Author Topic: Проблем со аудио засилувач за во кола  (Read 6588 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Види што ти вика Devil пробај ама да бидеме искрени може и колото да не е во ред нешто :(
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Пробав како што рековте и исто е. Го поврзав пин 16 преку отпорник од 10к на плус. Во врска со пин 4 прво пробав како што си е шемата S1 да е затворен (сигналот го пренесува а не го засилува), потоа S1 да е отворен (исто, сигналот го пренесува а не го засилува) и на крај пробав го поврзав дирекно пин 4 на + 12 (сигналот не ни го пренесува). Додека сигналот оди преку компонентите околу S1 мерев напон на пин 4 и + 12 (без разлика дали S1 е отворен или затворен) напонот беше околу 11 волти што мислам дека е довоно да го активира модот. Ме чуди зошто кога го поврзувам дирекно на пин 4 на 12 волти не го пренесува сигналот на излез. Дали имаат врска елементите пред пин 4? Незнам што друго може да биде и што може да се проба. Фала на сите, ако му текне нешто на некој нека кажи да пробам.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Немам друга идеа. Значи вака. Кога јас го правев овој засилувач не ставав никакви отпорници на пиновите 4 и 16. Пиновите 4 и 16 беа директно на +12 и работи супер. Значи направи така и тука нема дискусија. Е, сега према datasheet на TDA1562q тоа коло под 10V влегува автоматски во режим mute. Е, сега, тоа коло е доста моќно при старт така да е можно да му треба посилно напојување за да тргне како што треба. Треба сепак да пробаш да го поврзеш на полн акумулатор а не на слаб акумулатор или адаптери и такви работи. И на крајот нормално ако пак не работи - не е во ред колото.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
BorceBT a со компјутерско напојување имаш ли пробано како работи? Јас сакам да го направам појачалото и да го поврзам со компјутер на јаки звучки.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Имам правено и таква комбинација во кутија - стерео и најголема моќ добив вака:

Компјутерско напојување од 300W но внатрешно модифицирано да дава 16-17V (промена на отпорниците на колото за контрола, видете datasheet за него и исклучете ја пренапонската заштита - транзистор) и 2хTDA1562Q монтирани на големи ладилници. Во оваа конфигурација даваше сигурни 70W на 4 оми и тоа само со 1% изоблучување на максимум наместо со 10%. Немам слика од него бидејќи ми го украдоа го дадов да се користат на една забава и некој го дигна :(
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Добро борче, ќе пробам и ке пишам што ќе биде.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
здраво јас истово појачалце со истиот итегралец и превземена шема од истата страна,го направив појачалово арно ама сакам да прасам за да се осигурам кој влез за што е разбрав дека диодата служела за детектирање на некој проблем, а тоа S1 за што служи  муте ?  таму да ставам еден прекидач за уклучување и исклучување?
има едно делче означено со Т таму е влезниот сигнал пример н мене како сто ми е потребен од мобилен ?
и уште да прашам кој од тие дебелите водови се за влез(во мојот случај  од трафото влез)
и излез за звучник ?
на сликава со црвено се обележани деовите кој што не ми се јасни






од оваа страна го превземав појачалцето(шемата)
http://www.reber.si/TDA/TDA1562Q/e002044.pdf

еве слики како изгледа сеа за сеа појчалцето   :D

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=630.msg4098#msg4098

ви благодарам однапред се надевам дека ке ми помогнете(бидејки не сум сигурен да не утнам нешто во поврзување)
па ајде ако ми кажете до вечерва како да поврзам, да видиме што ке бидне дали ке проработи или не  :-\   :-*

од двај чекам да го слушнам   :P   :P   :P

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Тоа со Т буквата е маса инаку ( однопаку прочита) а донего е влезот, тие се влез на сигнал
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
aха   ;)
ок фала ти многу сега уште нешто повеке знам уште за тие дебелите водови да се осигурам и да го поврзам  :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Кај што ти е стрелката горе лево тоа ти е влез за сигналот, има една лемна точка над влезот, тоа е маса, односно минус. И сега како што се наредени тие четирите конектори скроз горниот и скроз долниот се за звучник,горниот е за + на звучникот, а скроз долниот е за - на звучникот и НИКАКО не смееш на нешто друго да ги поврзеш ни на плус, ни на маса. Вториот конектор (од горе надоле) е + од напојувањето, а третиот конектор е минус. Ако сакаш можеш на третиот конектор да ставиш минус а може и над влезот (кај што е превртеното Т) таму да ставиш минус...како сакаш ама па јас би ти препорачал да го ставиш на третиот конектор...ако свати нешто ок, ако не свати...прашај пак... дека сум во школо неможам да ти ги означам точките кое каде е...ако не  ејасно кога ке дојдам дома ке ги нацртам у PAINT!!!
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
бојан фала ти многу !!!

јас вака сватив



ако не е така поправете ме  ???

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
дап, така е, како што гледав на даташитот така треба да е е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
само мислам дека од мобилен многу слабо ќе е
ќе ти треба некое пред појачало
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
ке пробаме вака а засто да е салбо ? па и тој треба да е слаб сигнал затоа и иде на појачло за да се зголеми но ако е потребно предпојачалце ке се напраи лесно е тоа

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
еееех сега за предпојачало проблем ке се прави...лесно е тоа за 50 денари ке го направиш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)