Author Topic: Дали сте за: Скратен курс за учење како да програмирате PIC- микроконтролер ?  (Read 10371 times)

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
ме интересира дали има некаква врска како ке ги назначиш пиновите што не ги користиш во смисла дали е подобро да се прогласени како излезни или како влезни пинови

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
на некои пинови ако ги поставиш како влезни се активираат Interupts (прекини или како се викаат веќе)
па ако случајно на некој пин донесеш од ним некој сигнал може да ти ја прекине моментално работата, значи не сите пинови имаат ваква можност, некои само
затоа јас ги ставам како излези, ако не ги користам, и ги ставам на ниско логичко ниво :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
мене сега ми остана ПОРТА слободна па незнам како да ги оставам како влезови или како излези и во кое логичко ниво  ???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
за кој тип на пик се работи ?

пробај, ако не пробаш нема да знаеш како е подобро, ништо не те кошта еднаш де пробаш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
јас имам 16Ф887 не се работи за проба некаде имам прочитано дека во еден од овие случаи микроконтролерот троши повеке струја а со тоа и повеке загрева но не се секавам во кој случај беше тоа па затоа и прашувам

Offline Darko.mir

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Да, баш би било добро. Само незнам како е замислено да се изведува? Online?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да онлајн е замислено и нешто полека полека оди во микро бејсик на микроелектроника
нешто јас започнав ама многу сум зафатен сега со школото, да олабави малку и ќе продолжам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline goran78

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Zdravo!! Procitav od 1 strana do 7 !!
Mislam deka e greska za pocetok od nekoj High Language kako soto se navedenite vo diskusijava
Bez osnovna poddrska od (Asemmbly-Language)
Znaci za dobro programiranje i bez ispusti vo softverot i tocno precizno rabotenje na Microcontrolertie
mora da se ima znaenje od Asemblerot.Zatoa vi preporacuvam naj prvo da simnete nekoja kniga a gi ima mnogu ,potoa osnovna rutina na poznavanje na Hardverot (micro controlerot) i najbitno pocnuvanje od
Microchip (MPLAB IDE naj novata verzija) vo assembler language besplaten software koj go nudi Microchip a po 3-4 god rabota prefrlete na HI-TECH vo "C" language dosta skap software no nudi mix na assembly i
Hi -Tech mix kade nema da imate promasuvanje vo programiranjeto i dr.....Programatori moze da najdete
nekoja shema za JDM ili nekoj drug bez razlika koj i ne e tolku biten zatoa sto gi ima mnogu i da se kupat
od verzija na 10f do 18f dodeka DSPIC 24 i 32 vi treba nekoj seriozen programer itn...
Mislam deka pomognav vo startot  ::) na osnovnite rutini .....dokolku ima potreba nekoj  od nesto pisete
slobodno ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
goran78 не примети дека сите пишат кирилица? Прочитај ги правилата http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4.0
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline goran78

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
да се извинувам поради тоа посто работам нон стоп он лајн  ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.