Author Topic: Контрола на блиц (флеш)  (Read 3419 times)

Offline zsbreaker

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Контрола на блиц (флеш)
« Opened on 06.03.2011, Sunday, 12:07:02 (Edited 07.03.2011, Monday, 18:48:24) »
zdravo na site, koi ke go procitaat ova ...

slednava shema, e prosta i lesno razbirliva, duri i za mene.
se polni eden pogolem C, koga ke se napolni dovolno, svetnuva LED-ot, sto ukazuva deka moze da go aktivirame so SWITCH-ot koloto, i xenon cefkata ke "pukne".

mi treba (mislam so pomos na tiristtor, a mozebi i gresam), da go kontorliram vreme traenjeto na praznenjeto na C koj e otprilka 300 microF.

i vaka se prazni relativno brzo, no mi treba contorla na toj impuls, da mozam da go prekinuvam na 1/2 ili 1/10 pa i 1/100 ... priblizni vrednosti ...


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: FLash control
« Reply #1 on 06.03.2011, Sunday, 12:13:55 »
Прво,прочитај правила - пишувај кирилица! Второ,пробај да го регулираш времетраењето на импулсот со мала измена на отп.2М.До колку сакаш неколку времиња,најди место,па со преклопник и два-три кондензатори прави го тоа!

Offline zsbreaker

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: FLash control
« Reply #2 on 06.03.2011, Sunday, 13:48:18 »
респект за зачувувањево на писмово ....  :)

дефинирај ми мала измена на отпорникот од 2М. Дали 1.8 М е мала измена? и што ќе значи тоа во време?

вторава сулуција, за повеќе времиња, која и ми е потребна, тотално не ја разбирам.
имам познавања од електроника, но повеќе да "прочитам" шема одколку да "направам сам".

ако знаеш како точно треба да се направи измена, те замолувам за неколку цртки на хартија или во ПС, па препрати ја тука сликата на шемата....

во секој случај фала ви за одговроот

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Flash control
« Reply #3 on 06.03.2011, Sunday, 18:47:53 »
а зашто ке ти е тоа??? стробоскоп сакаш да правиш??? или што???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Flash control
« Reply #4 on 06.03.2011, Sunday, 19:46:21 »
Не можам сега да цртам,ама да објаснам : место еден од 300Мф стави 3ком. Спои ги сите на маса а + половите на еден преклопник со 3 положби ,чиј заеднички крак го врзуваш  на + полот!Вредностите нека бидат пример 220,270,330 Мф. Со отпорникот 2М треба експеримент,може би исто со преклопување на 1,5 ; 1,65; 1,8 ; 2,2Моми....

Offline zsbreaker

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Flash control
« Reply #5 on 07.03.2011, Monday, 00:37:17 »
а зашто ке ти е тоа??? стробоскоп сакаш да правиш??? или што???

комплексно и непотребно е да објаснувам ЗАШТО ке ми е ТОА.


од кај толкава радозналост ?

или што ?  :)



БАТКА: сепак мислам дека треба да се скратува времето кое С се празни, а не да го менуваме неговиот максимален капацитет. Во спротивно не сум сигурен дека ќе дојде до палење на xenon-oт.

нормално празнење на С:


ова сакам да го постигнам:

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Flash control
« Reply #6 on 07.03.2011, Monday, 00:47:48 »
БАТКА: сепак мислам дека треба да се скратува времето кое С се празни, а не да го менуваме неговиот максимален капацитет. Во спротивно не сум сигурен дека ќе дојде до палење на xenon-oт.

нормално празнење на С:


ова сакам да го постигнам:


Во овој случај, можеш со временска база и некоја додатна електроника да го преспојуваш кондензаторот за маса по определено времетраење, на пример по 100ms, но проблем е трајноста на кондензаторот, им се намалува времетраењето на кондензаторите ако на толку високи напони и капацитивности се преспојуваат на маса :S, поточно се испразнуваат нагло со преспојување на нивните пинови.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Flash control
« Reply #7 on 07.03.2011, Monday, 08:04:01 »
Види,јас ти посочив кои елементи се критични во тој процес,ама сепак пробај практично и со менување кондензатори и со ставање тример.Ако не пробаш - нема резултат од теории!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Flash control
« Reply #8 on 07.03.2011, Monday, 13:04:34 »
а зашто ке ти е тоа??? стробоскоп сакаш да правиш??? или што???

комплексно и непотребно е да објаснувам ЗАШТО ке ми е ТОА.


од кај толкава радозналост ?

или што ?  :)

друже полека малце со тоа големите букви, у случај да не си знаел со големи букви се пишува нешто што треба со повисок тон на гласот да се каже, или да ти се дере некој. и да кажеш зашто ти е тоа зашто можеби има некој друг начин да се изведе....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Flash control
« Reply #9 on 07.03.2011, Monday, 13:13:57 »
да, така е, големите букви се користат за повишување тон или пак ако сакаме нешто да потенцираме но во случајов е она првото.
zsbreaker по спокојно.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline zsbreaker

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Flash control
« Reply #10 on 07.03.2011, Monday, 18:47:38 »
да, така е, големите букви се користат за повишување тон или пак ако сакаме нешто да потенцираме но во случајов е она првото.
zsbreaker по спокојно.

Пошто забегафме од темата, да продолжиме со забегувањето ....

само едно питање, да ми кажете за што се користат повеќето прашалници еден позади друг, повторувајќи го тоа 3-4 пати во реплика од 15 карактери ?!

дечки, како што рекофте, спокојно.... и дај дадете некоје РЕШЕНИЕ за мојоф ПРОБЛЕМ.

значи барам цртеж, шема, која ќе биде со овој С али ќе го скратувам времето на празнење.
не да го допразнувам со маса, како што сугерираше некој погоре, туку да си останат кулоните у натре.... само да се прекине празнењето.

ако имаф толку знаење и време, за да идам на проби и грешки варијантата, ќе беф тука присутен на форумоф од пред некоја година со делење на совети а не барање на истите ...

се надевам на крај ќе имаме problem solved, и topic closed.

извинете за последниве 2 фрази на english.
и извинете што го остаиф насловот на english неколку денови веќе.... еве го менувам.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #11 on 07.03.2011, Monday, 20:02:09 (Edited 07.03.2011, Monday, 20:05:57) »
E=1/2CxU nakvadrat znaci snagata dobiena e vo Dzulipo taa ravenka ako imas condenzator 10mf i napon od 310volti dobivas 0,5J dzoul mozes da izvrsis so cevka od 5W-  20palenja vo sekunda so 5mf  0,25 dzouli sega znaes golem  kondenzatori se praznat i polnat sporo izberi poveke kondenzatori so preklopnik prema snagata i brzinata
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #12 on 07.03.2011, Monday, 22:26:11 (Edited 07.03.2011, Monday, 22:28:13) »
значи барам цртеж, шема, која ќе биде со овој С али ќе го скратувам времето на празнење.
не да го допразнувам со маса, како што сугерираше некој погоре, туку да си останат кулоните у натре.... само да се прекине празнењето.

Ти тоа што го имаш покажано (според сликите), укажува на празнење со преспојување кон маса, односно со преспојување на пиновите на кондензаторот. Да, постои и друг метод, едноставно ќе се прикне колото по кратко време одкако ќе се активира блицот (повторно, со некаква си временска база), но со тоа ќе се јави една друга нуспојава, индукција на струја со спротитвен поларитет во трансформаторот поради наглата промена на напонот на краевите на кондензаторот, што директно ќе влијае врз напонот на излез од трансформаторот, односно ќе се јави напон со спротивен поларитет, но сепак, ќе може да се испразни преку блицот, што значи дека на крајот, пак не си го постигнал посакуваниот ефект, блицот пак ќе трепне подолго одколку што сакаш :S. Можеби не толку долго колку што би трепнал без ова коло, но сепак подолго одколку што би сакал :S.

Најпросто решение е тоа што ти го има спонато batka ;), комбинација на кондензатори со различни капацитивности и различни отпорници (отпорници со различни вредности), и со преклопник си бираш која „временска константа“, а со тоа и кој напон и времетраење на блицот/flash-от ќе го имаш како краен резултат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline avramovski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
  • Gender: Male
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #13 on 07.03.2011, Monday, 23:01:57 »
Внимателно ги прочитав одговорите. Ниту еден не е точен, ниту еден не го решава проблемот.
Кондензаторот во кого е складирана целата енергија на блесокот се испразнува моментално, без разлика на вредноста на RC константата која служи да го тригерира ВН трафо.
Контрола врз енергијата на белсокот може да се воспостави само со тиристор кој ќе биде поврзан во серија со електролитот и ксенон блескалката. Со неговата работа ќе управува т.н. тиратрон тиристор, со 4 пинови. Кога на 2 гејт (има 2 гејта) че се донесе негативен преднапон, тој престанува да биде спроводен и наредниот моќен тиристор го прекинува блесокот во зависност од временската константа на едниот гејт (1/64, 1/32, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 и 1/1).
Ако си заинтересиран, пиши, ќе ти пратам комплетна испробана шема.
Поздрав,
Примариус Д-р Аврамовски

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #14 on 07.03.2011, Monday, 23:25:39 »
За времетраењето на блесокот влијае блок кондензаторот од 22nF.Значи ако имаме поголем капацитет ке биде потребно повеке време да се испразни.А за паузата да е подолга ке се менува отпорникот од 2 мегаома.Времетраењето зависи од отпорникот и кондензаторот.