Author Topic: Модуларен предавател 60W FM Stereo  (Read 1991 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Модуларен предавател 60W FM Stereo
« Opened on 19.01.2010, Tuesday, 23:43:28 (Edited 17.10.2014, Friday, 01:20:58) »
Ова е кога ги тестирав сите модули од предавателот заедно. Значи: Сите шеми ги има низ форумот. Модулите:

1. Вероника PLL 1W;
2. 16х Oversampling Стерео кодерот (прикажан на форумот);
3. Предзасилувач со 2SC1946A (од 1W на 10W, малку неефикасна употреба на овој транзистор меѓутоа тој засилувач ми беше при рака, цел овој систем иначе работи добро и со 2SC1972);
4. Засилувач со 2SC2630 (од 10W на 60W);
5. Компјутерско напојување (старо и квалитетно од 286) од 200W.

Антена Ground plane со 3 радијали.

Покриеност од мојот балкон (2 спрат): Цела Битола и тоа и во домовите :)

Слика:

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Модуларен предавател 60W FM Stereo
« Reply #1 on 20.01.2010, Wednesday, 01:00:29 (Edited 20.01.2010, Wednesday, 01:16:24) »
Чиста 10ка  :)  навистина одлично направено. Како што е сега можеш сите склопови да ги ставиш во компјутерско кукиште :)
Фала за сликата.

P.S. пушти го овој предавател и нека се врти нешто патриотско нека слушаат грците ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Ми се свиѓа и мене..супер е 60W Woow :D

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Нема збор....чиста 10-ка  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Борче можеш да видиш дали чиповите во PLLто се SN верзија или HD верзија?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Честитки и од мене за успешната работа, а за тоа јавно емитување, не знам како со законот би одело тоа, но за кратко не е проблема, а каков е приемот во квалитет?
поздрав

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Борче можеш да видиш дали чиповите во PLLто се SN верзија или HD верзија?

Тоа SN или HD не е верзија туку производител на чиповите. SN e texas instruments а HD е hitachi. Иначе чиповите се "HCT" верзија.

Околу квалитетот на звукот ако се пушти музика преку plugin за WinAmp кој содржи преемфазис еквилајзер и muitiband компресор (не ми текнува името на pluginot сега), се добива звук ист како најдобрите комерцијални радија.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Фала за одговорот, ме интересираше бидејки во Скопје нема чипови од SN па тогаш да барам HCT. HD има ама диме имаше проблем со нив, PLLто не му проработе со нив.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
60W??? аман бе чоек....низ цела македонија ако можеш ке емитуваш радио програма  ;D...браво за проектот од мене имаш чиста 11ка  ;)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline vertek

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Одг: Модуларен предавател 60W FM Stereo
« Reply #9 on 02.06.2010, Wednesday, 00:18:50 (Edited 02.06.2010, Wednesday, 01:40:13) »
Uuuu...Nostalgija

Imam Veronica 1W praveno pred 7-8 godini da ne preteram...i ushte mi stoi edna ogromna kutija so ventilatori....i jaki ispravljachi i mi teknuva deka ja krenav do 100 - 120W na mlaki transzisoti a imaku idea do 150W. Ne mi teknuva koi bea ama obekam deka ke se kacham na tavan da ja sliknam...mnogu bshe cakana....a naj dobro od se..zvukot ... fenomenalen

Од администраторот: супер но пишувај на кирилица

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
браво прекрасно !!!!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
vertek  вероника или вероника PLL ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Quote
Модуларен предавател 60W FM Stereo

Стави ги шемите од предавателот ако ги имаш.
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Предавателот е составен од деловите кои се напишани на почеток во првото мислење и сите шеми за посебните модули веќе се наоѓаат на форумот.

1. Вероника PLL 1W:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=244.msg1073#msg1073

2. 16х Oversampling стерео кодер:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=34.0

3. Предзасилувач со 2SC1946A и Засилувачот со 2SC2630 се направени по истата шема (и плочка) само е употребен различен транзистор, проектот е овде:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=40.0

4. Компјутерско напојување - Лесно се наоѓа и е евтино, за негово успешно вклучување се спојуваат зелената и некоја од црните жици на неговите изводи.

5. Антена Ground plane со 3 радијали, опис има овде:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=308.0

Се надевам дека е јасно.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline nema

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
А со овој предавател колку километри моџжеш да покриеш?