Author Topic: Полнач на алкални батерии  (Read 18336 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пробај стави милиамперметар сериски со батериите и види дали и колкава струја тече.Можеби е банална грешка.Еднаш се деси контактите на батериите да не биле добри во лежиштето ( оксидирале ) и имав сличен проблем.Можеби е и проблем до батериите,ако биле испразнети под нивото.Имено,не треба до крај да се испразнуваат алкалните батерии,инаку не можеш да ги вратиш во нормала.

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Батериите пред полнењето имаа напон околу 1.1 - 1.2V .
Поврзав ампер метар сериски и ја покажува вредноста која ја имам избрано со преклопникот односно 28мА.  ;D
Која е најоптимална струја за полнење?  :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мислам дека премногу ти се испразнети, пробај други што имаат 1,3-1,4V.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батериите пред полнењето имаа напон околу 1.1 - 1.2V .
Поврзав ампер метар сериски и ја покажува вредноста која ја имам избрано со преклопникот односно 28мА.  ;D
Која е најоптимална струја за полнење?  :)

Многу си ги испразнил - отприлика 1,35-1,4V треба да биде вредноста пред полнење. Оптимална струја на полнење? Отприлика 1/10 од вредноста на капацитетот на батеријата. Помалку mA поспоро полнење,повеќе mA побрзо полнење,ама поспоро полнење.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а нели мислите дека цената на алкалните батерии е премногу висока па така подобро е да се купат nimh батерии кои навистина се поскапи ама можеш многу повеке да ги полниш ? Но и алкалните батерии треба да ги пазиш да не ги испразниш премногу оти после не се полнат за разлика од другите што не е тоа проблем.
Извинете за офф топикот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еден пар речарџбал батерии 1,2V 1100MAh се отприлика 300 ден,Ако една алкална батерија е 30-40 ден.,треба 5 пати да ја наполниш за да се изедначи со она за полнење, Во старт плаќаш повеке,ама предноста е поголем број на полнења.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Полнач на алкални батерии
« Reply #66 on 11.12.2011, Sunday, 17:48:56 (Edited 11.12.2011, Sunday, 17:50:50) »
а нели мислите дека цената на алкалните батерии е премногу висока па така подобро е да се купат nimh батерии кои навистина се поскапи ама можеш многу повеке да ги полниш ? Но и алкалните батерии треба да ги пазиш да не ги испразниш премногу оти после не се полнат за разлика од другите што не е тоа проблем.
Извинете за офф топикот

Мое лично мислење, не. Мислам дека најмногу се исплати да користите Li-Ion батерии од некој стар мобилен или нешто слично (бидејќи нели не може да се купат како батерии за полнење, како Ni-Cd или Ni-Mh батериите ;)). Ќе потрошите малку повеќе време за градење на системот за контрола на полнење, ама затоа пак ќе имате батерија која ќе трае со години и има одличен однос капацитет/големина ;). Јас така би играл ;).

Се разбира, за определени ситуации, користењето на овој тип на батерии е неисплатливо, на пример во далечински управувачи ;). И онака батериите во далечинските управувачи се празнат по неколку години користење на далечинскиот управувач (барем на денешните далечински управувачи, старите поголема потрошувачка на струја имаа, па и побрзо се трошеа батериите ;)), така да, овој систем за полнење на такви батерии е совршен ;). Исто така одличен е и за ѕидни часовници ;). А да не напоменувам колку е практичен за полнење на батерии на мерни инструменти ;), сите знаеме колку се скапи добрите и квалитетни 9V-ни батерии што обично ги ставаме во мерните инструменти за да не мора често да менуваме батерии (јас би го правел од оваа причина пред се ;D) и колку пари фрламе ако случајно го заборавиме мерниот инструмент пуштен преку ноќ (сигурно барем еднаш ви се има ова случено ;D), а наредниот ден гледаме трепка индикаторот за батерија :S... ајдееееее, ојдоа 100 и кусур денари ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
мојата батерија на унимерот се полни така да од тоа немам проблем :)
и скоро сегде кај што редовно се менуваат батерите (за брзо време) ги имам заменато со батерии кој се полнат така да поедноставно ми е тоа :)
сега начекав една Ni-MH 1.2V 1200mAh на краток спој дава 2.5A хахаха
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас имам*константен* извор на алкални батерии,кои морам да ги надополнувам за да немам проблеми при озвучувањето.Во пракса имам позитивни искуства со надополнувањето на алкалниве батерии.Ги надополнувам пред секоја Седница ,која ја озвучувам во Собраниево кај нас и засега добро оди,заштедувам батерии. Обично до 5 пати надополнувам една батерија.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
мојата батерија на унимерот се полни така да од тоа немам проблем :)
и скоро сегде кај што редовно се менуваат батерите (за брзо време) ги имам заменато со батерии кој се полнат така да поедноставно ми е тоа :)
сега начекав една Ni-MH 1.2V 1200mAh на краток спој дава 2.5A хахаха

Да, и јас така правев, ставав батерии на полнење во инструментите, ама има еден проблем :S. За краток период почнуваа да појувуват знаци на долготрајно празнење на полнење, и тоа по само неколку полнења, на пример, по 5 или 6 полнење :S. И на крајот, се случуваше да сум фрлил и по 500, 600, 700 денари за батерија која на крајот сум ја полнел само 10-тина пати и потао напонот паднал на 7.нешто или 8 волти :S. Затоа се откажав од овој „систем“ и почнав да си купувам алкални батерии ;).

Затоа и прашував на почетокот (мислам дека беше некој post од претхоните страни) дали некој пробал да полни 9V-ни батерии со овој систем. Ако навистина добро функционира и со 9V-ни батерии, би го направил ;), ми се исплати ;), дома чувам две или три 9V-ни алкални батерии баш за вакво нешто ;), надевајќи се дека некој ден ќе начекам online некоја шема со која ќе можам да ги полнам овие батерии ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Штом системот полни 1,2V ке полни и 9 V.Не гледам зошто не би полнел.теоријата е таа - води сметка да не падне премногу ниско напонот на батеријата!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Штом системот полни 1,2V ке полни и 9 V.Не гледам зошто не би полнел.теоријата е таа - води сметка да не падне премногу ниско напонот на батеријата!

Па да, би пробал, затоа и прашав ;). А и во право си, ако работи добро за 1.5V (алкалните се 1.5V), би требало добро да работи и за 9V-ни (со мали корекции на напоните на шемата ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Имам едни алкални батерии кои даваат по 1,13V овие нема потреба да ги полнам, и може слободно да ги фрлам :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имам едни алкални батерии кои даваат по 1,13V овие нема потреба да ги полнам, и може слободно да ги фрлам :(

Пробај, можеби ќе се наполнат, никој не бара пари за проба ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Имам едни алкални батерии кои даваат по 1,13V овие нема потреба да ги полнам, и може слободно да ги фрлам :(
Батериите иако даваат по 1,13v тие ќе се наполнат до 1,5v а не до 1,65v како што пишува.
Но тие батерии нема да може да се употребуваат уште долго, и не препорачувам повеќе од 2 пати полнење на такви батерии.