Author Topic: Ми треба помош - компјутерот не сака да се вклучи  (Read 2597 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Абе не е проблем, уживај  ;) Ако проработи вака со интегрираната графичка, како што викаш ти нема да го расипувам овој вентилатор, ке го чувам за нешто друго. А на ладилникот од процесорот ке му шибосам некој од напојување или од нешто др.  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош - компјутерот не сака да се вклучи
« Reply #16 on 07.03.2011, Monday, 22:03:23 (Edited 07.03.2011, Monday, 22:07:19) »
Провери ги напоните на напојувањето, види дали навистина ги даваат означените ознаки во празен од (кога не е поврзано напојувањето за матичната плоча и екстерните уреди: HDD, CD-ROM...) и кога е оптеретено напојувањето (кога е врзано напојувањето за матичната плоча). Напоните не би требало да отстапиваат повеќе од 10% од нивните назначени вредности (кога е оптеретено напојувањето, иако во некои случаи и 5% се многу, но мислам дека за волку стара матична и 10% нема да прават проблем ;)).

Доколку се е во ред со напоните, пробај пушти ја матичната плоча без да има приклучено нитуедна компонента на неа и види дали ќе добиеш звучни сигнали од BIOS-от. Без да има ништо приклучено на неа, би требало да даде некаков звучен сигнал (побарај на интернет за звучните кодови на BIOS-ите, колку beep-ови што значат, мислам дека три значат дека нема RAM или дека има некој проблем со RAM-от, или така нешто, за останатите, не ми текнува во моментов, на net има подетално што како, и јас сум ги заборавил ;D). Ако не даде никаков звучен сигнал плочата, провери дали правилно си го врзал звучничето, провери два или три пати ако треба ;). Ако си сигурен дека звучничето е правилно врзно, напоните се во ред, но сепак плочата не дава никаков звучен сигнал иако нема ништо приклучено на неа, најверојатно плочата е изгорена (а бидејќи и процесор си врзал за изгорената плоча, има големи шанси и он да е изгорен, така да провери го и него :S).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Ок, сеа ќе проверам само заборавив да ви кажам дека компјутерот си работеше се најнормално ама малце пецкаше струја на куќиштето и јас го отворив нежно, полека, да не оштетам нешто (мислев дека напојувањето некаде прави проблем) и така отворено куќиште без капак го приклучив на мрежен напон и пробав да го стартувам и не се уклучи... Иначе го приклучив пред малце напојувањето што го користам на овој компјутер од кој што ви пишувам, и пак ништо..

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
ако ти пецка можи да имаш проблем со заземјувањето на цела куќа...
Let's make things better.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ок, сеа ќе проверам само заборавив да ви кажам дека компјутерот си работеше се најнормално ама малце пецкаше струја на куќиштето и јас го отворив нежно, полека, да не оштетам нешто (мислев дека напојувањето некаде прави проблем) и така отворено куќиште без капак го приклучив на мрежен напон и пробав да го стартувам и не се уклучи... Иначе го приклучив пред малце напојувањето што го користам на овој компјутер од кој што ви пишувам, и пак ништо..

Можно е да имаш null-увана маса во зградата/куќата каде живееш, па напонот од нулата го праќа на масата :S, на ЕТФ/ФЕИТ беше вака решена инсталацијата низ бараките, па матични плочи и компјутери гореа низ целиот објект како луди :S. Доволно е да фрли една искра према некоја компонента или да се допре некој пин од некоја компонента од плочата за куќиштето, и ако масата на плочата е изолирана од таа на куќиштето (кај некои куќишта, ова можно е да е вака изведено, да има пластични држачи место шрафови), можно е одма да изгори плочата :S.

Како што ти спомнав, поврзи ја плочата празна (без нитуедна компонента), само напојувањето да биде поставено, стави го тоа од другата машина (за да не мора да мериш напони и да бидеш сигурен дека напојувањето е исправно ;)) и пробај да го пиштиш компјутерот само со врзано звучниче. Ако даде beep (или неколку beep-ови) плочата, можеш да сметаш дека е исправна. Ако не дава знаци на живот... :S, најверојатно е изгорена :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Кога пецкаше.. компјутерот го користевме во една подземна гаража, тоа ни беше онака место за со женски :P И во гаражата имаше инсталација ама немаше струја па бев приморан да земам струја од кабелот што е за осветлување на хотникот на гаражите, така да 100% не беше заземен компјутерот ..

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
хахаа за со женски....ххахахаха...лол се изнасмеав  :P
Let's make things better.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Иначе сеа пред не полни 5 мин со ЦЕЛ памет го приклучив процесорот без ладилник и фино лепо си ја потпрев раката на него, и кога ја уклучив матичната кога ме спрзи спроцесорот.. значи и да бил исправен сеа сигурно не е  ;D

Споено мислење: 07.03.2011, Monday, 22:23:03
хахаа за со женски....ххахахаха...лол се изнасмеав  :P
Е не, со машки  ;D Романтики бе брат.. 2 штедни сијалици.. и немаш гајле xD

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
хехехехе.....ова поќе не е тема за ( шо неможи да ти се уклучи компјутерот) хахаххахха...
Let's make things better.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како и да е, според симптомиве, најверојатно е изгорена плочата :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош - компјутерот не сака да се вклучи
« Reply #25 on 07.03.2011, Monday, 22:33:47 (Edited 07.03.2011, Monday, 22:38:55) »
Апсолутно се сложувам со тебе! Ја приклучив како што ми кажа и почнаа да треперат двете зеледни лед диоди и напојувањето почна буквално на брчи (сличен звук како на пр. пропелерот кога удира во некоја жичка...). Според мене матичната е отидена. Ќе фатам некој ден ке одлемам се што има да се одлеми и ај со здравје  ;D Ако на некој му треба некој дел нека пише слободно  :) Иначе ви благодарам што одвоивте време за да ми помогнете  :)
Да го сочувам БИОСот? Би можел да ми послужи за нешто?

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Одг: Ми треба помош - компјутерот не сака да се вклучи
« Reply #26 on 07.03.2011, Monday, 23:50:45 (Edited 07.03.2011, Monday, 23:59:33) »
Пробај да ја оклучиш матичната плоча без никакви делови со приклучен кулер настрана за процесорот што е и види дали ке изгаси матичната плоча... За да провериш дали е исправна матичната плоча...а после еден по еден дел ставај и пробувај

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Касно се уклучив а вие веке се суредивте! >:( ;D Абе,процесорот не ти е изгорен сигурно.Второ,како што гледам (поправи ме) плочата тие е ЕЦС ,мојата најомилена од оние кои прегоруваат.Од ова што ми го кажа на постов ,мислам дека ако си спретен треба да смениш 2 или 3 МОСФЕТ стабилизатори (оние СМД црни залепени со ладилник на плоча!) и плочата ке проработи!! И обавезно стави и пробај со НОВО напојување!! Во некои слушаи знае да тргне и така! Иначе ЕЦС плочите ми се најомилени и најлесно се * обработуваат* при вакви кварови.И уште нешто ,погледај околу ПСИ слотовите можеби има некое кондензаторче во краток спок или истечено ( не мора да е подуено!).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Касно се уклучив а вие веке се суредивте! >:( ;D Абе,процесорот не ти е изгорен сигурно.Второ,како што гледам (поправи ме) плочата тие е ЕЦС ,мојата најомилена од оние кои прегоруваат.Од ова што ми го кажа на постов ,мислам дека ако си спретен треба да смениш 2 или 3 МОСФЕТ стабилизатори (оние СМД црни залепени со ладилник на плоча!) и плочата ке проработи!! И обавезно стави и пробај со НОВО напојување!! Во некои слушаи знае да тргне и така! Иначе ЕЦС плочите ми се најомилени и најлесно се * обработуваат* при вакви кварови.И уште нешто ,погледај околу ПСИ слотовите можеби има некое кондензаторче во краток спок или истечено ( не мора да е подуено!).

Хммммм, секој ден се учи по нешто ново ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
ej at.koce тргна мониторот со то каблето ???
Let's make things better.