Author Topic: Како лесно да расклопите трансформатор од компјутерско напојување  (Read 1538 times)

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
секој што пробал знае колку е тешко да се растури ваков трансформатор без да се скрши јадрото.
постапката е следнава:
Се става трансформаторот во ѓезве со ладна вода и се загрева до вриење, па се вади надвор од водата и одма додека е жешко со благо притискање се раздвојува јадрото.За да не се изгорите користете крпа или ракавици.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Или како што Г-от GigaWatt кажа, со СМД дувалја. А моше и со технички фен (така мислам се викаше). Тоа е оној фен кој се користи пр. за одстранување на боја од рамка на прозорец.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сличен е методот, пак е принципот тој ;). Треба да се загрее за да се раздвои ;). Мада овој метод може секој да го примени ;), а тој мојот не ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
јас еднаш го ставив во оган, мада трафото беше од тв, арно ама, јадрото сол се напрј, а за расклопување на јадра од комп. напојување сум немал мака.

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
затоа е ова со водата добро, полека го загрева трафото и не го загрева повеке од 100 степени

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас прегеска пробав да растурам трафо едно и од прва испадна...фала многу за туторијалов :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
А кога ќе го растурите, што правите со него, т.е. за што го користите?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене не ми успеа :S. Само што јас користев трафо од TV, можеби затоа :S. Ај ќе пробам пак, па ќе пишам што сум направил ;).

А кога ќе го растурите, што правите со него, т.е. за што го користите?

Па јас барем, планирам да го премотувам за да си направам мое custom напојување ;).

Споено мислење: 21.03.2011, Monday, 14:42:59
Јееееее ;D... ми профункционира и мене ;D. Не знам на што сте ја грееле водата, ама ако го правите тоа на плин, оставете водата да поврие малку, на пример ако почнала да врие, оставете ја барем едно 30-тина минути да поврие. Предпоставувам дека доколку ја греете водата на рингла, малку помалку помалку време ќе треба, можеби некои 5 минути да врие водата е доволно ;). Можеби затоа мене не ми успеа првиот пат, премалку време ја оставив да врие водата на плинот :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
мене само што ми проврија водата го извадив и супер си беше...ама тоа водата па пополека треба да се загрева, на плинско многу брзо се загрева и затоа зафркавало...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
да можеби ако е поголемо трафото треба да се загрева малку подолго .
заборавив да напоменам да не го ладите јадрото од трафото со ладна вода или да го ставите на некое метално ладно тело ќе пукне, треба да се олади само по себе на собна температура 

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
мене само што ми проврија водата го извадив и супер си беше...ама тоа водата па пополека треба да се загрева, на плинско многу брзо се загрева и затоа зафркавало...

Да, кај мене одма се загреа, плус, јас во малечко лонче од пола литро го вриев трафото, така да и на рингла да го греев пак брзо ќе се згрееше, ама се разбира поспоро одколку на плин ;). Инаку на плин, водатат за максимум 10 минути почна да врие, и си реков ај да пробам, пробав, го вадам, гледам капките лепак не мрднале, исто сјаат, пробувам да го разклопам, јок, не сака. Пак пробав по некои 20-тина минути, сега малку повеќе го остатвив едно 15 или 20 минути (значли некаде околу 5 или 10 минути веќе вриеше водата), пак ништо :S. И таман сакав да се откажам, да пробам со некоја друга метода, си реков, ај уште еднаш, и го остатвив така да врие, и се заборавив ;D. Кога се вратив, половина вода беше испарена и трафото „зјаеше“ над површината на водата. Дотурив уште малку вода, оставив и таа да зоврие, уште едно 5 минути, и го извадив и пробав пак, немаше проблем, одма се разклопи ;D.

Значи, ако расклопувате трафо со мала количина на вода и ако ја грете на плин, оставете ја да врие едно 30-тина или 40-тина минути, притоа додавајте вода како што ќе испарува, и би требало без проблем потоа да можете да го разглобите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."