Author Topic: проблем со ФМ предавател ADR02 од Емитер  (Read 531 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Го имам ФМ предавателот ADR02 од Емитер кој според авторот е 2 вати. Проблемот е во тоа што предавателот воопшто не работи, се проверив ама пак не работи па ме интересира дали некој од вас го има направено ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Да не го имаш рикнато, знајш тија брзо рикаат.  Според мене секојпат не е лошо да го пушташ на послабо напојување. На + од антената врзи сијаличка од оние малине за во батериски ламби, на 4-5 волти што работи, не е некоја гаранција ама демек колку-толки дава некоја гаранција... Патем бројот од емитерот ако сакаш да го пишиш?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: проблем со ФМ предавател ADR02 од Емитер
« Reply #2 on 14.03.2011, Monday, 23:24:20 (Edited 14.03.2011, Monday, 23:25:57) »
не не не, не е тоа. башка и нема што да прегори освен транзисторите кои и онака ги сменив, ставив други. Значи не прегорен, нешто друго му е, па затоа прашувам дали некој го правел 11/95 e емитерот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
нели тој предавател имаше излезни транзистори кој ги одамна немаше во продажба ?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ги имаше во продажба до скоро но само во 1 продавница која е затворена.... во една друга продавница нечинеа (не ги биваше за ништо) така да врти сучи ги нема.... А јас ги имав купено од пред 1 година и така ми стоеја
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
имам модифицирана шема за тој предавател со 2сц транзистори го имав изработено и функционираше одлично . Ај да зирнам ако ми е при рака ке ја постирам