мислам дека треба да најде кристал од пр. 100MHz за да емитува на 100MHz

Не треба 100 Мхз кристал,тешко таков да најдеш.Има попрост начин со утростручување на основната фреквенција.Проблемот е друг : на што ке се прима уредот,дали сите уреди ке работат симплекс или дуплекс....
Значи работата не е едноставна кога се работи за три и повеке предаватели .Очигледно е и дека членот е многу млад и неискусен и не препорачувам заплеткани градби.Јас би препорачал да се проба на ЦБ 27 Мхз каде може полесно да се оствари ова замисла.Еве две шеми на едноставни уреди со неколку транзистори или ИК,па доколку има потреба ке објасниме некои работи.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Ова можеби да ти заврши работа ;D
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=976.0

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нема да заврши работа со тоа.Тоа е експериментален модул.Подобро покушај проблемот да го решиш со ЦБ