Author Topic: Клипш Хорн - најсовршената звучна кутија  (Read 1478 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Клипш Хорн е најсовршената звучна кутија ,која е направена во самоградба и нејзината конструкција многу малку луѓе се осмелиле да ја направат.Овде не е дадена шема за обид таа да се направи,туку да се видат сите конструкциски перипетии на кои авторот  наишол и успешно ги решил. Кутијата е долго време усовршувана и сметам дека нејзината конструкција е врв на самоградбата на звучни кутии.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Здраво Батка!
Дај кажи кој мајстор овдека вака во Скопје может да ја изработит оваа кутија?
Каде и како можа да ги купа драјверите?
Ја ќе го финансира проектот и ќе го објавиме овдека вака на форумов!!! ;) :)
Ајде поздрав,....
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Спреми 1000 ЕУ и дојди во Велес после 1-ви јули!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
батка дај стави се материјал што имаш, како да изгледа, тапацирање, материјал за дампирање како треба се тоа да изгледа од што да е..
јас имам човек кој се занимава со дрво обработка и ако успееме ќе пробаме да направиме вакви :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Батка за во агол од соба ли е наменет вуферов , има еден сличен во Аудио пројекти  за со 15 инчи  бас добро изгледа твојов предлог и можеш да дадеш дополнителни податоци како што ти предлага Девил ако сакаш и ако имаш податоци  се разбира .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
На сликите има она што ви треба,другото е ваша имагинација  ;D Во главном се дадени сите  позиции што треба да се изработат, дури до оригиналните свртници.Но, некои работи сами треба да ги откриете.Оваа кутија се става на отприлика 1 м од зид,а има некои пресметки кои немаат врска со ништо освен со волуменот,димензиите и распоредот на намештај во соба.Но,тоа се параметри стари барем 20-30 години кога немало ТС параметри,компјутери ,симулации...На времето една ваква скица во Белград ја продаваа 100 марки!! Сум видел изработка и склопување,како и првично тестирање на една ваква  грдосија во Белград кај Драган Раденковиќ,на времето меѓу најдобрите хај-фај мајстори на Балканот.Тестот беше на QUAD 405 и грамофон кој самиот го имаше изработено од мермер,дрвена рачка  и SHURE M75 глава.Значи,иверка,нацрт,пила во рака и сечи мајсторе! :D :D ;)

П.С. Нема дампирање! Направи ја * гола*,па ако не те бендисува - дампирај!!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Оваа кутија се става на отприлика 1 м од зид,
Дедо Клипш рекол оваа кутија да се стави баш у ќош со делот број 14 од слика 2 залепен до двата зида од ќошот а не на 1 метар од зидот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Многу си јалнаш! ;D Овој тип е од 1976 гиодина , а ако добро гледате делот 14 има должина 235 мм мислам и не може да  стои физички во ќоше.Ова кутија е *трокоморна* и надворешноста е во правоаголна форма,додека внатрешните две *кутии* имаат неправилна форма  .Значи,ова кутија свири по други правила.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Клипш Хорн - најсовршената звучна кутија
« Reply #8 on 06.06.2011, Monday, 18:43:51 (Edited 06.06.2011, Monday, 18:55:05) »
Многу си јалнаш! ;D Овој тип е од 1976 гиодина , а ако добро гледате делот 14 има должина 235 мм мислам и не може да  стои физички во ќоше.
Ај може не се изразив јасно левата страна на делот 14 доаѓа на левиот зид а десната страна на другиот зид, баш у ќош доаѓа,види фотографија



Поентата на оваа кутија е да ги искористи зидовите од ќошот као страни од хорната, гение бил дедо Клипш!
А све ми се чини од 1946 е а не 1976

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Клипш Хорн - најсовршената звучна кутија
« Reply #9 on 06.06.2011, Monday, 22:50:20 (Edited 06.06.2011, Monday, 23:13:00) »
Прво ,ова навистина е од 46-та!  Погледни подобро,не се работи за иста кутија!А,друго е ако сакаш -стави ја и во ќоше,само нема потреба.

Да не зборуваме напамет - видете ги директно од Музејот ,сите модели  што се произведени:

Code: [Select]
http://www.ece.nmsu.edu/klipsch_museum.htm

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Прво ,ова навистина е од 46-та!  Погледни подобро,не се работи за иста кутија!А,друго е ако сакаш -стави ја и во ќоше,само нема потреба.

Да не зборуваме напамет - видете ги директно од Музејот ,сите модели  што се произведени:

Code: [Select]
http://www.ece.nmsu.edu/klipsch_museum.htm
Ај стварно да не збориме напамет и да отвориме очи у музејот на трета слика listening area кутијата опет е у ќош,исто и на четврта слика award display само што едниот зид е стаклена витрина за да се гледа боље кутијата од страна!
А најбоље се гледа дека мора да биде у ќош од оригиналниот патент на Клипш од 1942
Code: [Select]
http://www.freepatentsonline.com/2373692.htmlВиди слика 1 и 2, се гледа нацртан ќош со зидови означени со 1 и 2 а даската со број 40 е истата означена со број 14 од сликата у твојот пост, ова е истата кутија. А текстот на патентот фино лепо си кажува од ред 44 до ред 53 (у слободен превод) „Кутијата е направена да упасува во ќош составен од двата зида и подот така да зидовите и кутијата формираат хорна“. Тоа е поентата на Клипш,зидовите од ќошот и кутијата прават хорна многу поголема од самата кутија-хорна поставена у слободен простор или „отприлика 1 метар од зидот“.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако ја направиш ова кутија некогаш во животот јави се, ке ја тестираме па ке видиш каде подобро свири! ;D Опремата за тестирање јас ке ја донесам. 8)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ако ја направиш ова кутија некогаш во животот јави се, ке ја тестираме па ке видиш каде подобро свири! ;D Опремата за тестирање јас ке ја донесам. 8)
Гадно си се зезнал ако мислиш дека знаеш повеќе од Paul Klipsch за кутијата која тој лично ја конструирал. Дали уопште го виде неговиот патент,има слики и текст,дадов линк за тоа?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ти ова кутија си ја видел само на слика,батка! Јас сум ја слушал во живо.Тука е разликата !Јас никогаш гадно не се зезнувам,гадно ги зезнувам другите. ;D

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ти ова кутија си ја видел само на слика,батка! Јас сум ја слушал во живо.Тука е разликата !Јас никогаш гадно не се зезнувам,гадно ги зезнувам другите. ;D
Пак гадно си се зезнал, ја слушав у живо и тоа у Boston in the USA имам печат у пасош за доказ! Треба ли да кажам дека кутиите беа у ќош баш као што рекол дедо Клипш?