Author Topic: Барам шема за лампашки гитарски засилувач  (Read 771 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
На форумов не сретнав ваква шема. Братучед ми има бенд па сега бара некој засилувач добар, ама цените им биле високи. Они сакаат да звучат оригинално - значи да биде некоја некомерцијална шема. Имало неколку луѓе во Македонија што изработувале такви (они ги викаат Кустом) засилувачи. Некој дечко од Охрид правел (мислам Зограф го кажа) ама ги продавал по 1000 евра.  (ама комплет со дизајнирана кутија). Добар бизнис ,,.. Па имате ли некоја шемичка да му направам на човекот едно појачало...?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ке ти пратам шема,само кажи ми некој параметри :јачина,можности,контроли,сакаш копија од некое *бренд* име ...???? Има и транзисторски појачувачи со *тубе* звук,кој потполно  звучи како лампашко! За почеток ке ставам еден појачувач кој одамна го правев -  тоа е легендарното Маршал 2550 ,како и Маршал од 1959 година ,кое е поедноставно.Проблем се трансформаторите (излезните кои треба да ги моташ * на рака* и се доста скапи .Проблем се и звучниците,кои кај нас се ретки,односно нови можам да ти препорачам само Еминенс Л12 (ако ги најдеш!?).Сепак разгледај ја можноста да направиш комбо лид појачувач со ФЕТ и  дополнително пп кое дава заук на ламба. Ке се изненадиш што се можат фет-овите... ;D ;D

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Фала многу за шемиве батка. Чим си го правел Маршал 2550 значи проверена е па ќе ја гледам неа.
А трансфорамторите мора на рака или може некој винклер да ми ги намота?
Звучниците мора ли да имаат некоја карактеристична импеданса или нешто друго е во прашање?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
звучниците треба да бидат квалитетни пред се :) за да може да се почуствува звукот, импедансата ќе ти зависи од излезниот трансформатор
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Барам шема за лампашки гитарски засилувач
« Reply #4 on 26.02.2011, Saturday, 18:08:28 (Edited 26.02.2011, Saturday, 18:37:37) »
Трафото обично се мота рачно,бидејки винклер тешко да се нафати,освен ако ти е некој близок! ;D ;D ;D Мотањето е посебно,со *превртување* на слоевите,односно има режим на мотање кој  е малку специфичен.Друго,за комбо лампашите се употребуваат широкопојасни звучници како Селекшн Л12,15, ЕВ, а кај нас Еминенсот е добар.Отприлика овие звучници имаат фреквентна карактеристика од 40-50 Хз па до 6--8 Кхз,со хартиена мембрана ,негумирани,најдобро од 100-150 вати, и ефикасност над 92-96 дб.Динамиката која ја постигнува лампашот и излезната струја која ја дава ,по квалитет ги надминуваат транзисторските/ИК појачувачи и пример 60 ватен лампаш звучи појако од еден 100-150 ватен транзисторски излез. Исклучок се појачувачите со ФЕТ ,каде звукот се доближува до лампашкиот ,иако... шмекот е на страна на ламбата.Но, ке речам дека ако не си работел со ламби,од прва тешко да направиш еден Маршал.Сепак,прво преслушај се  дали можеш да најдеш пример ЕЛ34 и по која цена,трафо и сл.,а после прави му есап на Охриѓанецот! ;D ;D Има тука доста работа,да знаеш и не е едноставно да * склепаш* добро комбо !

Споено мислење: [time]26 Февруари 2011, 18:36:25[/time]
И еве сега уште некоја шема,од едностави до сложени за комбо лампаши.Во папката ехо има шеми за аналогно ехо со ламби и транзистори,ми се чини ГИГА ВАТ бараше,па случајно испаднаа од едно ЦД! ;D ;D ;D

Споено мислење: 26.02.2011, Saturday, 18:37:36
Опс!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И еве сега уште некоја шема,од едностави до сложени за комбо лампаши.Во папката ехо има шеми за аналогно ехо со ламби и транзистори,ми се чини ГИГА ВАТ бараше,па случајно испаднаа од едно ЦД! ;D ;D ;D

Барав за аналоген delay, ама нема везе, тие интегрирани кола ги нема кај нас, TDA1022, од стара шасија на Grundig TV не успеав да ги најдам тие колата SAD512 и SAD1024, така да, остана да ги нарачувам TDA1022 :S, тоа е тоа. Башка, тие кола сами по себе многу малку подесување бараат, се е во нив интегрирано и средено, а reverb можам сам да изведам, а и сеуште се наоѓаат интегрирани кола кои имаат во себе интегрирано аналоген reverb ефект ;).

Како и да е, благодарам за шемите и sorry за off-topic дискусијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Малку се испишманив после ова,.. :( Ама ок. Мислам дека немам толкаво искуство за комплетно лампашко комбо..., па најверојатно ќе видам нешто со ФЕТ или евентуално бафер лампашки засилувач колку боја да добие ќе му направам :) :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти проверено шемиче со идеа да го вградиш и она *тубе* додаточе (не е на одмет) ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
можеш да направиш лампашки предзасилувач со фет излези :)
ќе има ламби, ќе има карактеристичен звук и ќе изгледа убаво :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
можеш да направиш лампашки предзасилувач со фет излези :)
ќе има ламби, ќе има карактеристичен звук и ќе изгледа убаво :)

Одлична идеја, најмало избличување ќе добие со излезите со FET-ови или MOSFET-и, а ламбите ќе го обојат звукот на (се надевам барем) пријатен начин ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."