Author Topic: Програмибилен бројач  (Read 13181 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #15 on 10.05.2010, Monday, 14:47:30 »
DEVIL-е...не ми го вреѓај програматорот...  :'( ја па што програмирам веќе...али и ке си направам JDM програматор тој што е од Борче, ако го направам ова ке има и видео и аудио и фото....

аааа...го имаш ли hex кодот???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #16 on 10.05.2010, Monday, 15:59:49 »
Да бе, и мојот TAIT почна чудно да се понаша, најчесто работи супер, па едно време ќе му текне ништо не му функционира, па пак ќе проработи и така во круг и затоа го сменив со JDM и од тогаш си немам гајле... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #17 on 16.05.2010, Sunday, 02:16:02 (Edited 16.05.2010, Sunday, 02:21:45) »
ВНИМАНИЕ!!!! ПРЕД ДА ПРОДОЛЖИТЕ СО ЧИТАЊЕ ВРЗЕТЕ СЕ ДОБРО ЗА СТОЛЧЕТО ЗАШТО КЕ СЕ ПРЕВРТИТЕ...од смеење...(ептен е глупо прашањево...)
ја го тоа ЛЦД дисплејот што го имам(доле е сликата)...и сега незнам текстот од кај на кај ке иде....дали од лево на десно или од десно на лево(како што е сликан на сликата)...лево е конекторот со кој што се закачува...

и така како што се наместени тоа тастерите така сакам да ја правам плочката (така да се наместени) и лево од нив да има едно пали/гаси прекидач...би било ли убаво така да биде???

П.С. сликата е ептен голема, па ако ја ставам тука ништо нема да се гледа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #18 on 16.05.2010, Sunday, 19:58:34 »
мислам дека оди од десно на лево :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #19 on 16.05.2010, Sunday, 21:54:23 (Edited 17.05.2010, Monday, 00:49:52) »
DONEEE!!! најдов на еден руски форум слика од тој дисплеј од лево на десно се пишувале бројките..супер, сега нема да треба да ја преправам плочката, само ке треба да ја доцртам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #20 on 05.04.2011, Tuesday, 01:04:49 »
Oд Goce

се работи за програмибилниот бројач
евего hex фаилот бидејки имам направено неколку верзии може да го имам смешано hex фаиолот ако има некаков проблем пишими
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #21 on 31.01.2012, Tuesday, 21:59:19 (Edited 31.01.2012, Tuesday, 22:01:09) »
до сега го правев бројачов, го испрограмирав пикот и ни на дисплејот има нешто, ни лед диодата свети. пикот го програмирав со последниот фајл од Dx-er што е, и пишува дека може да е згрешен хексот, па ке може ли некој да ми го даде хексот или на форум да го закачи дека скоро цел ден лемам тоа плочката и сега фали уште да го нема некој хексот и да отидам да се утепам...
и заборавив да напоменам дека тоа линковите од хотфајл на првата страна се мртви, односно го нема тоа што е аплоадирано...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #22 on 31.01.2012, Tuesday, 22:25:43 »
Овој проект е проектиран од моја страна само беше во вип делот а таму немам пристап и незнам што се  случува ке видам се што имам од овој проект па ке прикачам на ново не се секирај ке проработи од мене е испроектиран и истестиран види при програмирање дали местиш да работи со интерен осцилатор бидејки може во програмот немам наведено

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #23 on 31.01.2012, Tuesday, 22:43:24 »
бидејќи ги чувам фајловите,со нив нешто учев примери ќе го поставам хекс фајлот и кодот во PBP.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #24 on 31.01.2012, Tuesday, 23:07:11 »
Овој проект е проектиран од моја страна само беше во вип делот а таму немам пристап и незнам што се  случува ке видам се што имам од овој проект па ке прикачам на ново не се секирај ке проработи од мене е испроектиран и истестиран види при програмирање дали местиш да работи со интерен осцилатор бидејки може во програмот немам наведено
нема вип дел повеќе, поголем дел од темите од вип се префрлени во јавниот форум, ова е единствената тема (мислам барем не сум сигурен) кој беше отворена од тебе во тој дел, така да се што си постирал таму сега е тука
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #25 on 31.01.2012, Tuesday, 23:37:52 »
на хексот од сколс му фалат калибрационите битови. користам PICKIT2 за програмирање и најдов едно за местење на калибрациони битови, најдов на интернет како треба да бидат поставени битовите за да користи интерен осцилатор (битовите се мењати од хексот што е од Dx-er)



и го програмирав така, го уклучив и светна лед диодата, го стиснав копчето за уклучување и се појави нешто вакво:



се мрдаше тоа текстот натаму-наваму после тоа се појави 0002 стиснав на копчето за додавање на намотки ништо не се смени, исто ништо не се смени и со копчето за намалување на намотки. го стиснав копчето за старт не се уклучи релето. стиснав на рестарт, се изгаси дисплејот и се запали лед диодата, пак кога ке стиснам на рестарт додека го држам се гаси лед диодата, кога ке го пуштам пак се пали. тоа е сега за сега, па кажете што да му правам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #26 on 31.01.2012, Tuesday, 23:39:28 »
ова ти е до дисплејот.Кажи кој дисплеј го користиш?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #27 on 31.01.2012, Tuesday, 23:45:13 »
NC1602D е дисплејот, го имав користено за LCF метарот од епе, супер си работеше
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #28 on 31.01.2012, Tuesday, 23:55:11 »
а дали ти е добро поврзан дисплејот?Тие портите на ЛЦД дисплејот дали се поврзани и точно со микроконтролерот?Спореди со даташитот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Програмибилен бројач
« Reply #29 on 01.02.2012, Wednesday, 01:01:51 (Edited 01.02.2012, Wednesday, 03:05:14) »
ПРОРАБОТЕ!!! при лемењето на дисплејот ми се направил некој микронски краток спој, заради тоа ги покажувал такви безвезни знаци, го програмирав со хексот од Dx-er, со сменети конфигурациони битови како на сликава.




П.С. сликата е иста како таа погорната, ја аплоадирав на форум во случај да не се избрише од pic.mk

П.П.С сликата е од PIC KIT 2 програматорот, менувањето на конфигурационите битови е за да се уклучи интерниот осцилатор, како што рече гоце дека заборавил да го уклучи при програмирањето :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)