Author Topic: Модуларен предавател 60W FM Stereo  (Read 1990 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Покриеност од мојот балкон (2 спрат): Цела Битола и тоа и во домовите :)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
со овај предавател од кај човекот од балкон цела битола се покрива :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
60W е моќ. Еве од тие 60W да речеме дека 50W се чист сигнал тоа е предоволно да се покрие цел град.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nema

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
А да се покрие Скопје, колку вати треба да е?

ако може да ми кажете колкава е цената на целиот предавател (отприлика) за да знам дали да започнам со изработка.
Поздрав.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па за цело Скопје едно 100W до 200W предавател ќе ти треба. Со толкав предавател (мислам дека беше околу 150W или 200W) беше опремено и студенсткото радио (кога го реоформија на почетокот, не знам за сега) и пак не беше покриено буквално цело Скопје (на пример ни кажувале дека во Чаир, Ченто, Маџари супер се фаќало, ама слабо се фаќало во Ѓорче). Само колку и да е добар предавателот, ако не е поставен на правилно место и ако нема добра антена, можно е да има „дупки“ низ Скопје во кои нема да може да се прима сигналот (барем од што имам читано од форумов). Дури и да е дизајнирана антената правилно и да е поставена правилно, пак може да се јават дупки.

За цената, искрено не знам колкава би била, Борче го има изработено, така да он сигурно знае колку коштаат деловите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
како што ти кажа колегата толку е јачината за да се покрие цел град. но пази во скопје тешко е да се дојде до слободна фрекфенција односно добивање на одобрение за користење. Има само една слопбодна но пак викам под знак прашање е дали е сеуште слободна или е доделена
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Цената варира во зависност од каде се набавуваат деловите и за ваков предавател (60W) е (заедно со сите модули, ладилници и напојувањето) некаде од 10 до 15 илјади денари. За предавател од 150 до 200 вати би било сигурно повеќе од двојно.

Кутијата не ја рачунам бидејќи професионална кутија за ваков предавател може да ве чини повеќе од 200-300 евра сигурно.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.